אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החרם נגד ישראל הולך ומתרחב, בעיקר באקדמיה צילום: איי אף פי

מלחמה בעזה

החרם נגד ישראל הולך ומתרחב, בעיקר באקדמיה

בארה"ב, אגודה המונה כ-5,000 מרצים ופרופסורים דורשת להפסיק באופן מיידי את התמיכה הכספית, הפוליטית והצבאית בישראל; שלוחת אונטריו של התאחדות הסטודנטים הקנדית, המייצגת 300 אלף סטודנטים, החליטה גם היא להחרים את ישראל

23.08.2014, 22:35 | נרי ג'ונסון ויואב בורנשטיין

במקביל למטחים הנמשכים על יישובי הדרום, ממשיך להתרחב גם קמפיין החרם נגד ישראל בעולם. בסוף השבוע פרסמה ממשלת סקוטלנד הודעה שקוראת לקניינים שעובדים בשמה לא לסחור עם חברות שיש להן קשר כלשהו להתנחלויות. עמדה זו שונה מעמדת הממשלה הבריטית, שרק מזהירה מעבודה עם חברות בהתנחלויות.

קראו עוד בכלכליסט

לממשלת סקוטלנד יש כיום סמכויות בענייני פנים ולא בענייני חוץ, אך בחודש הבא יתקיים שם משאל עם שבו הסקוטים יחליטו אם ברצונם להיות מדינה עצמאית. אם יחליטו שכן, ההודעה הנוכחית מרמזת מה צפוי לנו מסקוטלנד בהמשך.

במקביל, קמפיין החרם האקדמי על ישראל ממשיך לצבור תאוצה בשבועיים האחרונים. בארה"ב חברי האגודה ללימודים אמריקאיים (ASA), שבה חברים כ־5,000 מרצים ופרופסורים, פרסמו הצהרת גינוי ל"תקיפות הישראליות על אוניברסיטאות פלסטיניות" בגדה ובעזה. המרצים קראו לארה"ב להפסיק באופן מיידי את תמיכתה הכספית, הפוליטית והצבאית בישראל. גם האגודה ללימודי תרבות (CSA) פרסמה החלטה ברוח דומה. הוועד למזה"ת בהתאחדות ללימודי קולנוע ותקשורת (SCMS) פרסם הודעה שבה גינה את הפעילות הישראלית בעזה, ש"כבר הגיעה לממדים ג'נוסיידיים", לדבריו.

הפגנה אנטי-ישראלית, צילום: רויטרס הפגנה אנטי-ישראלית | צילום: רויטרס הפגנה אנטי-ישראלית, צילום: רויטרס

בקנדה הודיעה בסוף השבוע שעבר שלוחת אונטריו של התאחדות הסטודנטים הקנדית, המייצגת 300 אלף סטודנטים, כי החליטה גם היא להחרים את ישראל. ההחלטה, שהתקבלה בפה מלא באסיפה הכללית של השלוחה, קראה לבצע "אקטים של סולידריות" עם החברה האזרחית הפלסטינית. נשיא התאחדות הסטודנטים של אוניברסיטת רייסון (RSU), שהגיש את ההצעה, קרא לסטודנטים "לא להיות שותפים לדבר עבירה" באמצעות השקעות וקשרים עם מוסדות אקדמיים בארץ שמרוויחים מ"פשעי המלחמה הישראליים".

גם מועצת הסטודנטים באוניברסיטת קייפטאון הדרום אפריקאית אישרה הצעה להחרמה של מוצרים ישראליים על ידי האוניברסיטה, והכריזה על ישראל כמדינת אפרטהייד. בנוסף קראה המועצה לגרש את השגריר הישראלי בדרום אפריקה, להחזיר את השגריר הדרום אפריקאי מישראל, ולנתק את קשרי המסחר בין המדינות.

באוניברסיטת לאון הספרדית הודיעו מרצים לחינוך, גיאוגרפיה ופילוסופיה כי הצטרפו לארגון החרם האקדמי של המרצים הספרדים על ישראל, וקראו לנתק את קשרי המחקר עם מוסדות אקדמיים בארץ. לפי אתר Prensa Latina, החרם האקדמי על ישראל בספרד כבר מונה 150 חברי פקולטה, 260 אנשי סגל ואדמיניסטרציה, וכן מאות סטודנטים ומרצים.

בתוך כך, עצומה אינטרנטית של ארגון האקטיביזם אוואז (Avaaz), הקוראת להחרמת ישראל, כבר זכתה ליותר ממיליון ו־700 אלף חתימות. העצומה, שקיבלה את תמיכתו של הקומיקאי הבריטי ראסל ברנד, קוראת לחברות כגון ברקלייס, HP ו־G4S "להיות בצד הנכון של ההיסטוריה", ולהפסיק את התמיכה ב"חברות המממנות את הכיבוש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות