אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשל"צ לא רוצה תושבים מחוץ לעיר, עצרה בניית 440 דירות צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

ראשל"צ לא רוצה תושבים מחוץ לעיר, עצרה בניית 440 דירות

העיר תכננה פרויקט דירות להשכרה אבל ביטלה אותו בעקבות צו שהוציא שר הפנים היוצא גדעון סער, שמגביל את שיעור הדירות שעירייה יכולה לשריין לתושבי העיר ל־15% בלבד. ראש העיר: "לא נסכים להעמיד קרקע ציבורית שלא לטובת בני המקום"

19.11.2014, 07:32 | דותן לוי

ויכוח בין עיריית ראשון לציון למשרד הפנים על צו שהוציא השר לשעבר גדעון סער, אשר מגביל את שיעור הדירות להשכרה השמורות לתושבי העיר בפרויקט ל־15% בלבד, עצר קידום של פרויקט גדול הכולל 440 דירות. כך נודע ל"כלכליסט".

הפרויקט, בהובלת החברה הכלכלית ראשון לציון ובתכנון האדריכל גידי גולומב, החל כתוכנית לדיור בר־השגה, שבמסגרתה נמכרות הדירות בהנחה של 30% לתושבי העיר. המתחם היה אמור לכלול 11 בניינים בני עשר קומות באזור הרחובות פריימן ומנחם כהן שבצפון־מזרח העיר, ובמרכזו תוכננו פארק, מוסדות חינוך, מבני ציבור ומרכז מסחרי. היו אמורים להיכלל בו גם 40 יחידות דיור של שלושה חדרים ששטחן עד 80 מ"ר.

פרויקט בנייה בראשון לציון פרויקט בנייה בראשון לציון פרויקט בנייה בראשון לציון

בשלב זה עברה התוכנית לאישור ועדה מחוזית, אולם בעיה תכנונית מנעה את אישורה. בעיריית ראשון לציון הבינו כי בשינוי תכנוני קל הפרויקט יוכל לקבל אישור אם ישתלב ביוזמת משרד הפנים לאפשר לרשויות מקומיות להשתמש בקרקע ציבורית לטובת בניית פרויקטים לדיור בשכירות ארוכת טווח. בעירייה המשיכו בתהליך, ואז גילו לטענתם כי שר הפנים סער חתם לפני עזיבתו את התפקיד על צו המגביל את שיעור הדירות לטובת בני המקום בפרויקט מסוג זה ל־15% בלבד; 85% מהדיירים יגיעו מחוץ לעיר.

בעקבות הצו החליטו בעירייה לעצור את הפרויקט, וראש העיר דב צור אף פנה במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו (שלתקופת ביניים היה אמון על משרד הפנים, עד שגלעד ארדן החליף את סער), ובו התריע כי ללא הרחבה משמעותית של שיעור הדירות לתושבי העיר הצו ששר הפנים חתם עליו לא מעשי. "אנו מוכנים ושמחים לפתור את בעיות העיר שלנו ולענות על צורכי תושביה הנזקקים לדיור מהסוג שהצו מציע", כתב צור במכתב, אך הוסיף כי "לא יהיה זה הגון ולא ראוי שנציע קרקע שהופקעה לצורכי ציבור בעיר לטובת בני ערים אחרות. לא נסכים להעמיד קרקע ציבורית שלא לטובת בני המקום".

במכתבו הפנה צור לסעיף 188 בחוק התכנון והבנייה, המפרט את השימושים המוגדרים לקרקע ציבורית, ולפיו הקרקע תהיה לשימושם העיקרי של בני המקום. "לכן לא יהיה בבקשתי שינוי מהותי של המצב כיום", כתב צור והוסיף: "ככל שתתאפשר בנייה שרובה ככולה תיועד לבני המקום, ניתן יהיה להתחיל בהוצאת היתרים ובבנייה בתוך חודשים בודדים".

ממשרד הפנים נמסר כי "סעיף 188 לחוק התכנון והבנייה קובע שלוועדה מקומית מותר להפקיע קרקע לצורכי ציבור ולכל מטרה ציבורית שאישר שר הפנים. בהתאם לתקנות, דיור בהישג יד יוגדר כמטרה ציבורית בהתקיים כמה תנאים ובכלל זה מחיר השכירות יהיה מופחת.

"בהינתן האמור מתוך רצון לאפשר דיור להשכרה בהישג יד לכלל הזכאים במדינה ולצד זאת לתמרץ רשות מקומית בקידום מתחמים לדיור להשכרה, קבע השר בתקנות כי הרשות תוכל לשריין 15% מיחידות הדיור המושכרות. המשרד סבור כי השיעור שנקבע לטובת דיור לבני המקום יוצר איזון ראוי בין השיקולים השונים ואין הצדקה לשיעור גבוה יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
בני העיר
זה בסדר גמור שצור נלחם על יותר מ15% לבני העיר: גם 30% לבני העיר מספיק!70% עדין פתוחים לכלל הציבור. כדאי לזכור שמדובר בקרקע שייעודה בנין ציבורי- וברוב המקרים התקבלה מהמדינה תמורת סכום סימלי: לכן נכון לתת את רוב ההטבות לציבור הרחב שממנו נלקחה הקרקעץ קצת גמישות תציל פריקטים כאלה בכל הארץ.
נדלניסטה  |  20.11.14
25.
אנשים אתם לא מבינים- תושב עיר הכוונה שינוי בתעודת זהות, לא סתם לגור!
וזה בדיוק כמו שתושב עיר אחת לא יקבל תווי חנייה של עירייה אחרת, אלא אם הוא החליף את הכתובת לעיר החדשה. לא הכוונה פה שילדים שנולדו בראשון יזכו בשכירות מופחתת, אלא מי שיהיה תושב ראשון יזכה בהטבה זו. כדי לעודד יותר אנשים לעבור רשמית בתעודת הזהות לראשון!!! תחשבו קצת לפני שאתם סתם כותבים שטויות!!!!
ב , ראשלצ  |  20.11.14
23.
צודק ראש העיר אנו תושבי ראשל"צ משלמים מיסים המון שנים...
לבסוף יתנו לאנשים מחוץ לראשל"צ הנחות .אין בעיה שיבואו שיגורו אך תשלמו מחירי שכירות רגילים ללא הנחות תושב שמשלם מיסי עירייה הרבה מאוד זמן והרבה מאוד כסף כי המיסים גבוהים כאן לכן צריך לפחות לעזור ראשית כל לתושבי העיר שגרים כאן לפחות 7 שנים ויותר אחרי כן אם נשאר לאחרים. ויסלחו לנו תושבי ערים אחרות.
תושבי העיר ראשית כל , ראשל"צי  |  19.11.14
לכל התגובות