אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"פעילות ISP התיישבה עם הכוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי" צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

"פעילות ISP התיישבה עם הכוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי"

כך סבור ד"ר חיים קידר-לוי, המומחה שחיבר את חוות הדעת הכלכלית מטעם הפרקליטות במשפט הרצת המניות של נוחי דנקנר ובעלי חברת ISP איתי שטרום. חוות הדעת תוגש בימים הקרובים לבית המשפט. קידר-לוי: הפעולות לא התיישבו עם ההיגיון הכלכלי"

26.11.2014, 20:37 | תומר גנון וזוהר שחר לוי
"פעילות חשבון ISP התיישבה עם הכוונה להשפיע על שער מניית אי.די.בי". כך סבור ד"ר חיים קידר-לוי, המומחה שחיבר את חוות הדעת הכלכלית מטעם הפרקליטות בתיק הרצת מניות הקונצרן לכאורה על ידי יו"ר אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר, ובעלי חברת ISP, הברוקר איתי שטרום.

קראו עוד בכלכליסט

חוות הדעת של קידר-לוי, שתוגש בימים הקרובים לבית המשפט, בחנה את פעילות הרכישה והקנייה של מניית אי.די.בי על ידי חשבונות ISP בתאריכים 21-23.2.12 - תקופת הרצת המניה לכאורה. בימים אלה ביצע שטרום באמצעות עד המדינה, סוחר המניות עדי שלג, רכישות מסיביות בהיקף של 42 מיליון שקל של מניית אי.די.בי. על פי חוות הדעת, ביום הראשון היוותה פעילות הרכישה 49% מסך הרכישות בבורסה, ביום השני 37.09% וביום השלישי 17.81%. מחוות הדעת עולה כי ביום השני למשל, חשבונות ISP לבדם היו אחראים על שבעת השערים הגבוהים ביותר שבהם נרכשה מניית אי.די.בי.

על פי נתוני המסחר בחוות הדעת, שלג ריכז מאמץ בביצוע רכישות בשלב נעילת המסחר - דפוס אופייני לניסיון לגרום להעלאת השער בשלב הסגירה. דברים אלה מתיישבים גם עם התכתבויות ה-SMS שנחשפו ב"כלכליסט", לפיהן שלג אמר לשטרום "אני שומר כוח לנעילה".

על פי הנתונים בחוות הדעת, אחוז רכישות מניות אי.די.בי על ידי חשבונות ISP בשלב הנעילה עמד על 99.04% ביום הראשון, 63.64% ביום השני ו-71.42% ביום השלישי.

נושא נוסף שבחן קידר-לוי, קשור לעסקאות המתואמות שביצע שלג בין חשבונות ISP לחשבון סיטי ברוקר שבבעלות אישתו. עסקאות אלה, כך לפי חוות הדעת, נשאו אופי תרמיתי ומטרתן היתה לגרום להעלאת שער המניה בבורסה. זאת כאמור כאשר שלג נמצא בשני הצדדים: הקונה והמוכר. עם זאת, קידר-לוי מציין כי הפעילות לא הצלחה לגרום להעלאת שער המניה. ביום הראשון סיימה המניה בירידה של 1.88%, ביום השני של 1.5% וביום השלישי של 6.05%. עם זאת, כך חוות הדעת, הפעילות תמכה לכאורה בכך שהשער לא ירד יותר.

"אין לי חששות לחבר חוות דעת - גם מול אנשים במעמד כלכלי חזק כמו נוחי דנקנר", אמר ל"כלכליסט" ד"ר חיים קידר-לוי, מומחה למימון מאוניברסיטת באר שבע, עם הגשת כתב האישום. "המסקנה שלי היתה שהפעולות בניירות ערך לא התיישבו עם ההיגיון הכלכלי".

נוחי דנקנר במשפטו, צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר במשפטו | צילום: אוראל כהן נוחי דנקנר במשפטו, צילום: אוראל כהן
נציין כי בתיקים גדולים של ניירות ערך לא מדובר במשימה פשוטה לאתר מומחה. לחלק מהעוסקים בתחום יש ניגודי עניינים מובנים בגלל ייעוץ לחברה כזאת או אחרת. אחרים פשוט חוששים לחבר חוות דעת נגד גוף חזק או איש עסקים מוכר. כך למשל קרה באחד התיקים הגדולים שהגיעו לאחרונה לבית המשפט - תיק הרצת האג"ח בפסגות, שם פנתה הפרקליטות לכ-20 מומחים, ולבסוף נאלצה לגייס את הכלכלנית הראשית של רשות ני"ע, גתית גור-גרשגורן, כדי להכין חוות דעת. הזמן הרב שחלף עד שאותר מומחה גרם לעיכובים בהגשת כתב האישום.

בפרקליטות חששו שמקרה פסגות יחזור על עצמו בתיק אי.די.בי; לכן, כבר בשלבים מוקדמים של קבלת חומרי החקירה מרשות ניירות ערך, הם החלו בחיפוש אחר מומחה. לבסוף הוטלה המשימה על קידר-לוי (54), שפרסם מאמרים אקדמאיים יחד עם ראש רשות ניירות ערך, שמואל האוזר. הוא גם כתב לאחרונה חוות דעת עבור הרשות על שוק האג"ח העמוק בישראל.

עוה"ד גיורא אדרת ויפעת מנור-נהרי, המייצגים את נוחי דנקנר, מסרו: "כל ההדלפות מחומר החקירה פוגעות בניהול המשפט. חוות הדעת של מומחה התביעה טרם עברה את מבחן החקירה הנגדית ולכן לא ניתן להסיק ממנה מסקנות. נמתין לחקירה הנגדית ולראיות ההגנה שרק אחריהן תתקבל התמונה הנכונה". 

מטעמו של דנקנר נמסר: "הדבר היחיד שמוכח בחוות דעת המומחה מטעם התביעה הוא כי עד המדינה, עדי שלג, הונה וגנב את שטרום".

מעורכות הדין איריס ניב-סבאג ונוית נגב, המייצגות את שטרום, נמסר: "אנחנו ננהל את הדיון באולם בית המשפט, שם תיבחן חוות הדעת".

מעורכי דינו של עדי שלג, גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות', נמסר: "אמנם אנחנו מבינים את המצוקה של דנקנר כנאשם שמנסה להתמודד עם חוות דעת שחושפת את האינטרסים האסורים שלו בהנפקה, אך לא נוכל להתעלם מאמירותיו הנפסדות. אנחנו מבינים שדנקנר מנסה לגונן על שטרום, ושוב ניכר שיתוף הפעולה ביניהם, בניגוד לטענתו של דנקנר שלפיה אין לו כל קשר לפעילות התרמיתית שהייתה ביוזמתו. דנקנר יודע היטב שחוות הדעת היא תמונת ראי של ההוראות שהנחה את שטרום במטרה לנפח את סכומי הכסף שיוכל לקבל מהציבור באמצעות כספי ההנפקה. אנחנו משוכנעים שכב' השופט כבוב ישמע את עדותו של מר שלג, יראה את התמונה המלאה ויכריע הכרעה צודקת על בסיס כלל הראיות בתיק".

מעוה"ד פיני רובין וארז הראל המייצגים את ISP לא נמסרה תגובה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
תקראו את תגובת הפרקליטות שמדליפה כל יום נגד דנקנר
נוחי דנקנר שהסכים לסיקור אלקטורני כדי שכולנו ניראה את הפרקליטות מתפתלים מול עדי התביעה שהופכים להיות עדי הגנה - כדאי מאוד לראות את הדיונים !!! "החשש המרכזי הוא שהסיקור האלקטרוני יפגע בזכותם של נאשמים להליך הוגן, יחשוף את ההליך השיפוטי להשפעות חיצוניות, ישפיע על התנהגותם של המשתתפים ועל עדותם של העדים ויעצים את הפגיעה בכבודם ובפרטיותם של עדים ונאשמים", נאמר בתגובת התביעה.
מצ'עמם לי  |  27.11.14
5.
הפרסומים המגמתיים רק מראים את חולשת הפרקליטות ! נוחי יזוכה !!!
המדבור על חבורת פרקליטים "מדושני עונג" על חשבון משלם המיסים, חשבו שנוחי דנקנר פראייר וייתן להם את הראש,,,, אבל סבלנות... הפרקליטות פורקה עד עכשיו וכל עדי התביעה רק חיזקו את ההגנה... לעניין חוות הדעת... חכו להפתעות בחקירה נגדית...
דנידין  |  27.11.14
לכל התגובות