אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב לא מנפיקה לישראלים אשרות כניסה כבר עשרה ימים צילום: עומר הכהן

ארה"ב לא מנפיקה לישראלים אשרות כניסה כבר עשרה ימים

השגרירות הודיעה כי תנפיק רק ויזות שנדרשות במצב חירום ומזמינה את המבקשים לבדוק פרטנית עמידה בהגדרה. העיכוב פוגע בעיקר בשלב הראיונות האישיים אך פעילים המתמחים בהוצאת האשרות אומרים שהפגיעה בקהילה העסקית זניחה

29.07.2014, 20:59 | רן אברמסון, הראל עילם ורוני זינגר

שגרירות ארה"ב הודיעה על השהיית הליכי הנפקת הוויזות לישראלים עד להודעה חדשה, בשל המצב הביטחוני. השגרירות שעובדת במתכונת מצומצמת עקב הימשכות המלחמה בדרום, הודיעה כי היא תנפיק רק ויזות שנדרשות במצב חירום. עם זאת, השגרירות לא הגדירה מהו מצב חירום, וכדי לבדוק את אפשרות הנפקת ויזה מסוג זה היא מזמינה את הציבור לפנות אליה במייל. השגרירות מסרה גם כי משך הנפקת ויזה בהליך זה עבור מקרי חירום עשוי להימשך יומיים או שלושה לפחות.

עו"ד צביקה קנטור, המתמחה בטיפול בוויזות אמריקאיות, הסביר כי העיכובים הם בראיונות האישיים לאשרות, וכי ההנחיות עצמן משתנות כמעט מדי יום בהתאם למצב הביטחוני והוראות קציני הביטחון בשגרירות. לדבריו, בימים מסוימים, קבלת הקהל מבוטלת לחלוטין ובימים אחרים ההקצאות לראיונות נחתכת בצורה משמעותית.

תור לקבלת ויזה ואישורי כניסה בשגרירות ארה"ב, צילום: מיכאל קרמר תור לקבלת ויזה ואישורי כניסה בשגרירות ארה"ב | צילום: מיכאל קרמר תור לקבלת ויזה ואישורי כניסה בשגרירות ארה"ב, צילום: מיכאל קרמר

גם קנטור וגם עינת גז, המתמחה ברילוקשיין של עובדי הייטק לארצות הברית, אומרים כי עד כה הפגיעה בקהילה העסקית היא זניחה. "תהליך חידוש הוויזות לתייר או קבלת ויזות עסקיות אורך שבועות, ועד כה העיכובים נמדדים בכמה ימים בלבד", אומרת גז.

בימים האחרונים פורסמו דיווחים בתקשורת הזרה כי יותר מ־50 אלף תושבים זרים ממדינות כמו אירלנד וסין התקשו לקבל ויזות אמריקאיות, בגלל תקלה במסד הנתונים של משרד ההגירה האמריקאי. במקרים אחרים, אזרחים אמריקאים נתקעו במדינות זרות ללא יכולת לשוב הביתה.

מספר מומחים אף העלו סברה שלפיה האקרים פרצו למסד הנתונים. קנטור וגז ציינו כי למיטב ידיעתם, אין קשר בין התקלה לבין העיכובים בישראל.

במקביל הוציאה לפני שבוע מחלקת המדינה האמריקאית אזהרת מסע המתריעה בפני נסיעה לישראל ולגדה המערבית. בכך החמירה ארה"ב לעשות ממרבית המדינות שהוציאו אזהרות מסע, דוגמת יפן, אוסטרליה ומדינות רבות באירופה, שהתריעו בפני אזרחיהן להיזהר משהייה בטווח של כ־40 ק״מ מגבול רצועת עזה, וכן הוציאו אזהרה חמורה מפני שהייה בעיר עזה עצמה.

מבית, משרד החוץ הישראלי הוציא מתחילת הלחימה רק אזהרת מסע אחת לישראלים המבקשים לצאת לחו״ל, והתריע מפני ביקור בטורקיה, לאור האירועים הפוליטיים שנרשמו בה מאז תחילת המבצע הצבאי. אזהרה זו אינה דומה לזו שמוציא המטה ללוחמה בטרור, שנוהג להזהיר אזרחים ישראליים מפני סכנות ביטחוניות ברחבי העולם.

תגיות