אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לקבלת פטור מהסדר כובל: שר האנרגיה אישר את שינוי גבולות מאגרי הגז של נובל ודלק צילום: אוראל כהן

בדרך לקבלת פטור מהסדר כובל: שר האנרגיה אישר את שינוי גבולות מאגרי הגז של נובל ודלק

אישור השר הוא אקט פורמאלי שהגיע לאחר אישור מועצת הנפט בנושא זה מלפני מספר מספר שבועות והוא מהווה את אחד התנאים שיאפשרו לשותפויות הגז להעמיד את "כריש" ו"תנין" למכירה

18.11.2014, 21:02 | ליאור גוטמן

שותפויות הגז דלק קידוחים ואבנר דווחו לפני שעה קלה (ג) ששר האנרגיה סילבן שלום אישר את שינוי גבולות מאגרי הגז "כריש" ו"תנין" שנמצאות ברשותן. לפיכך, מאגרי הגז "תנין" ו"כריש" יקבלו גבולות גזרה חדשים וירשמו כתגליות גז.

אישור השר הוא אקט פורמאלי שהגיע לאחר אישור מועצת הנפט בנושא זה מלפני מספר מספר שבועות והוא מהווה את אחד התנאים שיאפשרו לשותפויות הגז להעמיד את "כריש" ו"תנין" למכירה.

מדוע דלק ונובל אמורות למכור את שני מאגרי הגז? לפי הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה, המכירה של שתי מאגרי הגז תאפשר קיום ספק חדש במשק המקומי, כזה שיוכל להתחרות במונופול הקיים על שלל חוזים במשק הישראלי.

דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים , צילום: אוראל כהן דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים | צילום: אוראל כהן דיוויד גילה הממונה על ההגבלים העסקיים , צילום: אוראל כהן

כזכור, בדצמבר האחרון חשף "כלכליסט" שדיוויד גילה מסכים לתת לבעלי "לוויתן" (דלק, רציו ונובל) פטור מהסדר כובל, כלומר פטור מהכרזה כמונופול, באם הם ימכרו את שני מאגרי הגז "תנין" ו"כריש". במרץ האחרון הועברו התנאים מצד גילה לבעלי מאגרי הגז, כאשר אחד התנאים היה כאמור אישור סופי של שר האנרגיה על גבולות המאגר החדשים.הגדרת הגבולות תאפשר חוקית למכור אותם לצד ג'.

אחת החברות שמביעות עניין ברכישת המאגרים היא אדיסון האיטלקית, כאשר המכשול העיקרי העומד בפני הצדדים לסיים את העסקה, בשווי של 2.5 עד 3 מיליארד דולר, היא הבטחה שלטונית שלא יוטל פיקוח על מחירי הגז.

לתפיסת אדיסון, הטלת פיקוח על המחירים תהפוך את ההשקעה בפיתוח המאגרים ללא כלכלית, כך שבשורה התחתונה המשק המקומי ישאר נטול תחרות

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות