אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רקטה נפלה בשדרות בזמן כינוס הממשלה. נתניהו: "פגענו קשה בטרור"	 	צילום: גדי קבלו

רקטה נפלה בשדרות בזמן כינוס הממשלה. נתניהו: "פגענו קשה בטרור"

בשדרות נשמעו שש אזעקות ברצף, בזמן שנתניהו דיבר בישיבת הממשלה. אחת הרקטות נפלה בתוך העיר, פצוע קל מרסיסים. רה"מ מתח ביקורת על השרים: "תנו דוגמה אישית, העם מצפה מכם להתלכד". השר לנדאו על המגעים להפסקת אש: "כמו שארה"ב לא דנה עם בן לאדן, כך אסור לדון עם המחבלים בעזה"

31.07.2014, 12:25 | ynet

מטחים כבדים מרצועת עזה, בזמן כינוס שהממשלה. שתי רקטות התפוצצו היום (ה') בשטחים פתוחים באזור אשקלון כחצי שעה לפני פתיחת הישיבה, ורגע לפני תחילתה נשמעו אזעקות גם במועצות אשכול וחוף אשקלון. בזמן דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת הישיבה, נשמעו שש אזעקות ברצף בשדרות. כמה מהרקטות יורטו, אחת מהן נפלה בתוך העיר. אדם נפצע קל מרסיסים, כמה לקו בחרדה.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו אמר כי "צה"ל ממשיך לפעול גם בשעה זו ברחבי רצועת עזה במלוא העוצמה. חיילי צה"ל משלימים את נטרול מנהרות הטרור. אמרתי בתחילת המערכה - אין ערובה ל100%, כפי שגם כיפת ברזל אינה נותנת מענה מוחלט. עד כה נטרלנו עשרות מנהרות טרור ואנו נחושים להמשיך להשלים משימה זו, עם או בלי הפסקת אש לכן".

כוחות צה"ל בעזה, צילום: איי אף פי כוחות צה"ל בעזה | צילום: איי אף פי כוחות צה"ל בעזה, צילום: איי אף פי

נתניהו הבהיר את עמדת הממשלה באשר להפסקת האש. "לא אסכים לאף הצעה שלא תאפשר לצה"ל להשלים את המלאכה החשובה הזו לביטחון אזרחי ישראל. החמאס ספג מכות קשות. פגענו פגיעה קשה באלפי מטרות טרור. במפקדות הטרור במצבורי הרקטות במוקדי היצור במרחבי השיגור במאות מחלים שחוסלו", אמר ראש הממשלה.

ראש הממשלה מתח ביקורת על חלק מהשרים ואמר: "יש מיעוט בציבור שדווקא ברגעים אלה בוחר להקצין את עמדותיו. אני קורא לכם - אל תפגעו באחדות המיוחדת שקיימת בינינו. הישמרו בדבריכם, הישמרו במעשיכם ויותר מכל ומעל הכל - שרי הממשלה הם אלה שצריכים לתת דוגמה אישית לעם כולו. העם מצפה מכולנו ויותר מכל משרי הממשלה להתלכד למטרה".

הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, אמר כי כל חילות צה"ל עורכים למשימה שתוטל עליהם. "אנחנו נלחמים באזורים שמבחינה מקצועית הם מאוד מורכבים. הכוחות מסתדרים בצורה מצוינת עם המשימות שאנו מטילים עליהם וממשיכים בנחישות כולם מעורבבים אחד בשני ועושים עבודה נהדרת", אמר הרמטכ"ל. "אנחנו מסתכלים קדימה. מסתכלים למשימות וכשנסיים אותן חזור ונחבק את המשפחות והציבור. אנחנו בטוחים שנגיע לכל ההגדרות שלנו. את הגיבורים אנחנו צריכים לחפש למטה, שם הם נמצאים באמת".

על רקע הדיונים להפסקת אש, אמר השר עוזי לנדאו מישראל ביתנו: "המחבלים בעזה זה כמו אל-קאעידה. אסור לנהל איתם משא ומתן ואסור לנהל עם החמאס משא ומתן. כמו שארצות הברית לא הייתה במגע עם אוסאמה בן לאדן".

גם חבר הקבינט, השר גלעד ארדן, קרא להמשך המבצע: "חייבים לעשות פעולה דרמטית שתתריע את ארגוני הטרור מלשגר רקטות למדינת ישראל וזה המסר שאעביר לממשלה". לגבי המשא ומתן במצרים בנוגע להפסקת אש אמר ארדן: "אנחנו כל הזמן צריכים לפעול, גם צבאית, וכבר אישרנו לצה"ל להרחיב את הפעולה. יחד עם זאת אנו ממשפחת העמים שמנסים להגיע להסדרה במסגרת משא ומתן".

גם הבוקר טרם התפזר הערפל האופף את הניסיונות להגיע להפסקת אש. משלחת ישראלית הגיעה אתמול אחר הצהריים לקהיר כדי לקדם את השיחות, אך ככל הידוע הפלגים הפלסטיניים לא שלחו נציגים משלהם. במשלחת הישראלית היו חברים ראש השב"כ יורם כהן וראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד.

חבר הוועד הפועל של אש"ף, ואסל אבו יוסף, אמר לעיתון א-שרק אל-אווסט כי "מתנהלים מגעים בדרגים הגבוהים כדי לבסס הפסקת אש של 72 שעות או חמישה ימים". אלא שלדברי אבו יוסף, המסמך שעליו רוצה הרשות לבסס את ההסכם כולל כמעט את כל דרישות חמאס לשם הסרת המצור: פתיחת המעברים, ביטול רצועת הגבול הביטחונית, היתר לאזור דיג בעומק של 12 מייל, שחרור אסירי עסקת שליט שנעצרו שוב לאחרונה, והוצאה לפועל של הפעימה הרביעית של שחרור האסירים במסגרת המשא ומתן המדיני שהתנהל בחודשים האחרונים.

הבוקר חודשה הלחימה בסג'עייה בין פעילי חמאס לחיילי צה"ל שיורים אש טנקים ומקלעים לעבר יעדי מחבלים. לחימה מתנהלת גם בכמה מוקדים נוספים בג'בליה ובדרום הרצועה. בצהריים זיהה כוח גולני מחבל מגיח מפיר מנהרה באיזור סג'עייה. הכוח פתח באש והמחבל נהרג. כוח צנחנים זיהה בדרום הרצועה חולייה של מחבלים, וכלי טיס של חיל האוויר תקף והרג אותם.

במקביל הרחיב צה"ל את גיוס המילואים. גורם צבאי בכיר מסר כי מהיום יגויסו 16 אלף חיילי מילואים נוספים בצווי 8. מספר המילואימניקים שגייס הצבא מפתיחת הלחימה ברצועת עזה יגיע בעקבות צווי ה-8 הנוספים ל-86 אלף איש. לדברי הבכיר, המילואימניקים יגויסו "כדי לשמר את אורך נשימה של הצבא. יוחלט היום היכן ישובצו ובאילו פיקודים".

במהלך הלילה נורו מרצועת עזה רקטות שנפלו בשטחים פתוחים במועצות אשכול ושער הנגב, וב-7 בבוקר התעוררו תושבי הדרום בעקבות ירי מהרצועה. אזעקות נשמעו בקריית מלאכי, גן יבנה ובאזורים נוספים. ב-8:30 נשמעה אזעקה גם בבאר שבע, הגראד התפוצץ בשטח פתוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות