אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איציק סלע יגייס 370 מיליון דולר לקרן הריט שלו בסינגפור צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

איציק סלע יגייס 370 מיליון דולר לקרן הריט שלו בסינגפור

מי שהקים את קרן הריט הישראלית סלע קפיטל מתכנן להפוך את הקרן האירופית שלו, IREIT, לקרן הריט הגדולה בסינגפור, עם נכסים מנוהלים בשווי של 478 מיליון דולר בגרמניה

13.08.2014, 08:18 | אורן פרוינד

אחרי שהקים את קרן הריט הישראלית סלע קפיטל ועזב אותה ב־2010 עם נכסים מנוהלים בשווי חצי מיליארד שקל, עבר איציק סלע לפעול בתחום הנדל"ן המניב באירופה, שם הקים את קרן הריט IREIT. ל"כלכליסט" נודע כעת כי סלע צפוי להנפיק את הקרן בבורסה של סינגפור ולצאת לגיוס הון של 370 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר ההנפקה IREIT תהיה קרן ריט הגדולה ביותר בשוק ההון בסינגפור עם ארבעה נכסים מנוהלים בשווי של 478 מיליון דולר (284 מיליון יורו) בערים מרכזיות בגרמניה. הקרן מניבה תשואת דיבידנד של 8% בשנה. סלע קיבל התחייבות מאחד מטייקוני הנדל"ן העשירים בסין, טונג ג'ינקואן (Tong Jinquan) לרכישה של 60% מהמניות בהנפקה שתיעשה במחיר של 88 סנט למניה. בנוסף להנפקה צפוי סלע לגייס הלוואה של 162 מיליון דולר מהבנק הגרמני דקה (DekaBank) ובסך הכל עם הכסף מההנפקה הוא צפוי להזרים לקרן 530 מיליון דולר.

שותף מקומי סינגפורי

סלע מבצע את פעילות הקרן ביחד עם שותף מקומי סינגפורי והוא צפוי להרחיב את פעילות הקרן שלו לערים נוספות במערב אירופה ובסקנדינביה, כשהוא מתבסס על מחקרים כלכליים מהעבר בנוגע לזרימה של נכסים במצוקה שעתידים להיכנס לאירופה, שיהיוו הזדמנות לקרן שלו. 

איציק סלע, מייסד קרן הריט סלע קפיטל, צילום: עמית שעל איציק סלע, מייסד קרן הריט סלע קפיטל | צילום: עמית שעל איציק סלע, מייסד קרן הריט סלע קפיטל, צילום: עמית שעל

קרן ריט היא קרן ההשקעות הכפופה לחוק קרנות הריט המאפשרת למשקיעים להיחשף לנדל"ן מניב, תוך חלוקת מרבית התזרים כדיבינדים. לקרות ריט שני יתרונות מהותיים: הראשון הוא פטור מתשלום מס חברות והשני הוא מניעה של גרעין שליטה בקרן. כלומר, הקרן מוחזקת על ידי מספר רב של משקיעים ללא בעל שליטה אחד, מה שמונע עסקאות בעלי עניין ופגיעה בבעלי מניות מיעוט. בשוק הסינגפורי החוק שונה והוא מאפשר למשקיע מוסדי להיות בעל שליטה בקרן וזו אחת הסיבות שבחר סלע להנפיק את הקרן שלו בשוק זה. נכון להיום פועלות בשוק הסינגפורי 23 קרנות בשווי של יותר מ־25 מיליארד דולר.

האחזקות בישראל

למרות שהעתיק את פעילותו לאירופה, לסלע יש עדיין אחזקות ציבוריות בישראל ששוויין עומד על 200 מיליון שקל. בין אחזקותיו ניתן למצוא את רשת המלונות דן (5%) רשת המלונות ישרוטל (5%) ומלונות הכשרה (5%). בנוסף מחזיק סלע מניות בבנק ירושלים ובחברת שלמה אנג'ל מפעילת רשת המאפיות אנג'ל. בין השנים 1996 ו־2004 היה סלע סמנכ"ל שיווק של חברת הנדל"ן אמות השקעות.

ב־2006 הקים סלע את סלע קפיטל, הקרויה על שמו, וצירף אליה את שמואל סלבין, אלי בן חמו, כיום ממנהלי סלע קפיטל, וגופים מוסדיים כמו אי.בי.אי, אקסלנס ומיטב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות