אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל כיל: "אם הפעילות שלנו תהיה רווחית יותר בחו"ל נשקיע שם"               צילם: אוראל כהן

מנכ"ל כיל: "אם הפעילות שלנו תהיה רווחית יותר בחו"ל נשקיע שם"

בשימוע שנערך לחברה בפני ועדת ששינסקי 2 שאל המנכ"ל סטפן בורגס: "מה הייתם עושים במקומי? האם הייתם מאשרים את המשך ההשקעות בישראל ולא במקום אחר בעולם שבו לכיל יש פעילות? אני גרמני-ישראלי ואני מבקש מכם: תנו לנו לבנות את כיל בישראל בשביל התושבים בנגב"; ניר גלעד: "כיל היא הקטר שמושך את הנגב"

04.08.2014, 09:04 | תומר גנון

"אנחנו לא יכולים לקחת מכאן את ים המלח, אבל העולם ישמח אם ייפסק הייצור בים המלח". כך אמר הבוקר (ב') מנכ"ל כיל סטפן בורגס, בשימוע שנערך לחברה בוועדה לבחינת חלקה של המדינה במשאבי הטבע בראשותו של פרופ' איתן שישנסקי (ועדת ששינסקי 2). "אני גרמני-ישראלי ואני מבקש מכם: תנו לנו לבנות את כיל בישראל בשביל התושבים בנגב", הוסיף בורגס.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת שישנסקי 2 ממליצה להטיל על כיל מס רווחי יתר בשיעור 42% ותמלוג אחיד של 5% על משאבי הטבע שהיא כורה בים המלח ובנגב, וזאת החל מ-2017. "אם אתם הייתם בנעלי המנכ"ל", שאל בורגס את חברי הוועדה, "מה הייתם עושים במקומי? האם הייתם מאשרים את המשך ההשקעות בישראל ולא במקום אחר בעולם שבו לכיל יש פעילות? אנחנו צריכים לנהל עסק ואם הפעילות שלנו תהיה רווחית יותר בחו"ל אנחנו נשקיע שם ולא בישראל".

מפעלי ים המלח, צילום: עמית שעל מפעלי ים המלח | צילום: עמית שעל מפעלי ים המלח, צילום: עמית שעל

בורגס טוען שלאור המלצות הוועדה, ותפיסתה של כיל שחלקה של המדינה ברווחיה (מס חברות ותמלוגים) הוא בשיעור דומה לזה המקובל שבעולם, ישנם שורה של צעדים עסקיים שהחברה תבצע. בין הצעדים: פגיעה בפעילות המגנזיום, הברום ומוצרי ההמשך; הקפאת תוכניות פיתוח בישראל בהיקף של 3.8-2.5 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות; פיטורים, צמצום משרות ופגיעה עקיפה בתעסוקה בעיקר בנגב בהיקף של 3,400 עובדים; והסטת השקעות למדינות כגון ספרד, אתיופיה, בריטניה ומערב אפריקה.

לשימוע בוועדה הגיעו מטעם כיל גם היו"ר ניר גלעד, המשנה למנכ"ל דני חן, סמנכ"ל הבכיר לכלכלה אלי עמית, וכן עו"ד דודי תדמור שהכין מטעמה חוות דעת משפטית, שידברו בהמשך.

גלעד דיבר בשימוע על ההשפעה המקרו כלכלית של כיל על אזור הנגב: "כיל היא הקטר שמושך את הנגב. לכן הקריאה שלנו לוועדה היא שתיקח בחשבון את המשקל שלה בכלכלה שם. הערך המוסף השנתי של כיל למשק הישראלי מהווה 1.6% מהתמ"ג המקומי (17 מיליארד שקל), מתוכם 14 מיליארד שקל. הוא הוסיף וטען כי התוצר השנתי הממוצע של עובד כיל בישראל מוערך בכ-396 אלף דולר, לעומת תוצר שנתי ממוצע של עובד בישראל המוערך בכ-79 אלף דולר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אבא שלי מעובדי מפעלים. מפחדת מהתוצאות. מה המדינה לא מבינה? מה אתם לא מבינים?
אבא שלי מזמן כבר אמר שהוא חושש ממה שיקרה כבר מהוועדות האלה. הוא רצה לסייע אבל פחד, כי בוועדי העובדים כולם הולכים כמו כבשים אחרי ראש וועד מושחת שגורר את כולם למטה. נראה את כולנו בעוד זמן קצר אם באמת ההנהלה תממש את איומיה ואני יכולה להבין אותם, אם חונקים אותם מכל כיוון אפשרי. לאבא שלי אין את הפריבילגיה לקום ולעסוק בגיל 50 במשהו אחר, מי יקבל אותו אחכ לעבודה? לעומת זאת החברה יכולה לקחת את עצמה ולהתפתח בכל מקום בעולם שיהיה לה קל יותר. למה לא חושבים לפני שפועלים. איזה ייאוש
יערה , דימונה  |  06.08.14
9.
גם ללא השישינסקי - יש מעט מאד מוטיבציה לקיים בישראל תעשייה יצרנית באמת.
תעשיות הולכות ונעלמות, נסגרות או עוברות לחו"ל. ואז מגיע הפופוליזם החברתי (ניאו-קומוניזם) בדמות ועדות שישינסקי לדורותיהן - ומניף את הגרזן על החבל הדק שעדיין קושר תעשייה לישראל. חייבים להבין שהיתרון הגדול בתעשיה הוא העסקה של אלפי עובדים. אתם חושבים שאינטל בקרית גת משלמת מס הכנסה? אפס!!! אבל היא מעסיקה אלפי אנשים, המשלמים מס הכנסה על משכורותיהם, מעסיקה אלפי קבלני משנה המתפרנסים מפעילותה, ומשלמים מיסים למדינה. בורגס צודק. תפקידו לדאוג לרווחי כי"ל, ואם זה לא מתאפשר בישראל, יש מקומות אחרים בעולם. רק אוויל יגרש מהארץ תעשיה... ואווילים יש כאן המון !!!!
אלי בר-נס  |  04.08.14
לכל התגובות