אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התשובה הסינית לטרור: מענק כספי עבור נישואי תערובת צילום: בלומברג

התשובה הסינית לטרור: מענק כספי עבור נישואי תערובת

הממשלה מנסה להרגיע את המתיחות בקרב המיעוט המוסלמי שחי במחוז שינג'יאנג במערב המדינה. בני מיעוטים שיתחתנו עם בני קבוצת ההאן, הקבוצה האתנית הדומיננטית בסין, ייהנו מבונוס שנתי ומהטבות בתחום הרפואה, החינוך והדיור

01.09.2014, 20:34 | שירות כלכליסט

הרשויות בסין החלו להציע סכומי כסף גדולים כתמריץ לנישואים בין־גזעיים בניסיון להרגיע את המתיחות הגזעית הגוברת במחוז שינג'יאנג שבצפון־מערב המדינה, שם מנסים השלטונות להתמודד עם קיצונים מוסלמים מהמיעוט האויגורי.

קראו עוד בכלכליסט

המדיניות, שאותה תיארו בכירי המפלגה הקומוניסטית במחוז כמקדמת "את המטרה הנפלאה של התבוללות ואחדות אתנית", מציעה לזוגות שיינשאו בנישואי תערובת בונוס שנתי של 10,000 יואן (כ־1,600 דולר), השווים לכ־135% מהמשכורת השנתית הממוצעת במחוז — 7,394 יואן. הבונוס יוענק לתקופה של עד חמש שנים.

אויגורים, מונגולים ומיעוטים אתניים נוספים שיתחתנו עם בני זוג השייכים לקבוצה האתנית האן, הקבוצה הדומיננטית בסין, יהיו זכאים גם למגוון של הטבות בתחום הרפואה, החינוך והדיור. יותר מ־90% מ־1.36 מיליארד תושבי סין שייכים להאן.

הצעד הקיצוני של הממשל בשינג'יאנג מגיע כתגובה לגל של פיגועי טרור שביצעו קיצונים מוסלמים מהמיעוט האויגורי בסין בחודשים האחרונים. האויגורים מונים כ־8 מיליון מתוך 21.8 מיליון התושבים בשינג'יאנג. רבים מהם מתלוננים על דיכוי דתי ותרבותי מצד השלטונות הקומוניסטיים במדינה.

בתגובה לפיגועים נערכו גלי מעצרים והוצאות להורג של טרוריסטים, אבל בכירים בממשל המקומי החליטו לבחון גם אפשרות של מתן תמריצים כלכליים כחלק מהמלחמה בטרור.

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג | צילום: רויטרס נשיא סין שי ג

"הממשלה הסינית קראה לאחרונה להגביר את ה'התערבבות' האתנית בשינג'יאנג, ונראה שהמדיניות החדשה במחוז היא תגובה לקריאה זו", אמר לעיתון "פייננשל טיימס" ג'יימס לייבולד, מומחה למדיניות אתנית בסין מאוניברסיטת לה טרוב האוסטרלית.

הממשלה מביעה זה זמן רב דאגה על שיעור נישואי התערובת הנמוך של בני האן ובני אויגור, ורואה בו מכשול בגיבוש השליטה הסינית בטריטוריית הגבול. בשנת 2000, השנה האחרונה שבה פרסמה הממשלה נתונים דמוגרפיים רשמיים, רק 1.05% מבני האויגור חיו במשפחות מעורבות.

"בצ'רצ'ן חיים הרבה מיעוטים בעלי אמונות דתיות שונות, אך באמצעות נישואי תערובת של האן ומיעוטים נוכל לחזק את האחדות האתנית שלנו", אמר לעיתון בכיר בלשכת התעמולה של העיר צ'רצ'ן שבשינג'יאנג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות