אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד רצה לפקח על בנייה ביו"ש והתקפל כדי לאשר את התקציב צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

לפיד רצה לפקח על בנייה ביו"ש והתקפל כדי לאשר את התקציב

שר השיכון גילה בתקציב משרדו סעיף הקובע כי כל תכנון בנייה בשטחים ייעשה בתיאום והסכמה עם האוצר, ורגע לפני ההצבעה בממשלה הודיע כי יתנגד לתקציב. נתניהו שלח את הצדדים לפשרה שביטלה את הסעיף הזה, והתקציב אושר בממשלה

13.10.2014, 06:46 | רוני זינגר

משרד האוצר ניסה להכפיף לשליטתו את תכנון הבנייה בשטחים, אך כשל לאחר ששר השיכון איים כי אם הדבר לא יתוקן הוא לא יתמוך בתקציב המדינה. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

רגע לפני אישור התקציב בשבוע שעבר, סמוך לחצות, הודיע השר אורי אריאל כי לא יתמוך בתקציב כל עוד לא ישונה סעיף שלפיו כל החלטה תכנונית שתתקבל במשרד השיכון בנוגע לבנייה בגושי ההתיישבות בשטחים תיעשה "בתיאום ובהסכמה"
עוד פשרה שרי הבית היהודי קיבלו תוספות - ואישרו את התקציב 530 מיליון שקל הועברו כסכום "חד־פעמי" שחולק בין כמה משרדי ממשלה, ברובם כאלה השייכים לשרי הבית היהודי או בעלי זיקה למגזר שאותו הם מייצגים רוני זינגר ועמרי מילמן, 11 תגובותלכתבה המלאה
עם האוצר.

בכירה באוצר אמרה בדיון כי הסיבה לכך היא רצונו של שר האוצר יאיר לפיד להיות מעורב בתכנון הבנייה בשטחים - נושא שלפיד כבר התבטא לא פעם נגדו.

אריאל אמר כי הוא נדהם "לגלות שהסעיף הזה הוא ניסיון של שר האוצר לערב את הפוליטיקה שלו בתקציב". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע פליאה על הסעיף, ושאל את לפיד אם הוא לא מעוניין לתכנן בנייה ביו"ש. לדברי הנוכחים בחדר, נתניהו הוסיף: "אתם רוצים לפרוש מהממשלה? תגידו שאתם רוצים ותפרשו".

נציגי משרד האוצר, הממונה על התקציבים אמיר לוי וסגנו ערן ניצן הסבירו כי מדובר בהחלטה שמקורה ברצון לשלוט ממקום אחד בכל ההחלטות התכנוניות המתקבלות בישראל. עוד נטען כי העובדה שהנושא לא מרוכז בידי גורם אחד היא אחת הסיבות למשבר הדיור.

פרויקט בנייה ביישוב אלעזר (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי פרויקט בנייה ביישוב אלעזר (ארכיון) | צילום: אלכס קולומויסקי פרויקט בנייה ביישוב אלעזר (ארכיון), צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו הקציב לצדדים פרק זמן קצר להגיע להבנות כדי שיהיה ניתן להתקדם להצבעה. מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלמה בן אליהו ונציגי האוצר יצאו אל חדר צדדי, והסכימו כי הסעיף שהרגיז את אריאל יבוטל ובמקומו סוכם על הקמת ועדה בין־משרדית לעניין התכנון, שמנכ"ל משרד השיכון יעמוד בראשה וחבריה יהיו ממשרדי השיכון והאוצר, ללא זכות וטו לנציג האוצר.

גורמים באוצר הסבירו אתמול: "עלויות התכנון הן כ־200 מיליון שקל, ואנחנו חושבים שקריטי שנהיה שותפים לקבלת ההחלטות, כפי שסוכם לבסוף".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
השר המכובד אריאל, מה אתה עושה כדי להגדיל את היצע הדירות?
עוד מצגת? עוד שיווק קרקעות לדירות שיבנו אוליי בשנת 2030? אנחנו זקוקוים לפתרון עכשיו. תביאו חברות בניה מחו״ל. נמאס מהסחבת והמרפסות הנופלות ובניינים שנראים כמו עולם שלישי. פשוט לא אכפת לממשלה שאנשים יהיו בלי קורת גג. לא יאומן. ממש מפלגת ״בית״ יהודי.
אשקלוני-דיור בר השגה.  |  13.10.14
לכל התגובות