אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך הפכה תקלת פרטיות ממשלתית מ-2007 לשיחת היום צילום: איי אף פי

פרשנות

כך הפכה תקלת פרטיות ממשלתית מ-2007 לשיחת היום

אפליקציית "מאגר כלבים" שנחשפה לאחרונה והציגה את כתובותיהם ומספרי הטלפון של ישראלים ללא ידיעתם, נשענת על אתר בן 7. הוא עלה לכותרות לאחרונה הודות למהפיכת המובייל, הרשתות החברתיות ומודעות הציבור לנושא הפרטיות ברשת

10.11.2014, 17:37 | עומר כביר

מאגר הכלבים של משרד התחבורה אינו דבר חדש. למעשה, כבר ב-2007 דיווח אתר ynet על גרסה מקוונת של המאגר, אתר שאליו יכול כל גולש להיכנס ולקבל את אותם פרטים שניתן לקבל היום באפליקציה.

קראו עוד בכלכליסט

אז למה הדיווח מלפני שבע שנים עבר פחות או יותר מתחת למכ"ם של מרבית כלי התקשורת וצרכניהם, בעוד שהדיווחים מהשבוע שעבר התפשטו כאש בשדה קוצים בין הגולשים ונבחרי הציבור? בגלל שלושה גורמים משמעותיים ששינו את עולם הטכנולוגיה והמשתמשים בשנים האחרונות.

רקע יש לך כלב? משרד החקלאות חשף את מספר הטלפון שלך ברשת אפליקציה רשמית של המשרד מציגה לכל דורש שמות בעלי כלבים לצד נתונים אישיים שלהם - וכוללת גם נתונים של חברי כנסת, בכירים בצבא וסלבריטאים. משרד החקלאות, מצידו, טוען שהקמת מאגר פרטי בעלי כלבים חשובה מצנעת הפרט עומר כביר, 4 תגובותלכתבה המלאה

1. מהפכת המובייל

ב-2007 בקושי היה אייפון. היום לכל אחד יש סמארטפון בכיס ומרביתנו משתמשים בהם לצרכים פרטיים הרבה יותר מאשר במחשב האישי.

כשיוצאת אפליקציה לאייפון או לאנדרואיד, יש לה כיום אימפקט הרבה יותר משמעותי מאשר השקה של אתר חדש, במיוחד אם הוא מתחבא בנבכי אתר ממשלתי משמים (ועוד כזה שתומך רק באינטרנט אקספלורר!). מאגר הכלבים אולי היה זמין ברשת כמה שנים, אבל רק עכשיו הושקה אפליקציית סמארטפון בעבורו. אם אתה לא שם, גילינו שוב, אתה לא קיים.

אייפון 6. היום לכל אחד יש סמארטפון, צילום: בלומברג אייפון 6. היום לכל אחד יש סמארטפון | צילום: בלומברג אייפון 6. היום לכל אחד יש סמארטפון, צילום: בלומברג

2. המודעות שלכם לפרטיות

המסמכים שהדליף איש ה-NSA לשעבר, אדוארד סנודן, לפני כמעט שנה וחצי תרמו לשינוי משמעותי של השיח המקוון והעלו את נושא הפרטיות לראש סדר היום של כלי התקשורת וציבור הגולשים כאחד.

בישראל, הקמפיין הנרחב נגד הקמת המאגר הביומטרי תרם גם הוא משמעותית להעלאת המודעות לנושא. לפני שבע שנים, הייתם מתקשים למצוא גולשים שנסערים מכך שפרטיהם האישיים פורסמו במאגר כזה או אחר, “אין לי מה להסתיר" הייתה טענה די מקובלת. היום, יש הרבה יותר גולשים שלא מוכנים לשכב בשקט בזמן שהפרטיות שלהם נרמסת, וגם כלי התקשורת כבר לא ממהרים להתעלם מסוגיות אלו במחשבה שהן לא סקסיות או משעממות.

3. פייסבוק

כאן מדובר בגורם שמתפקד בתור זרז. הרשת החברתית אמנם הייתה פופולרית גם ב-2007, אבל כיום מספר הפעילים בה והיקף השימוש גדולים לאין שיעור. וכשמגיעה לרשת החברתית סוגיה שמעניינת אותם, היא מתפשטת במהירות מסחררת. מה שלפני שבע שנים נשאר בגבולות אתר אחד, פורץ היום במהירות לרשתות ומייצר גלי הדף והיזון חוזר בדמות תגובות, שיתופים וממים.

זה לא היה עובד בלי המדיה החברתית זה לא היה עובד בלי המדיה החברתית זה לא היה עובד בלי המדיה החברתית

הסיפור על מאגר הכלבים אולי היה שם לפני שבע שנים, אבל רק עכשיו הבשילו הגורמים שאפשרו לו להפוך לשיחת היום ובשלב מסוים אף להביא לקריסת המאגר כתוצאה מעומס פניות. בתגובתו לפרסומים מסר משרד החלקאות, בין השאר, שהוחלט על הפיכת המאגר לפומבי מכיוון שנקבע שהעניין הציבורי גובר על צנעת הפרט. לאור השינויים שחלו ביחסו של הציבור לפרטיות שלו, ספק עם טיעון זה היה עומד גם היום, וראוי לעלות את הנושא לדיון ציבורי חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות