אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבוקר יימשכו העדויות במשפטו של נוחי דנקנר בפרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות צילום: אוראל כהן

הבוקר יימשכו העדויות במשפטו של נוחי דנקנר בפרשת הרצת מניות אי.די.בי אחזקות

בין העדים איש העסקים יוסי ויליגר, שקנה מאיתי שטרום, בעלי חברת הברוקרים ISP, מניות בהיקף של 7 מיליון שקלים בעסקאות מחוץ לבורסה. כן יעיד איש העסקים צביקה בארינבוים ואילן בצרי, ראש החטיבה העסקית בבינלאומי

19.11.2014, 08:01 | זוהר שחר לוי ותומר גנון

הבוקר (ד') ימשכו העדויות במשפטו של יו"ר ובעל השליטה לשעבר באי.די.בי אחזקות, נוחי דנקנר, המואשם בהרצת מניות החברה ביחד עם חברו ובעלי חברת הברוקרים ISP , איתי שטרום. על דוכן העדים באולמו של שופט המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, חאלד כבוב, צפויים לעלות ארבעה עדים.

קראו עוד בכלכליסט

בין העדים איש העסקים יוסי ויליגר, חברו של דנקנר, שקנה משטרום מניות בהיקף של 7 מיליון שקלים בעסקאות מחוץ לבורסה. לטענת הפרקליטות עסקאות אלה סיפקו לשטרום מימון להמשיך להריץ את המניה.

נוחי דנקנר , צילום: אריאל שרוסטר נוחי דנקנר | צילום: אריאל שרוסטר נוחי דנקנר , צילום: אריאל שרוסטר

כן יעיד איש העסקים צביקה בארינבוים, שהופנה לדנקנר ממנהל הכספים של אי.די.בי, אייל סולגניק, כדי שירכוש מניות בהנפקה. אלא שבארינבוים לא רכש מניות בהנפקה, מה שהיה מזרים כסף לקופת החברה, אלא תיווך בין שטרום לפעיל שוק ההון איתן אלדר. אלדר רכש משטרום בעסקה מחוץ לבורסה מניות בהיקף 1.8 מיליון שקל. המניות נרכשו בשערים נמוכים מאלה שבבורסה, ולכן גם כאן טוענת הפרקליטות שהכסף שימש ל"חילוצו" של שטרום.

עד נוסף מעניין יהיה אילן בצרי, ראש החטיבה העסקית בבינלאומי. בצרי אישר במהלך תקופת הרצה לכאורה אשראי של 15 מיליון שקל לשטרום. זאת לאחר שהכפופה לו, ניצה זעפרני, סירבה לאשר מימון לשטרום ולסוחר המניות שפעל בשמו – עד המדינה עדי שלג.

בצרי אישר את האשראי לשטרום לאחר שקיבל שיחת טלפון מדנקנר. כן יעיד מחר עו"ד אבי פישר, מפירמת עורכי הדין פישר-בכר-חן-וול-אורין. פישר הוא חברו ושותפו שלעבר של דנקנר.

האישום המרכזי בפרשה עוסק בהנפקת מניות של אי.די.בי אחזקות שבה גויסו מהציבור 321 מיליון שקל בפברואר 2012. על פי כתב האישום דנקנר, שחשש מכישלון ההנפקה, רקם תוכנית תרמיתית להריץ את מניית החברה כדי לתמוך בשער גבוה למניה בהנפקה, ובכך לסייע לאי.די.בי לגייס יותר כסף מהציבור. הרצת המניות, כך נטען, התאפשרה באמצעות שורת עסקאות מתואמות שביצע עד המדינה, סוחר המניות עדי שלג, בהנחיית שטרום. ההרצה לכאורה התבצעה דרך חשבונות שלהם ושל קרוביהם. מדובר ברכישות בהיקף של 42 מיליון שקלים על פני שלושה ימים שהיוו חלק משמעותי מהמסחר בבורסה. לטענת הפרקליטות פעולות אלה נעשו כדי למנוע ירידות שערים חדות.

כן נטען שדנקנר ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנקים על מנת להשיג לשטרום מימון בהיקפים גדולים כדי שיוכל להמשיך להריץ את מניות אי.די.בי בימים שקדמו להנפקה. כך למשל נטען שצלצל לבכיר בבינלאומי, אילן בצרי, וביקש ממנו לאשר לשטרום הלוואה של 15 מיליון שקל. בנוסף הוא הפנה אנשי עסקים שירכשו משטרום מניות מחוץ לבורסה כדי לספק מימון. אלה רכשו ממנו מניות בהיקף של כ-19 מיליון שקלים. לבסוף, כך נטען, דנקנר העביר 8 מיליון שקלים לשטרום, לכאורה כהלוואה, כדי לספק לו מימון לעסקה שבה ירכשו לחשבונו הפרטי מניות שרכשה ISP.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות