אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"עומר דנקנר הציע לי לרכוש מנות אי.די.בי משטרום מחוץ לבורסה"

"עומר דנקנר הציע לי לרכוש מנות אי.די.בי משטרום מחוץ לבורסה"

כך העיד גלעד טיסונה, חברו של בנו של דנקנר, במסגרת העדויות במשפט הרצת המניות של נוחי דנקנר. טיסונה רכש מניות אי.די.בי בשלושה מיליון שקל מאיתי שטרום בעסקה מחוץ לבורסה במהלך תקופת ההרצה, לכאורה. לטענת הפרקליטות כסף זה שימש את שטרום להמשיך לממן את הרכישות הגדולות להרצת המניה

17.11.2014, 12:47 | תומר גנון ויניב רחימי

"עומר דנקנר הציע לי לרכוש מנות אי.די.בי משטרום מחוץ לבורסה" כך העיד היום (ב') גלעד טיסונה, במסגרת העדויות במשפטו של יו"ר ובעל השליטה לשעבר באי.די.בי אחזקות, נוחי דנקנר, המואשם בהרצת מניות החברה ביחד עם חברו ובעלי חברת הברוקרים ISP איתי שטרום.

טיסונה הוא בעלים של חברה זרה שמתעסקת במסחר בפורקס ובנו של איש העסקים יוסף טיסונה. הוא חברו של בנו של דנקנר עומר, שגם רכש מניות אי.די.בי משטרום מחוץ לבורסה ב-3 מיליון שקל. "עומר דנקנר הוא חבר טוב שלי מילדות", סיפר. "אמרתי לו שאם יש משהו להשקיע אז בכיף. אין לי בעיה להשקיע סכומים גדולים. אי.די.בי רצו להנפיק, אז עומר דיבר איתי ואמרתי לו שזה מעניין אותי. נפגשנו במשרדי אי.די.בי והראו לי מצגת. ביקשתי שיסביר לי מה מדובר. אני הרי לא עובד בישראל ולא מכיר".

טיסונה הוסיף: "אמרתי לו סבבה, אני צריך לחשוב כמה ימים כמה להשקיע. החלטתי בסוף להשקיע 3 מיליון. עומר לי שאפשר לרכוש מחוץ לבורסה ממישהו. אמרתי לו אין בעיה אם זה ככה או כהה – מחוץ לבורסה או בתוכה. הוא נתן לי את הטלפון של איתי שטרום, שאותו לא הכרתי לפני. לקחתי הלוואה מהבנק וביצעתי עסקה"

קראו עוד בכלכליסט

השופט חאלד כבוב, צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב | צילום: אוראל כהן השופט חאלד כבוב, צילום: אוראל כהן

התובע עמית בכר: "כמה החזקת את המניות?"

טיסונה: "חודש. מכרתי אחרי שהפסדתי 800 אלף שקל".

התובע בכר: "למי הפסדת?"

טיסונה: "חלק בבורסה, וחבר עזר לי למכור אותן. החבר זה איתן אלדר (פעיל שוק ההון ובעלי ארנה קפיטל, ת"ג וי"ר)".

התובע בכר: "האם התכווונת לקנות בהנפקה?"

טיסונה: "כן"

"אין לך קשר לנוחי דנקנר?", נשאל טיסונה על ידי בא כוחו של דנקנר, עו"ד גיורא אדרת. "אולי ראיתי אותו באירועים משפחתיים", אמר.

פרקליטו של דנקנר, גיורא אדרת שאל את טיסונה: "לא דיברת עם נוחי דנקנר על העסקה נכון?"

טיסונה: "נכון. דיברתי רק עם עומר".

אדרת: "דיברת עם עומר גם לפני ההנפקה. הוא לא ניפח לך שזאת חברה טובה?"

טיסונה: "עומר אדם ריאלי. הוא לא מנפח דברים. אם לא האמנתי במניה לא הייתי משקיע. חשבתי שארוויח".

אדרת: "באו וביקשו ממך להשקיע? שתעשה טובה?"

טיסונה: "לא"

"אילן בן דב זה אדם שאוהב סיכונים"

"בן דב זה אדם שאוהב לקחת סיכונים", כך העיד מיקי פוליצר מוקדם יותר הבוקר. פוליצר נשאל על ידי בא כוחו של נוחי דנקנר עו"ד גיורא אדרת לגבי הקנייה והמכירה המהירה של מניות אי.די.בי. 

פוליצר הוא מנהל ההשקעות שבאמצעותו רכש איש העסקים אילן בן דב מניות אי.די.בי בשווי 3 מיליון שקלים מחוץ לבורסה לבקשת דנקנר. לטענת התביעה, כסף זה סיפק לשטרום מימון להמשך תוכנית ההרצה. פוליצר העיד על העסקה מחוץ לבורסה שעשה בן דב מול ISP ביום ההנפקה לציבור – 22.2. על פי עדותו של פוליצר, בן דב קנה ב-3 מיליון שקל מניות אי.די.בי ומכר הכל "בחיפזון" - על פני יום יומיים.

פוליצר כיהן בעבר כמשנה למנכ"ל מגדל שירותי בורסה שהורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירת מרמה והפרת אמונים בתאגיד.

אדרת עימת את פוליצר עם דברי בן דב בחקירתו: "בן דב אמר לחוקרים 'מיקי הרגיש לא נוח עם הקנייה. היה ויכוח ביני ובין מיקי ובסוף הוא צדק ומכרנו בהפסד'".

פוליצר: "אני לא זוכר שיחה כזאת כי היא לא הייתה".

אדרת: "החוקר שאל את בן דב: 'מדוע מיקי מכר מניות כמה שעות אחרי?', והוא ענה 'היה ויכוח בינינו. הוא שיגע אותי. אמר שזה לא חכם. אני החלטתי לרכוש והוא החליט למכור'".

פוליצר: "אני שולל את זה. לא היה דבר כזה".

אדרת: "בן דב העיד שאתה המלצת למכור".

פוליצר: "אני שולל את זה".

אדרת: "בן דב העיד 'קיבלתי טלפון היסטרי מפוליצר למכור כי ההנפקה לא תצליח'".

פוליצר : "לא היה דבר כזה".

פוליצר העיד מוקדם יותר: "אילן עושה לפעמים עסקאות יומיות. אני נתתי לו שירותי ביצוע. אבל עשיתי לו מעט עסקאות מחוץ לבורסה. הבנתי שיש עסקה כזאת שאילן סגר. אני חי בעולם אגרות החוב. לא ידעתי במה מדובר וזה לא האנשים שאני עובד איתם שטרום ושלג. לא זוכר מול מי, אבל אילן ביקש ממני להעביר עסקה של 3 מיליון שקל מחוץ לבורסה מולם. אני מניח שאילן עצמו סגר את הפרטים", העיד פוליצר.

התובע עמית בכר: "מה ידוע לך על פגישה מקדימה בין דנקנר ובן דב בנושא?"

פוליצר: "לא ידוע לי. זה נודע בחקירה ברשות. ואז שאלו אותי".

התובע עמית בכר: "כמה זמן החזיק בו דב במניות?"

פוליצר: "תוך יום יומיים מחר הכל"

בכר: "מי החליט על המכירה?"

פוליצר: "אילן".

בכר: "למה הוא מכר?"

פוליצר: "לא יודע. כנראה תנאי שוק".

השופט כבוב: "הייתה לך מעורבות בייעוץ? אמרת לו למכור?"

פוליצר: "לא. אילן מאמין בנוחי. הנחתי שהוא מאמין שהמצב באי.די.בי ישתפר. לאילן יש השיקולים שלו".

"מה היה היקף התיק אג"ח של בן דב?", נשאל פוליצר על ידי בא כוחה של ISP, פיני רובין. "בתקופות הטובות מאות מיליונים והפחות טובות לעשרות מיליונים. חלק מהניירות היו של החברות הציבוריות שהוא החזיק", השיב.

"החלטנו שסוגרים פעילות, ופתאום התחילו קניות של מניות אי.די.בי"

ערן אלקובי, מנהל הכספים ב-ISP, העיד בתחילת המשפט על שלושת ימי הפעילות במניה שבין 21-23.2. הוא סיפר כי החברה החליטה בתחילת אותו חודש להפסיק את פעילות הנוסטרו בשל הפסדים כבדים, ותפקידו של עדי שלג, שחתם על הסכם פירוד עם שטרום, היה לסגור את הפוזיציות. אלא שב-22.2 הוא זיהה כי יום קודם שלג החל דווקא לרכוש מניות אי.די.בי לחשבונות החברה. "ראיתי פתאום פעילות קנייה של ניירות ערך, התפלאתי", העיד אלקובי. "עדי היה אמור לסגור פוזיציות ולמכור, לא לקנות, כי הפסקנו את הפעילות שיצרה הפסדים".

ערן אלקובי מעיד במשפט, היום, צילום: אוראל כהן ערן אלקובי מעיד במשפט, היום | צילום: אוראל כהן ערן אלקובי מעיד במשפט, היום, צילום: אוראל כהן

התובעת, עו"ד חנה קורין שאלה את אלקובי: "שיעור הקניות הפתיע אותך?"

אלקובי: "שאלתי את עדי מה קורה. אמרנו א' ואתה עושה ב'. הוא אמר זה בסדר. אנחנו יודעים מה אנחנו עושים".

קורין: "בהודעה ברשות ני"ע אמרת: 'לדעתי עדי הודיע לי ואמר לי שהם המשיכו לעשות פעילות ברכישה אי.די.בי. שאלתי עם זה באישור איתי. אמר לי שכן'. מה הסיבה ששלג חזר לפעול?"

אלקובי: "הם התחילו לבצע פעילות בלי שידעתי. לא זוכר במדויק. לדעתי עדי עדכן אותי ואמר שעושים שוק. אני בטוח שהוא אמר לי שזה רכישות".

קורין: "עדי אמר לך שהם מנזילים את הנייר?"

אלקובי: "לא. שאלתי אותו 'למה רוכשים אמרנו מספיקים פעילות?'. הוא ענה ,'זה באישור איתי'".

קורין הציגה לו מייל מה-22.2 ב-18:45. "כל פעם שראיתי משהו חריג כתבתי להם. במייל ציינתי שב-21 הייתה פעילות במניית אי.די.בי. החריגות בעיני הייתה שהחלטנו שסוגרים פוזיציות, ועדי רכש ב-15 מיליון שקל ונוצר הפסד של 123 אלף שקל". בהמשך העיד אלקובי כי גם למחרת הוציא מייל למעורבים כאשר גילה שהפעילות גרמה להפסדים של כ-300 אלף שקלים.

נוחי דנקנר וסנגורו גיורא אדרת, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר וסנגורו גיורא אדרת | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר וסנגורו גיורא אדרת, צילום: אוראל כהן

לשאלת השופט כבוב האם ביקש מהם להפסיק, אמר אלקובי: "לא. הבנתי שהם חושבים שירווחו על זה".

"אתה לא ידעת מראש על פעילות באי.די.בי?", נשאל אלקובי על ידי סנגורו של דנקנר, עו"ד גיורא אדרת.

אלקובי: "כן"

אדרת: "את דנקנר אתה מכיר?"

אלקובי: "לא. לא דיברנו ולא נפגשנו"

אדרת: "בכל השיחות שהיו לך באותה עת עם עדי שלג או איתי שטרום, איש מהם לא הזכיר מעורבות כלשהי של נוחי לפעילות?"

אלקובי: "נכון. עדי לא הזכיר שיחות על דנקנר"

אדרת: "אתה חשבת שהפעילות במניות אי.די.בי הן הזדמנות להרוויח?"

אלקובי: "חשבתי. זה מה שנראה לי. לא שאלתי."

אדרת: "הבנת מעדי שמוכרים את הכמות מחוץ לבורסה במכה אחת?"

אלקובי: "כן. אי אפשר למכור כמות כזאת דרך הבורסה במכה אחת"

"כשאתה מדבר על הפסדים במניית אי.די.בי זה הפסדים לא ממומשים", נשאל אלקובי על ידי בא כוח ISP (היום קלוז טריידיניג), עו"ד פיני רובין ממשרד גורניצקי ושות' . "התכוונת לזה שראית 15 מיליון קניות, ומול השער בבורסה יש הפסד. אבל זה הפסד תיאורטי. לא צלצל לך פעמוני אזהרה שצריך לרוץ לכבות את השריפה?"

אלקובי: "היו מקרים שהיו הפסדים ובאתי ואמרתי לאיתי שהפסדנו 100 אלף וזה המון. התחושה הייתה שאני זורה לו מלח על הפצעים. הוא הרי ראה את הדו"ח לגבי אי.די.בי. לא ראיתי לנכון לרוץ אליו".

השופט כבוב: ה"רגשת לא בנוח לספר? זה הפסד חריג. ביום השלישי יש הפסד של מיליון שקל בחשבון".

אלקובי: "הוא יודע את הנתונים. מה הייתי צריך לשאול?"

כבוב: "מה עושים עם זה. איך מטפלים".

אלקובי: "אני לא הייתי אמור לדבר על פוזיציות. יש פוזיציות שמפסדים מיליון שקל ופתאום יש רווח של 5 מיליון שקל. אבל זה לא התחום שלי שוק ההון".

כבוב: "הבחנת בין משהו יומי למשהו ארוך טווח. זה לא עניין אותך כסמנכ"ל כספים? אתה בכיר בחברה"

אלקובי: "אם הייתי שואל, הייתי חוטף ביקורת מאיתי בסגנון 'עזוב אותי בשקט'."

   

הדיון יתחדש ביום רביעי.

 

האישום המרכזי בפרשה עוסק בהנפקת מניות של אי.די.בי אחזקות שבה גויסו מהציבור 321 מיליון שקל בפברואר 2012. על פי כתב האישום, דנקנר, שחשש מכישלון ההנפקה, רקם תוכנית תרמיתית להריץ את מניית החברה כדי לתמוך בשער גבוה למניה בהנפקה, ובכך לסייע לאי.די.בי לגייס יותר כסף מהציבור. הרצת המניות, כך נטען, התאפשרה באמצעות שורת עסקאות מתואמות שביצע עד המדינה, סוחר המניות עדי שלג, בהנחיית שטרום. ההרצה לכאורה התבצעה דרך חשבונות שלהם ושל קרוביהם. מדובר ברכישות בהיקף של 42 מיליון שקלים על פני שלושה ימים שהיוו חלק משמעותי מהמסחר בבורסה. לטענת הפרקליטות, פעולות אלה נעשו כדי למנוע ירידות שערים חדות.

כן נטען שדנקנר ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להמשיך להריץ את מניות אי.די.בי בימים שקדמו להנפקה. כך למשל נטען שצלצל לבכיר בבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר לשטרום הלוואה של 15 מיליון שקל. בנוסף הוא הפנה אנשי עסקים שירכשו משטרום מניות מחוץ לבורסה כדי לספק מימון. אלה רכשו ממנו מניות בהיקף של כ-19 מיליון שקלים. לבסוף, כך נטען, דנקנר העביר 8 מיליון שקלים לשטרום, לכאורה כהלוואה, כדי לספק לו מימון לעסקה שבה ירכשו לחשבונו הפרטי מניות שרכשה ISP.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות