אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט איתן אורנשטיין הדיח את הנאמנים הזמניים של צ.לנדאו צילום: מוטי קמחי, ynet

נחשף בכלכליסט

השופט איתן אורנשטיין הדיח את הנאמנים הזמניים של צ.לנדאו

סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א: "קיים חשש לניגוד עניינים ממשי לכל אחד מהנאמנים המוצעים לכהן בתפקידו זה". ההחלטה הגיע בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי אולמן וגולדבלט לא גילו לבית המשפט את הקשרים שלהם לחברת הבנייה שקרסה

01.09.2014, 16:35 | תומר גנון

סגן נשיאת בית המשפט המחוזי בת"א, איתן אורנשטיין, הדיח את עוה"ד חגי אולמן ושלום גולדבלט מתפקיד הנאמנים בהקפאת ההליכים של חברת הבנייה צ.לנדאו שקרסה. "סבורני שקיים חשש לניגוד עניינים ממשי לכל אחד מהנאמנים המוצעים לכהן בתפקידו זה, כמו גם מבחינת מראית פני הצדק", כותב אורנשטיין.

"הנאמנים הזמניים נמנעו מלמסור תצהיר ניגוד עניינים במסגרת בקשת הקפאת ההליכים", כותב אורנשטיין בהחלטה שבה הוא מותח ביקורת חריפה על התנהלותם של אולמן וגולדבלט - החל מאי הגשת התצהיר, ודרך הגילוי החלקי בדיון הקפאת ההליכים ולאחריו. "משכך", הוא מוסיף, "הזיקה שלהם או של משרדיהם לחברה, לפעילותה ולנושיה, התבררה טיפין טיפין ולנוכח הטענות בדבר ניגוד עניינים". אורנשטיין מוסיף כי "התברר שהנאמנים לא נתנו תשובות שלמות ומפורטות בעת שנשאלו על ידי באשר לזיקה אפשרית לחברה ולנושיה, והמידע נמסר בשלבים. בתחילה היה זה במהלך הדיון, לאחר מכן בהודעה הנאמנים הזמניים שניתנה סמוך לתום הדיון ועוד בטרם החלטה, ולבסוף בתצהירים שהוגשו כמתחייב מההחלטה".

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של אורנשטיין באה בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי אולמן וגולדבלט לא גילו לבית המשפט בתצהיר, כפי שנדרש בתקנות, את הקשרים שלהם לחברה, לבעלי מניות ולנושים מהותיים בטרם קיבלו מינוי זמני. לתפקיד הנאמנים מינה כעת אורנשטיין את עוה"ד ישראל בכר ועומר גדיש, שותף במשרד כהן, וילצ'יק, קמחי. אורנשטיין ציין בהחלטתו גם את עמדת הכנ"ר, דוד האן, שבדק את זיקתם לחברה ומצא כי הם נתונים בניגוד עניינים.

מוקדם יותר הנאמנים הזמניים בהקפאת ההליכים של חברת הבנייה צ.לנדאו, עוה"ד חגי אולמן ושלום גולדבלט, הודיעו לבית המשפט כי הם אינם מתנגדים להדחתם. זאת בתגובה להמלצתו של כונס הנכסים הרשמי שבמשרד המשפטים (הכנ"ר), דוד האן, להדיח אותם מתפקידם בשל ניגוד העניינים שבהם הם נתונים.

עמדתו של הכנ"ר הוגשה אתמול בערב בהוראת סגן נשיאת בית המשפט, איתן אורנשטיין. זאת בעקבות חשיפת "כלכליסט" כי אולמן וגולדבלט לא חשפו בפני בית המשפט בתצהיר, כפי שנדרש בתקנות, את הקשרים שלהם לחברה, לבעלי מניות ולנושים מהותיים בטרם קיבלו מינוי זמני.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המשרד שבו אולמן שותף בכיר ובו הוא מכהן כראש מחלקת חדלות פירעון, משרד יהודה רווה ושות', מייצג את בנק ירושלים (הנושה המובטח הגדול ביותר של צ.לנדאו עם חוב של כ-33 מיליון שקלים בגין אשראי). בנוסף, מחלקת הנדל"ן במשרדו נותנת שירותים משפטיים לצ.לנדאו בפרויקט של 36 יח"ד בקרית גת. קשר נוסף הוא בין משרדו של אולמן לחברת ריסדור השקעות, שבבעלות יקי ריסנר, ריסנר שימש בעבר כנושא משרה בצ.לנדאו וערך איתה עסקאות בטרם הקריסה שצריכות להיבדק על ידי הנאמנים. על פי תצהירו של אולמן, מחלקת הנדל"ן במשרד רווה נתנה שירותים משפטיים ביחס לפרויקט בבני ברק ופרויקט באלעד של רסידור (2006-2010) וכן נתנה ייעוץ חד פעמי בתחילת 2011.

מימין חגי אולמן ושלום גולדבלט ,  מימין חגי אולמן ושלום גולדבלט מימין חגי אולמן ושלום גולדבלט ,

על פי תצהירו של גולדבלט, משרדו (גולדבלט-גינדס-יריב) מייצג את אלון נתן – בעל מניות (20%) בצ.לנדאו. המשרד נותן שירותים משפטיים לחברות שבבעלותו המלאה של נתן (מ.ר.ס תעשיות זכוכית ומראות, ותדמית אלומיניום), אשר הן נושות רגילות של צ.לנדאו. כמן כן גולדבלט נכח בעבר בפגישה של חברת עמרם אברהם לבניין, נושה של צ.לנדאו, בעקבות סכסוך כספי שלה עם החברה שקרסה.

"אין ספק כי חברה הפונה להליך הבראה רשאית להציע מועמד מטעמה לשמש כבעל תפקיד", כתב אתמול בערב נציג הכנ"ר, עו"ד אילון בריל, לבית המשפט, "אולם בשל כך ראוי כי מועמדים המוצעים לכהן כבעלי תפקיד יגישו לבית המשפט ולכנ"ר, טרם מינוים, תצהירי זיקה מפורטים על מנת שניתן יהיה לבחון את טיב הזיקה ולשקול התאמת בעל התפקיד לכהונה, בשים לב לסוג הזיקה והיקפה. לטעמו של הכנ"ר, ראוי אף להשריש פרקטיקה ולפיה תצהיר יימסר לכנ"ר עוד קודם להגשת הבקשה לבית המשפט, על מנת שיוכל לבחון את המועמדים ולחוות דעתו".

"בענייניו", הוסיף נציג הכנ"ר, "לכל אחד מבעלי התפקיד ניגוד עניינים שונה מרעהו. כנ"ר סבור כי פתרון על פיו כל אחד מבעלי התפקיד יעסוק לבדו בעניינים בהם נגוע חברו בניגוד עניינים, הינו פתרון מאולץ שלא ייתן מענה סביר ויעיל לתיקון המצב". הוא מוסיף כי: "לאור מכלול הנסיבות המפורטות לעיל, ולו למראית עין, ימליץ הכונס הרשמי כי בית המשפט הנכבד יורה על חילופי בעלי התפקיד".

אולמן וגולדבלט טוענים בתגובה לכנ"ר שממליץ להדיחם כי מטרת תשובתם היום "איננה לאחוז בקרנות המזבח". עם זאת לטענתם הזיקות שלהם לחברה ולנושיה אינן עלולות לפגוע בתפקידם כנאמנים. כן הם טוענים כי "אי הגשת התצהיר בצירוף לבקשת ההקפאה לא נבעה בשום אופן מתוך ניסיון להסתיר דבר ו/או להכשיל את בית המשפט או כל צד בתיק".

על אף שלטענתם הם מכבדים את עמדת הכנ"ר כי יש למנות נאמנים אחרים במקומם, הם מציעים כי "הגנה על מראית פני הצדק די אם תתבצע באמצעות הותרת מלאכת שיקום החברה בידי החתומים מטה, ואילו סמכות לחקירות תועבר לידי בעל תפקיד משני". עם זאת הם מוסיפים כי "על מנת שלא ישתמע כי עמדת הנאמנים אינה לגופה של עניין אלא נובעת מאינטרס כלשהו, מודיעים הנאמנים כי הם אינם עומדים על מינויים ומותירים את ההחלטה לשיקול דעת בית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות