אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלטשולר שחם: "נחרים חתמים שיזרימו ביקושים בריבית נמוכה" צילום: עמית שעל

אלטשולר שחם: "נחרים חתמים שיזרימו ביקושים בריבית נמוכה"

המוסדיים זועמים על שהם נדחקים אל מחוץ לגיוסי החוב, וכעת אלטשולר שחם מציב לחתמים שורת דרישות כתנאי להשתתפותו במכרזים. חתם בכיר: "הוא מבקש שנצהיר לו בכתב שאנחנו לא פושעים"

30.10.2014, 07:06 | רחלי בינדמן

מכתב ששיגר השבוע בית ההשקעות אלטשולר שחם לחתמים הפעילים בשוק ההון, מסעיר את תעשיית החיתום בישראל. כותרתו של המכתב, שעליו חתום סמנכ"ל ההשקעות של אלטשולר דני ירדני היא: "בקשת התחייבות בקשר להצעת ניירות ערך לציבור".

קראו עוד בכלכליסט

בשורה התחתונה, ירדני דורש מהחתמים להתחייב בפני אלטשולר, ולהודיע חמישה ימים לפחות לפני מועד המכרז אם יחליטו להשתתף בהנפקות אג"ח שהם מובילים ולהזרים ביקושים, וכי עליהם לעשות זאת אך ורק במחיר מינימלי ליחידה או בריבית המקסימום, בתלות בסוג המכרז. ירדני מאיים כי אם לא יקבל התחייבות כזו, אלטשולר ישקול אם להחרים את ההנפקה, או כדבריו: "נביא זאת בחשבון השיקולים שבגינם נחליט אם להשתתף במכרז עבור קופות הגמל וקרנות הנאמנות".

התנגשות של אינטרסים

בספטמבר האחרון חשף "כלכליסט" כיצד הגופים המוסדיים המנהלים כספי ציבור נדחקים מההנפקות בגלל ביקושים שמזרימים שחקני נוסטרו וחתמים, שהאינטרסים שלהם שונים מאלה של שחקנים ארוכי טווח כמו קרנות הנאמנות וקופות הגמל. כך, למשל, שחקני הנוסטרו שנהנים, כמו המוסדיים, מהנחה בהנפקה, נוהגים לעשות "סיבובים מהירים" על הנפקות אג"ח תוך מכירת האיגרות לאחר ההנפקה במחיר גבוה ממחיר הרכישה.

הזוכים במכרז המוסדי הם אלה שמציעים לרכוש אג"ח בריבית הנמוכה ביותר, ולכן שחקני הנוסטרו מזרימים ביקושים בריבית נמוכה. גם לחתמים יש אינטרס להזרים ביקושים בתמורה לריביות נמוכות, גם כשמדובר בהנפקות שנהנות מביקושים גבוהים, כי לעתים החתם זכאי לעמלת הצלחה מול החברה המנפיקה. העמלה מותנת בכך שההנפקה תיסגר בתמורה לריבית נמוכה. אינטרס נוסף של החתם הוא להראות לחברה שהוא מאמין בהנפקה ולדאוג לכך שהחברה תבחר בו בעתיד כחתם לאחר שהצליח לסגור לה את ההנפקה בעלות נמוכה (תשלום ריבית נמוך).

מנגד, הגופים המוסדיים המנהלים כספי ציבור מחויבים לשיקולים ארוכי טווח כשהם משתתפים בהנפקה ורוכשים אג"ח לקרנות הנאמנות ולקופות הגמל. משכך, עליהם לתמחר את ההנפקה בריבית המשקפת את הסיכון שלה. לטענת אלטשולר, בעת שהחתמים ושחקני הנוסטרו לא עושים זאת, מוצאים המוסדיים את עצמם נדחקים מההנפקות ולא מקבלים אג"ח. זאת בזמן שלקרנות הנאמנות וקופות הגמל, במיוחד לגופים מגייסים כמו אלטשולר שחם, זורמים מדי חודש מאות מיליוני שקלים שמחפשים אפיקים מניבי תשואה.

פעולה שאיננה חוקית

במכתבו ירדני לא מסתפק בדרישה להודעה מראש ומציב דרישה נוספת שמרמזת להתנהלות בעייתית לכאורה של חלק מהחתמים: "תמורת התחייבויותיך ושירותיך כמפיץ במסגרת הצעת ני"ע לציבור, הנך זכאי לקבל עמלת הפצה. נבקש לקבל הצהרה מטעמך, שלפיה הנך מתחייב כי עמלת ההפצה אינה מועברת על ידיך, במישרין או בעקיפין, לגורם שאינו כשיר לשמש כמפיץ על פי דין, ובפרט למשקיע שהנו גוף קשור אליך אשר השתתף בהצעת ני"ע לציבור".

דני ירדני מאלטשולר שחם. "נשקול אם להשתתף במכרז", צילום: עמית שעל דני ירדני מאלטשולר שחם. "נשקול אם להשתתף במכרז" | צילום: עמית שעל דני ירדני מאלטשולר שחם. "נשקול אם להשתתף במכרז", צילום: עמית שעל

בכך רומז ירדני על קיומו של נוהל אפשרי שבמסגרתו חתמים מסוימים חולקים לכאורה את עמלת ההפצה שהם מקבלים מהחברה עם גופים הקשורים אליהם. ירדני מעלה חשש כי ישנם חתמים שמעבירים חלק מהרווחים שלהם מפעילות ההפצה לגופים שקשורים אליהם, כדי שאלו יזרימו ביקושים בהנפקה בדרישה לריבית נמוכה. מדובר בפעולה שאיננה חוקית, וירדני דורש לקבל התחייבות מהחתמים כי אינם פועלים על פי הנוהג האמור לא יאוחר מסוף נובמבר 2014.

"דני ירדני לא מעניין אותי"

החתמים קיבלו בזעם את המכתב של ירדני וביחס לדרישה האחרונה אמר אחד מהם: "ירדני מבקש מאיתנו להצהיר לו בכתב שאנחנו לא פושעים. אין לנו שום בעיה לעשות את זה". ביחס לדרישה להתחייב להזרים ביקושים בהנפקה במחיר מינימום וריבית מקסימום, אמר חתם בכיר: "זה מנותק מהמציאות. דני רוצה שלא יהיה מצב שאנחנו נקנה הרבה סחורה והוא לא יידע מזה מראש. לגיטימי. אבל עניתי לו, 'במה אני שונה משחקן נוסטרו? בזה שעליי אתה יכול ללחוץ ועליו לא?'". אותו חתם מתכוון לומר שקיימת מערכת יחסים עדינה בין החתמים למוסדיים, מכיוון שהחתמים זקוקים לאחרונים שיקנו אג"ח בהנפקות, ולא יכולים לזלזל בדרישות שלהם.

חתם אחר אמר: "דני ירדני לא מבין שאני לא יכול לדעת חמישה ימים מראש מה אני הולך לעשות. אני משתתף בהנפקות משלוש סיבות: או שאני יודע שאני הולך להרוויח כסף, ואז עם כל הכבוד דני לא מעניין אותי, או שאני רוצה להראות שאני מאמין בחברה או שההנפקה הולכת קשה ואני רוצה שהיא תצליח". בשלב זה החתמים טוענים כי למרות הדומיננטיות של אלטשולר במגרש ההנפקות הם לא מתכננים ליישר קו עם הדרישה שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות