אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האג"ח של חברת בוני התיכון הידרדרו לתשואה דו־ספרתית

האג"ח של חברת בוני התיכון הידרדרו לתשואה דו־ספרתית

עם שחיקה ברווחיות, קצב השכרת שטחים מקרטע והורדת דירוג, המשקיעים מביעים חשש ביחס ליכולת שירות החוב של חברת הנדל"ן. זו תעמוד בהתחייבויותיה עד סוף השנה, אך השאלה היא מה תעשה עם עומס החוב, שיגדל ל־86 מיליון שקל ב־2016

14.10.2014, 08:02 | יניב רחימי

ההאטה בקצב מכירות הדירות נותנת את אותותיה בתשואות האג"ח של חברת הנדל"ן הוותיקה בוני התיכון. מתחילת החודש ירדו האג"ח בשיעור של עד 8.8%, והאג"ח מסדרה ו' נסחרות כיום בתשואה דו־ספרתית של 12%, המעידה על חששות המשקיעים ביחס ליכולת שירות החוב של החברה. 

קראו עוד בכלכליסט

במחצית הראשונה של 2014 מכרה החברה, המתמחה בנדל"ן למגורים בישראל, 39 יחידות דיור. זוהי ירידה של 33% לעומת המחצית המקבילה ב־2013, ושל 47% לעומת השנה שקדמה לה. חוק 0% מע"מ פגע בקצב מכירת הדירות בכל הענף, והמגמה השלילית צפויה להחריף.

דו"חות בוני התיכון מצביעים גם על שחיקה ברווח. פרויקט תלפיות בירושלים, לדוגמה, עתיד להניב רווחיות גולמית של 8.1% לפי דו"חות הרבעון השני. בסוף הרבעון הראשון עמדה רווחיותו הצפויה על 8.6%, ובסוף 2013 — על 9.4%.

מלבד הנדל"ן למגורים לבוני התיכון יש פרויקט מסחרי בכפר סבא, שקצב השכרת השטחים בו לא עומד בתנאי הסכם הליווי הבנקאי. לאחר מגעים עם הבנק המלווה סוכם כי החברה תקבל הארכה בלוח הזמנים לצורך עמידה בשיעורי ההשכרה שנקבעו בהסכם המימון, עד לסוף נובמבר.

לבוני התיכון הון חוזר חיובי של 32 מיליון שקל, אלא שהעלייה בנכסים השוטפים, שממנה נהנתה במחצית הראשונה, נובעת מזינוק של 63 מיליון שקל במלאי בניינים ודירות למכירה, ולא במזומנים. אלה התכווצו ב־15 מיליון שקל והסתכמו בסוף יוני ב־38 מיליון שקל בלבד. בספטמבר דיווחה החברה על הסכם למכירת משרדיה ביבנה, הצפוי להעשיר את קופתה ב־16 מיליון שקל לפני מס.

בוני התיכון לא תתקשה לעמוד בהתחייבויותיה למחזיקי האג"ח עד סוף השנה, אולם כבר ב־2015 היא נדרשת לעמוד בתשלומי ריבית והחזרי קרן של 56 מיליון שקל למחזיקים. ב־2016 עומס החוב יגדל ל־86 מיליון שקל. אם לא יחול שינוי מהותי בקצב המכירות, בוני התיכון תתקשה למצוא מקורות לשירות החוב.

עמי פרץ, מנכ"ל בוני התיכון עמי פרץ, מנכ"ל בוני התיכון עמי פרץ, מנכ"ל בוני התיכון

בנוסף, בוני התיכון סובלת מתזרים מזומנים שלילי מתמשך מפעילות שוטפת, שבמחצית הראשונה של השנה הסתכם ב־68 מיליון שקל. אולם, לדעת דירקטוריון החברה, המפורטת בדו"ח הכספי, אין לה בעיית נזילות, וזאת בהתבסס על המשך פעילותה השוטפת, הנפקת אג"ח שבוצעה, שמירה על מסגרות אשראי בבנקים וקבלת אשראי נוסף.

ההרעה בפעילות בוני התיכון לא נעלמה מעיני חברת מידרוג, שהורידה לה את דירוג האשראי מ־Baa1 באופק שלילי ל־Baa2 באופק יציב בחודש מרץ. זה לא מנע מהחברה להשלים גיוס חוב של 50 מיליון שקל כעבור חודש בלבד, באמצעות סדרה חדשה - ח'. האג"ח מובטחות בשעבודים על העודפים הצפויים מהפרויקטים שלה, אולם עליה לתרגם רווחים על הנייר לתזרים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
שרות לקוחות לאחר איכלוס
אני פונה אישית למנ"כל בונה התיכון עמי פרץ. הבניה של בונה התיכון היא בין הטובות בארץ אם לא אחת הטובות ביותר.ולראיה קניתי מבונה התיכון במודיעין, ובפעם השניה קניתי מבונה התיכון באגמים נתניה . אלא מה שאתה לא יודע הוא שהנזק הכלכלי שנגרם לך מירידה במכירות נובע ממחלקת שרות לקוחות לאחר איכלוס הם הם הנזקים העקיפין שאתה חווה היום. כל לקוח שרצה לקנות היום דירה שלכם מקבל חוות דעת שליליות על השירות הקלוקל של מחלקת שירות לקוחות לאחר איכלוס .אז אנא ממך עשה כל שביכולתך לשנות ולרענן את פני המחלקה הזו . תודה
אילוז אלברט , אגמים נתניה  |  14.10.15
4.
ברוכים הבאים בתור לפשיטת רגל
לעולם לא איחלתי רע למישהו,אבל יש אלוהים בשמיים שמשלם לכל אחד מה שמגיע לו,לכל הקבלנים שעושקים בחזירות הכל חוזר כמו גלגל, יהודים יקרים לא לקנות דירות בשום אופן הכלכלה בכל העולם מתרסקת הכל בועה תתאפקו!!! הכל בלוף אנשים פה חיים על כסף שאין להם באשראי, בהלוואות,בליסינג, תמתינו ואל תילחצו בקרוב האמת תצא לאור. ולכם בוני התיכון תורידו מחירים לפני שתפשטו את התחתונים.
מייק  |  16.10.14
לכל התגובות