אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חייל צה"ל גייס יותר מ־22 אלף דולר ליחידה שלו במימון המונים

חייל צה"ל גייס יותר מ־22 אלף דולר ליחידה שלו במימון המונים

צבי ויזל, המשרת בנח"ל החרדי, פתח קמפיין גיוס כספים לצורך רכישת ציוד לפעילות היחידה שלו. עם זאת, אף שהקמפיין הצליח לעבור את יעד הגיוס שלו, הוא מנוגד לפקודות צה"ל ולכן הכספים צפויים לשוב לתורמים. צה"ל: "המקרה נבדק"

05.08.2014, 07:45 | עומר כביר

מימון ההמונים מגיע לצה"ל: חייל הנח"ל החרדי צבי (טוד) ויזל פתח קמפיין מקוון לגיוס כספים מגולשים עבור רכישת ציוד לפעילות היחידה שלו. במסגרת הקמפיין, שהושלם בשבוע שעבר, הצליח החייל לגייס יותר מ־22 אלף דולר, אולם היוזמה מנוגדת לפקודות הצבא, ולכן הכספים צפויים לשוב לתורמים.

קראו עוד בכלכליסט

ויזל משרת בגדוד 97 (הנח"ל החרדי), שפועל בימים אלו בגדה המערבית. ביולי הוא פתח קמפיין באתר טילט (Tilt), שבדומה לאתרים מוכרים יותר כמו קיקסטארטר, מאפשר למשתמשים לאסוף כספים מגולשים לטובת מימון מיזמים ופרויקטים שונים.

צילום מסך מתוך קמפיין מימון ההמונים של צבי ויזל צילום מסך מתוך קמפיין מימון ההמונים של צבי ויזל צילום מסך מתוך קמפיין מימון ההמונים של צבי ויזל

בחור הישיבה מניו ג'רזי שהתגייס לנח"ל

מתחילת צוק איתן צה"ל קיבל תרומות בשווי של 15.1 מיליון שקל מתוך סך התרומות שהעבירה האגודה למען החייל לצה"ל, 2.5 מיליון שקל נתרמו על ידי ידידי צה"ל בחו"ל. עד כה העבירה האגודה כ־97 אלף ערכות מתרומות כספיות ועוד כ־36 אלף חבילות שאזרחים פרטיים הכינו רוני זינגר, תגובה אחתלכתבה המלאה

טרם גיוסו לצה"ל למד ויזל בישיבה בניו ג'רזי, ומאוחר יותר בישיבת ארץ הצבי בירושלים. בתגובה לפניית "כלכליסט" הוא אישר כי מדובר בקמפיין אותנטי, אך סירב להשיב על שאלות נוספות והפנה לדובר צה"ל. בצה"ל סירבו לבקשת "כלכליסט" לראיין את ויזל.

עם זאת, האתר גוקר הצליח לשוחח עם ויזל בסוף השבוע, ובשיחה הוא סיפר כי לא התכוון להפוך את גיוס הכספים לקמפיין מימון המונים, אלא ייעד אותו למשפחה ולחברים. "כשפתחתי את הקמפיין לא חשבתי על המשמעות של זה", אמר, "יצרנו את הקמפיין באתר מימון המונים, אבל המטרה היתה לגייס תרומות ממשפחה ומחברים, שאליהם נשלח הלינק. צה"ל יודע שהחיילים שלו מגייסים תרומות ממשפחה ומחברים בארה"ב כדי לקנות ציוד ליחידות שלהם".

"היחידה שלי ידועה בהתמחותה בלחימה אורבנית ופעילות נגד טרור", כתב ויזל בדף הקמפיין. "מאז החטיפה הטרגית ורציחתם של שלושת תלמידי הישיבה, אייל, גלעד ונפתלי, היחידה שלי עובדת ללא הפסק כדי לאתר ולעצור טרוריסטים, להרגיע מהומות אלימות ולהבטיח את ביטחון היהודים באזור".

עוד כתב ויזל בדף הקמפיין כי מכיוון שהגדוד שבו הוא משרת הנו חדש יחסית, סכומי הכסף שמוקצים לו לצורך רכישת ציוד נמוכים בהשוואה לאלו שמוקצים ליחידות אחרות. "הכסף ישמש לרכישת ציוד הכרחי, כמו מגני ברכיים, פנסים, מנשאי מים, חוסמי עורקים, אפודי מגן ואמצעים נוספים שישמשו להגנת החיילים", הוא כתב.

לגבי האופן שבו ייעשה שימוש בציוד שיירכש מהכספים שיתרמו, ויזל אמר שהדבר יכלול גם "לוחמה בשטח עירוני ופעילות נגד טרור": "זו המומחיות של היחידה שלנו, ונשתמש בציוד המגן שלנו בכל משימה שנצא אליה. מהניסוח של הקמפיין משתמע שאנחנו קונים 'ציוד ללחימה', אבל מדובר בציוד מגן. גם עכשיו ה'לחימה' שלנו היא למעשה הגנה נגד טרור".

במפתיע, גיוס כספים לרכישת ציוד צבאי אינו סותר את תנאי השימוש של טילט, ומהאתר נמסר לגוקר: "בקמפיין מצוין בבירור שהכסף ישמש לרכישות ציוד הגנה ובטיחות, ולכן הוא לא מפר את תנאי השימוש שלנו. בנוסף למערכת האימות ומניעת ההונאה האוטומטית שלנו, אנחנו גם מאמתים קמפיינים ידנית (כולל את זה), לפני העברת כספים מהתורמים למארגן. אנחנו מתייחסים לנושא במלוא הרצינות, ואפילו ביצענו בדיקה משפטית של הקמפיין".

יעד הגיוס של ויזל עמד על 20 אלף דולר, ועד תום הקמפיין 183 איש תרמו ליחידה 22,241.75 דולר בדיוק.

"פקודות הצבא אוסרות על חיילים לגייס תרומות"

חרף כוונתו של ויזל לגייס כספים רק ממשפחה וחברים, נראה שהאופן שבו נעשה הגיוס מנוגד לנוהלי צה"ל, שאוסרים על חיילים לבקש תרומות באופן כלשהו. מצה"ל נמסר בתגובה לפניית "כלכליסט": "פקודות הצבא אוסרות על חיילי צה"ל לפנות או לבקש תרומות, וצה"ל מתייחס בחומרה לחריגה מפקודות אלו. המקרה המדובר נבדק ומטופל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

18.
חדל קשקשת ברשת
על מה כל הרעש ? אנחנו בתקופה שכולם רוצים לתרום לחיילים כל המדינה שלחה תרומות של תחתונים ומברשות שיניים שהיו מיותרים שלחו גם אוכל ושתיה .-וכל זה גרם לכולם להרגיש טוב עם עצמם בחו"ל - האנשים מרגישים לא פחות סולידריות ורוצים לתרום ובגדול הוא חייל בודד !!! ,שלח את הלינק למכרים בלבד - לא פתח את זה החוצה -(לאחר שכנראה המון פנו להוריו בחו"ל) וגרם לאנשים בחו"ל להרגיש טוב - כמו שאנחנו ניסינו להרגיש טוב עם התרומות לחיילים בתקופה האחרונה. גם מכח זה שהוא חייל בודד - הוא כנראה לא כל כך מכיר את המשמעויות הנלוות בקיצר - חדל קשקשת ברשת
חכם , דרום  |  05.08.14
17.
לאן הולך כל תקציב הביטחון? פשוט מאוד - לחיל האויר. הסבר קצר בפנים
חיל האויר עומד לקנות צעצועים מיותרים מאוד - F-35, ומטוסים המיועדים לקרבות אויר, שזה תמוה מאוד כי אין שום איום של שום חיל אויר נוסף סביבנו כבר מאז יום הכיפורים. בנוסף - במחיר של שעת טיסת אימונים אחת, אפשר היה לקנות את כל הציוד שהחייל הנחמד הזה והגדוד שלו צריכים. מחיר של טיסת אימונים אחת של F15, שווה לחיים של החיילים שלנו ואי-היכולת של צה"ל לקנות להם ציוד הולם. באותה השוואה, אפשר היה לחסוך את חיי החיילים שנסעו בנגמש"ים המיושנים (זלדות) במקום בחדשים והמוגנים (נמרים). על הצבא הירוק צה"ל חוסך, על חיל האויר הוא מבזבז. לידיעת כל מי ששולח את ילדיו לצבא של הפחות מיוחסים, הצבא הירוק.
לאן הולך כל הכסף? למ(דוש)נים.  |  05.08.14
15.
האמנם זקוק הצבא לתרומות ?
אם המטכ"ל אינו יודע לנווט את התקציב הענק שהוא מקבל לטובת הדברים החשובים באמת, ראוי שיוחלפו מפקדיו הבכירים. לא יתכן שהיחידות הלוחמות ואלה המשמרות את הכיבוש עבור הרעיונות הפוליטיים ההזויים של מנהיגי המדינה, לא יצויידו במיטב הציוד. את הכספים המועברים למתנחלים יש להעביר לצבא. אם הדבר כרוך בהעסקת פחות עובדי מדינה תושבי השטחים אז חובה לעשות זאת. לתשומת לבכם לפי ויקיפדיה מעל 65% מתושבי גוש קטיף היו עובדי מדינה: רבנים / ר"מים/ בלנים/ מורים בישיבות ובבתי מדרש/ פקידי מדינה מכל הסוגים והמינים בין אם, נדרשו ובין אם לאו. מתוך כ-8000 תושבי בגוש היו כ- 880 חקלאים בלבד,רובם אפנדים שהתפרנסו מהעסקת עובדים זרים ופלסטינים בשכר עלוב ורק מעט מאוד אנשים שעסקו בעצמם בחקלאות. האם צריך להתפלא שמצבם של כל כך רבים בתוך הקו הירוק כל כך עלוב? כמליון עובדי קבלן, זקנים שקצבתם אפסית, ניצולי שואה ומובטלים? זו מדינה שמחד עסוקה בלטרוף מנות אוכל הגדולות מיכולתה ומאידך מפקירה את המוני אזרחיה האחרים. השילוב של הניסיון לפתור את הבעיות בכוח במקום במוח עם המשיחיות ושנאת הזרים עלול לגרום לקריסתה פנימה, כפי שכבר קרה בהסטוריה גם של העם היהודי
חוני , מרכז  |  05.08.14
לכל התגובות