אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתם הסכם הגג בראשון לציון שיאפשר תוספת של כ-21 אלף יחידות דיור במרכז

נחתם הסכם הגג בראשון לציון שיאפשר תוספת של כ-21 אלף יחידות דיור במרכז

דב צור, ראש עיריית ראשל"צ: "המהלך מתאפשר כי המדינה מוותרת על הכנסותיה מהקרקע – והיחידות הללו יימכרו ב-16.5% משוויין הרגיל". לפיד: "זהו לא עוד הסכם, אלא בינוי בהיקף של עיר"

24.11.2014, 11:44 | יעל דראל

שר האוצר, יאיר לפיד, שר הבינוי, אורי אריאל וראש מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן , חתמו היום (ב') על הסכם גג חמישי במספר עם עיריית ראשון לציון, שיאפשר את הקמתן של כ-16,380 יחידות דיור, לצד כ-5,000 יחידות דיור נוספות במסגרת פרויקט רחב היקף של התחדשות עירונית במערב העיר.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה נחתמו ארבעה הסכמי גג, במודיעין, קריית ביאליק, קריית גת וראש העין. במסגרת ההסכם שנחתם, המדינה צפויה לתת את המקורות התקציביים לפיתוח השכונות החדשות והעירייה תיטול על עצמה את כל מטלות הפיתוח. הסכם הגג החדש מבטיח כי מקורות המימון יעמדו לרשות העירייה בעת שיווק הקרקע.

מימין: בנצי ליברמן, יאיר לפיד, אורי אריאל ודב צור. חתימת ההסכם, צילום: אוראל כהן מימין: בנצי ליברמן, יאיר לפיד, אורי אריאל ודב צור. חתימת ההסכם | צילום: אוראל כהן מימין: בנצי ליברמן, יאיר לפיד, אורי אריאל ודב צור. חתימת ההסכם, צילום: אוראל כהן

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, ציין כי "ראשון חותמת על שני הסכמים היום. הסכם הגג שיכלול כ-17,000 יחידות והסכם של פינוי בינוי של שכונת מצוקה שלמה, כ-2,600 יחידות דיור שקיימות כיום (ואליהן יתווספו 5,000 יחידות דיור חדשות לאחר הבנייה – י"ד), של שכונת רמת אליהו. אין לזה תקדים וזהו מהלך שהתאפשר כי המדינה מוותרת על הכנסותיה מהקרקע – והיחידות הללו יימכרו ב-16.5% משוויין הרגיל. במשך תקופה ארוכה המדינה נמנעה מלחתום על הסכמי גג, ואני שמח שהצלחתי לשכנע את המדינה לפני כשנתיים ללכת על הצעד הזה. אנחנו לא ביקשנו לגדול בפרק זמן כל כך קצר בהיקפים הללו ויש לזה מחירים עירוניים לא פשוטים אבל זה מהלך שהוא נכון למשק וגם לצעירי ראשון לציון".

צור ציין כי ההשקעה הכוללת בתשתיות לפיתוחן של השכונות החדשות יעמוד על כ-1.34 מיליארד שקל, בממוצע כ-40,000 שקל ליחידת דיור. התוכנית תביא לדבריו לפיתוחן של מספר שכונות בעיר, בין השאר שכונת חצבים, נחלת צפון, נחלת מערב, שכונת ראשון לציון מזרח ובעיקר שטח גדול במחנה צריפין שבו ייבנו בעתיד כ-7,500 יחידות דיור חדשות.

"לא בעוד הרבה שנים, ראשון לציון צפויה להיות העיר השלישית בגודלה בישראל ואנחנו לא נתפשר על הפיתוח של השכונות החדשות, לא כפי שקרה במזרח העיר. בתוכניות הללו של הסכמי הגג יהיה גם דיור בר השגה בכל שכונה, תהיה כמות גדולה של דירות קטנות למשפחות צעירות וגם תשתיות תחבורה ציבורית ופארקים, ועמדנו על כך שהגידול של העיר יותנה בהקמת התשתיות הללו", אמר.

שר האוצר, יאיר לפיד, ציין כי "זהו לא עוד הסכם, אלא בינוי בהיקף של עיר והוא כולל תוספת משמעותית של אלפי יחידות דיור בבינוי פינוי בינוי. למהלך הזה מצטרפות גם מהפיכות בתחום הדיור להשכרה. שנים רבות זוגות צעירים ויתרו על החלום לדירה, וחלק גדול מהדירות שייבנו כאן יימכרו לדירות במסגרת אפס אחוז מע"מ, כי שינינו את המשוואה והיום אנחנו משקיעים כסף כדי לעזור להם".

ההסכם משלים את המהלך להקמתן של כ-62,000 שנחתמו עד כה בהסכמי גג. הסכמים נוספים צפויים להיחתם בין השאר מול עיריית בית שמש והרצליה, בהן צפויות להיבנות כ-8,000 יחידות דיור כל אחת, ברמלה (כ-7,000 יחידות דיור) באר יעקב (כ-5,000), חיפה כ-5,700 וביבנה כ-10,600.

שר הבינוי אורי אריאל הצהיר כי "פניתי לשרת המשפטים לחוקק חוק יסוד לדיור, זה מאבני היסוד שהמדינה תעמיד קורת גג לאזרחיה ואנחנו צריכים להעמיד את זה מעבר לרצון הטוב של כל ממשלה או של שר. אני מקווה שנוכל להביא חוק כזה כבר בחודשים הקרובים. ישנם דיונים בין משרד הבינוי למשרד האוצר גם על תוכניות נוספות לתחום הדיור ואני מקווה

שנוכל להביא אותן לאישור הקבינט. המטרה היא שניתן יהיה לרכוש דירה ממוצעת בפחות מ-100 משכורות".

אריאל ציין עוד כי "הממשלה הזו שמה כ-4 מיליארד שקל בשנה לתחום הדיור, כל שנה מכאן ואילך, ולכן צריך להבין שמשהו אחר קורה פה. אנחנו אומרים שהקרקע היא לא הבנק של מדינת ישראל, היא לא צריכה להיות הבעיה, אלא הפתרון", כך אמר . הפתרון כרגע הוא שיווקים, שיווקים, שיווקים. אנחנו עולים בכל שנה ב-10 אחוז מבחינת שיווק יחידות הדיור, אבל חייבים להבין שיש לנו אוברדראפט של דירות שנצבר במשך עשור ואי אפשר לסגור אותו ביום אחד. אין לנו זמן לעשות את זה לאט כי המחירים עולים, ולכן הלכנו על שתי התוכניות (מע"מ אפס ומחיר מטרה – י"ד) - שיורידו את המחירים כבר בשנת 2015". היעד הממשלתי לשיווקים עמד על כ-41 אלף יחידות דיור ואני מבטיח שנעבור את היעד באלפי יחידות דיור. יש ויכוחים אבל בסוף אנחנו עובדים למען אותה מטרה".

שוק דירות יד שניה הוא שוק גדול מאוד ומשמעותי מאוד והדירות של מחיר מטרה ישפיעו עליו, כבר בשנת 2015. יש דיונים על תוכניות נוספות, שאני מקווה שנוכל להביא אותן לאישור קבינט הדיור בשבועות הקרובים, במטרה לתת דחיפה נוספת לטובת השוק".

ראש רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, מתח ביקורת על עיכובו של חוק מע"מ אפס ואמר: "אני קורא לממשלה להעביר את חוק מע"מ אפס כי השוק לא יכול להמתין יותר, התוכניות הללו מביאים בחלק מהמקומות לדירות במחיר של 750 אלף שקל ואי אפשר לתאר עד כמה שזה נחוץ לצעירים במדינת ישראל. אי אפשר יותר לחכות". ליברמן אמר עוד: "אני רוצה להפסיק לשמוע את הביטוי, 'רשות מספסרי ישראל'. אין חיה כזו. כל הכסף היום חוזר חזרה להסרת חסמים. צריך להבין, יש פה מהפיכה חשיבתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
מחזור
ושוב מתייחצנים וממחזרים הסכם ישן בלבוש חדש, שבעוד 20 שנה אולי יביא כמה יחידות דיור במחיר עתק לראשון לציון. העיקר- תמונות בעיתונים. ממתי לבנצי ליברמן, ראש קירח כביצה? מתי העלה משקל? ואם אין זה הגבר עצמו, מי הוא האלמוני הקרח והשמנמן מימין לתמונה, זה שלוחץ ידיים בגבריות מדהימה ומעקם חיוכו לעיתונות המפרגנת ונדחק בכוח לתמונה המחמיאה?
גרון עמוק מאד  |  26.11.14
17.
למיטב ידיעתי - פיתוח תשתיות כולל בתוכו
פיתוח כבישים, צירי תנועה, רמזורים, וויסות תנועה נכונה וכיו"ב. תחומים אלו הינם חלק מ"פיתוח תשתיות" הכולל בתי ספר יסודי לילדים, ספריות ציבוריות (לא סתם, הייתי חייב אבל לרשום ספריות), קופות חולים, תשתיות ביוב, חשמל וכיו"ב. לכן, לכל מי שלא מבין וחושב שתוספת של 17,000 יחידות דיור, שזה לפחות 17,000 רכבים נוספים, חייב להבין שאין אישורי תכניות ללא מתן פיתרון לבעיות האלו. האנשים שבעירייה לא מטומטמים (וואלה?). ולכן, לא נותר אלה לקוות כי באמת הפתרונות שמצאו יספקו את התושבים הנוכחים.
מבין עניין , החדר הימני בדירה  |  25.11.14
15.
בושה וחרפה !
ראש העיר דב צור עושה הון פוליטי על חשבון המנדט שקיבל מהתושבים !!! לא ייתכן שראשון לציון צריכה לספוג עוד עומס מטורף של בניינים /מכוניות ופקקים !!! זה ראש העיר שהבטיח שלא יבנה יותר וישקיע בפיתוח התעסוקה בעיר ! שזה לא פחות חשוב ממצוקת הדיור !!! יש מספיק ערים מסביב שיכולות וצריכות להגדיל את מצבת התושבים שלה ... זה פשוט זלזול אדיר ברצון התושבים של העיר ... בבחירות הבאות נדאג שלא תיבחר !!! וזאת הבטחה !!!!!
David , מערב ראשון  |  24.11.14
לכל התגובות