אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת החשמל תקזז 30% משכר העובדים שישתתפו בעיצומים צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל תקזז 30% משכר העובדים שישתתפו בעיצומים

עובדי מוקד שירות הלקוחות של החברה החלו אתמול בשיבושים על רקע כוונת ההנהלה לפטר מאות עובדים. נותן ההוראה הוא מנהל משאבי האנוש עמית אוברקוביץ', שהוא גם בנו של יו"ר הוועד המיתולוגי יורם אוברקוביץ'

03.11.2014, 06:49 | ליאור גוטמן

הנהלת חברת החשמל מסירה את הכפפות מול העובדים: אתמול בצהריים הוציא מנהל אגף משאבי אנוש עמית אוברקוביץ' מכתב לעובדים, שהגיע לידי "כלכליסט", ובו הוא מנחה את כל מנהלי המחלקות וסגניהם לקזז 30% משכרו של כל עובד שישתתף בעיצומים.

העיצומים החלו אתמול בשעות הבוקר בעקבות הנחיה שוועד העובדים נתן לעובדי מוקד שירות הלקוחות 103 להאט את קצב עבודתם, כך שזמן המענה לשיחה יעלה מ־30–40 שניות בממוצע למקסימום המותר בחוק - 3 דקות.

מקורבים לוועד מסבירים שהם החליטו "להקדים תרופה למכה", ולהראות להנהלה מה יקרה אם תממש את כוונותיה לצמצם את מצבת העובדים בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי, צילום: אוראל כהן יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי | צילום: אוראל כהן יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי, צילום: אוראל כהן

הסכסוך הנוכחי בין ההנהלה לעובדים מגיע על רקע כישלון המגעים ביניהם על הרפורמה בחברה שנמצאת כרגע בהקפאה עמוקה. לפני החגים התקיים דיון בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, שבו הודו ראשי משרד האוצר כי השר יאיר לפיד נתן הוראה להפסיק ולקדם את הרפורמה, בטענה שדרישות העובדים יקרות מדי - המדינה מוכנה לשלם פיצוי פרישה בגובה 1.8 מיליארד שקל לעובדים שיצומצמו, אולם העובדים דורשים 4.5 מיליארד שקל.

בשל הקיפאון התפטר מתפקידו מנכ"ל החברה גליקמן, ודירקטוריון החברה הורה להכין תוכנית קיצוצים שתכלול פיטורים של כ־600 עובדים ארעים וכ־3–4 מיליארד שקל מהוצאות התפעול. 230 עובדים ארעיים כבר פוטרו, מתוכם שוחררו כבר כ־80 איש והשאר יסיימו את עבודתם בינואר הקרוב. החברה מתכננת לפטר עוד עובדים ארעיים בשנה הבאה. מכיוון שאין להם קביעות, הוועד לא יכול למנוע את פיטוריהם ולכן החל בעיצומים.

"עובד זכאי לתשלום שכר מלא רק אם וכאשר יבצע את עבודתו המלאה והסדירה בחברה", כותב אוברקוביץ' במכתבו, ומדגיש כי "כל עובד הנוקט עיצומים ואינו ממלא את מלוא המשימות המוטלות עליו, יהא זכאי לשכר חלקי בלבד בימים שבהם השתתף בעיצומים". עוד הוא מוסיף כי בכל הנוגע למשתתפים בעיצומים, "אין אישור לעבודה בשעות נוספות, ולא ישולמו שעות נוספות".

אוברקוביץ' מבהיר שאם העובדים ירחיבו את עיצומיהם ולא יגיעו לעבודה הם לא יקבלו שכר כלל, ומבטיח כי "החלטותיי בעניין שבנידון יותאמו לעומק ולהיקף העיצומים בכל יום".

מנהל אגף משאבי אנוש עמית אוברקוביץ מנהל אגף משאבי אנוש עמית אוברקוביץ' | צילום: שאול גולן מנהל אגף משאבי אנוש עמית אוברקוביץ

המכתב התקבל אתמול בהפתעה בקרב העובדים, הן בשל חריפות נוסחו, והן משום שהאיש שחתום עליו עובד כ־25 שנה בחברה והוא בנו של יו"ר ועד העובדים המיתולוגי יורם אוברקוביץ' ז"ל - האיש שעליו נאמר כי הוא "מחזיק את היד על השאלטר" של המדינה דרך כוחו בהסתדרות, באיגודי הספורט ובחברת החשמל.

מהוועד סירבו להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות