אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: מחצית מהזוגות הצעירים ויתרו על רכישת דירה ביולי צילום: שאטרסטוק

האוצר: מחצית מהזוגות הצעירים ויתרו על רכישת דירה ביולי

עפ"י נתוני 'אורות אדומים', בחודש יולי ירד מספר כל העסקאות בשיעור של 32% בהשואה לתקופה המקבילה אשתקד והסתכמו במכירת 7,700 דירות; נתונים ראשונים מצביעים על האטה נוספת בחודש אוגוסט

22.09.2014, 12:21 | דותן לוי ועמרי מילמן

מחצית מהזוגות הצעירים ששקלו לרכוש את דירתם הראשונה ויתרו על המהלך והעדיפו להמתין לעת עתה, כך עולה מדו"ח 'אורות אדומים' שפרסם היום (ב') משרד האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדו"ח, היקף העסקאות במהלך חודש יולי ירד בחדות בשיעור של 32% בהשואה לתקופה המקבילה אשתקד, ומשקלם של הזוגות הצעירים היה משמעותי - היקף העסקאות שזוגות אלה ביצעו היה כאמור נמוך יותר וכלל את מרבית האזורים בארץ למעט אזור טבריה.

המגמה שאפיינה את יולי היתה המשך הקיפאון בענף כאשר מספר העסקאות התייצב על רמה של 8,200, בדומה לחודש הקודם. בניכוי מכירת דירות בדיור הציבורי, הירידה היא חדה יותר ועומדת על 7,700 דירות. כמו כן, נתונים ראשוניים לחודש אוגוסט מצביעים על ירידה במספר העסקאות, הן בהשוואה ליולי והן בהשוואה לאוגוסט אשתקד. הירידה בולטת במיוחד ברכישת דירות חדשות.

ירושלים, צילום: דוד הכהן ירושלים | צילום: דוד הכהן ירושלים, צילום: דוד הכהן

במונחים מוחלטים הסתכמו רכישות הזוגות הצעירים ביולי ב-2,600 דירות ומשקלם מסך העסקאות הגיע לשליש, לעומת משקל 44% ביולי אשתקד. המשקיעים ומשפרי הדיור הם שמיתנו באופן יחסי את הירידה בסך העסקאות ביולי.

משקל המשקיעים בסך העסקאות ביולי עמד על 24%, ירידה של 1% בהשוואה לרמה שנרשמה בכל אחד מארבעת החודשים הקודמים. בהשוואה ליולי אשתקד, גדל משקל המשקיעים בסך העסקאות ב-3%, זאת בעיקר על רקע גידול חד במשקל המשקיעים בתל אביב וירושלים.

את הגידול במשקל המשקיעים בת"א ניתן להסביר בעיקר על רקע גידול חד ברכישת דירות חדשות ובירושלים בעובדה שביולי אשתקד נהנו רוכשי דירה ראשונה בעיר הבירה ממענק שניתן להם מהעירייה.

נתונים ראשוניים לחודש אוגוסט מצביעים על ירידה במספר העסקאות, הן בהשוואה ליולי והן בהשוואה לאוגוסט אשתקד. הירידה בולטת במיוחד ברכישת דירות חדשות.

עוד מנתוני האוצר: במדדים השוטפים המעידים על הפעילות הריאלית של המשק נרשמו ירידות בחודש אוגוסט לאחר ירידות בשני הרבעונים הראשונים של השנה, בין היתר בשל השלכות מבצע צוק איתן. מדד הייצור התעשייתי ירד ב-1.1%.

גם בסחר החוץ של ישראל חלה הרעה. הגידול הסתכם ב-3% לעומת התחזיות שדיברו על 4.5%. יצוא הסחורות והייצוא התעשייתי הצטמצמו באוגוסט בכ-7.5%. בעיקר עקב ירידה בכשליש ביצוא התרופות.

חודש אוגוסט המשיך את מגמת הירידה בקצב האינפלציה (מה שהביא את בנק ישראל להוריד את הריבית בחודש שעבר) . מדד המחירים לצרכן ירד ב-0.1% באוגוסט. 

למרות זאת, הכנסות המדינה ממסים באוגוסט דווקא עלו והיו גבוהות מהתחזית, זאת לאחר מספר חודשים בהם ההכנסות היו נמוכות מהתחזית: גבייה של 21.3 מיליארד שקל, כ-1.4 מיליארד שקל מעל לתחזית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
המשפחות הצעירות חייבות לחזור לשוק!
ההנחה הרווחת בקרב אנשי חונטת הנדל"ן ופקידי האוצר היא שכל אותם זוגות צעירים (חלקם כבר לא כל כך צעירים) יסתערו על משרדי המכירות ביום שבו תהיה החלטה סופית על חוק מע"מ אפס (לכאן או לכאן). במשרדים כבר ממתינים להם עם מחירונים מעודכנים כלפי מעלה (היזמים מפנטזים על קפיצה של 10-15% במחירים) ובמשרד האוצר ממתינים בקוצר רוח לתגמולי הענק ממכירות אלו. הן יזמי הנדל"ן והן המדינה דואגים בנתיים לצמצם הצעים על מנת למקסם את הרווח העתידי. גם הבנקים בונים על המשך מתן משכנתאות בקצב גבוה כמקודם ובמקביל לוחצים על הרגולטור שיאשר כבר את איג"וח הר המשכנתאות שהם יושבים עליו. כולם ממתינים לזוגות הצעירים, המשק הישראלי נשען כולו על ההנחה שהם יחזרו לשוק ושהרבה מאוד כסף יחליף ידיים, הרבה מיליארדים של משכנתאות ילקחו והרבה מיליארדים ישולמו כמיסים (העליה בגביה שלפיד מדבר עליה מתבססת בחלקה על כסף זה). הזוגות הצעירים "ההומלסים" צריכים להבין שגורל תקציב הבטחון, גורל הבונוסים של מנהלי הבנקים וגורל הפרארי של שהקבלן הבטיח לבן שלו, כל אלו תלויים בכך שבעוד 2-3 חודשים הם יזנקו על המשרדים ויחטפו דירות 4 חדרים בפתח תקווה ב-2 מיליון ודירות 4 חדרים בבאר שבע ב-1.2 מיליון.
אזרח  |  22.09.14
לכל התגובות