אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדרך לבחירות: נתניהו ללפיד - הקפא את מע"מ אפס; לפיד מתנגד צילום: אלכס קולומויסקי

בדרך לבחירות: נתניהו ללפיד - הקפא את מע"מ אפס; לפיד מתנגד

ראש הממשלה הציב לשר האוצר 5 תנאים להמשך קיום הממשלה: תמיכה בחוק הלאום, הפסקת השתלחויות בממשלה, העברת 6 מיליארד לתקציב הביטחון, שחרור התקציב לטובת ירידת צה"ל לנגב והקפאת תוכנית הדגל של לפיד - מע"מ 0. יש עתיד: "נתניהו גורר את ישראל לבחירות"

01.12.2014, 23:24 | רוני זינגר

הסתיימה פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, ונראה כי המדינה הולכת לבחירות. נתניהו דרש מלפיד שורה של דברים, ובראשם - להקפיא את תוכנית מע"מ אפס, תוכנית הדגל של שר האוצר. לפיד הודיע הערב כי הוא מתנגד לעשות זאת.

קראו עוד בכלכליסט

בנוסף, דרש נתניהו מלפיד את התנאים הבאים: הפסקת ההשתלחות ״והחתרנות נגד הממשלה שבה הוא חבר לרבות הביקורת על הבניה בירושלים והיחסים עם ארצות הברית", להעביר 6 מיליארד שקל לתקציב הביטחון שמיועדים לאימונים ולהצטיידות בין השאר בכיפת ברזל ונגמש״ים ממוגנים, לשחרר את התקציב עבור הירידה של בסיסי צה״ל לדרום כפי שסוכם ותמיכה בחוק הלאום כפי שנוסח על ידי נתניהו עצמו.

 

נראה כי מכלל התנאים שהוצבו, הדרישה לבטל את תוכנית מע"מ אפס היא זו שעשויה להביא להכרזה על בחירות, זאת מאחר ולפיד כבר הודיע כי הוא רואה בחוק הזה את חוק הדגל שלו וכי אם החוק לא יקודם - הוא יפרוש מהממשלה.

 

נתניהו לעומת זאת טוען כי ביטול תוכנית מע"מ אפס יביא לחיסכון של 3 מיליארד שקלים ואמר ללפיד, כי הוא מצפה לפתרונות דיור אמיתיים שיורידו את מחירי הדיור ולא יעלו אותם וכן מצפה לחלופות להורדת יוקר המחיה כמו הורדת המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים. לדברי ראש הממשלה, "לא ניתן להמשיך לקיים את הממשלה במציאות שבה הוא וחברי מפלגתו תוקפים ללא הרף את הממשלה שבה הם עצמם חברים".

 

יש עתיד: נתניהו גרר את המדינה לבחירות

 

ביש עתיד מסרו הערב לאחר הפגישה: "נתניהו מוביל את ישראל לבחירות מיותרות. ראש הממשלה בחר, גם הערב, לנהוג בחוסר אחריות לאומי ולשים את הצרכים של הציבור הישראלי בסוף סדר העדיפויות שלו. נתניהו מעדיף דיל שרקם עם החרדים על הקדמת הבחירות על פני האינטרסים של כלל אזרחי ישראל. אזרחי ישראל מבינים היום שבראש המדינה ניצב ראש ממשלה שלא עומד בהתחייבויותיו. ראש ממשלה שמעדיף את האינטרס האישי והישרדותי שלו על פני טובתו של הציבור. הדרישות של ראש הממשלה כלפי יש עתיד חושפות את האינטרסים הפוליטיים הברורים שלו ואת המחויבות שלו לחברי מרכז הליכוד, לאינטרסים זרים ולעסקנים.

"ראש הממשלה מעדיף לגרור את המשק כולו לבחירות מיותרות שישתקו את הכלכלה, שיכבידו על המשק, שיעצרו את כל הרפורמות שתוכננו להיטיב עם אזרחי ישראל וימנעו מהזוגות הצעירים בישראל הזדמנות לקנות דירה משלהם עם מימוש חוק מע"מ אפס. יו"ר מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד נחוש להמשיך ולהילחם למען אזרחי מדינת ישראל ועל זכותו של הציבור הישראלי לקבל תקציב חברתי עם מיליארדים למשרדים החברתיים וללא העלאת מסים, ולקדם תוכנית דיור רחבה לזוגות הצעירים בישראל".

 
נתניהו ולפיד, אלכס קולומויסקי נתניהו ולפיד | אלכס קולומויסקי נתניהו ולפיד, אלכס קולומויסקי

החוק שיפרק את הממשלה

״בסוף, מה שיפרק את הממשלה הזו זה חוק מע״מ אפס. נכון, זה גם חוק ההסדרים וחוק הלאום והמדיניות מול האמריקאים. אבל בסוף, החוק הרע הזה הוא שיביא את הסוף לממשלה הזו״, כך העריך היום גורם פוליטי בכיר.

שעות לפני הפגישה המכרעת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר יאיר לפיד בניסיון לראות האם ניתן לגשר על המשבר בקואליציה או האם מפרקים את הממשלה, בחרו שני הצדדים להמשיך בתקיפות הדדיות כשחוק מע״מ אפס משמש נשק מרכזי.

בשעות הצהריים הזכיר לפיד, בתדרוך שנתן לעיתונאים, כי נתניהו התחייב לחוק מע״מ אפס ולתקציב: "הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי, והיא אישרה אותו. הממשלה אישרה גם את חוק מע"מ אפס, שנותן הזדמנות לעשרות אלפי זוגות צעירים שנתקעו מאחור לקנות דירה. רה"מ ישב לידי, הוא הצביע בעד שניהם והתחייב בפניי לסייע להעביר את שניהם. אני לא מעלה בדעתי ששיקולים פוליטיים ישנו את דעתו".

שעה לאחר מכן ענה לו נתניהו בתדרוך משלו כשאמר: ״אני מבין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. ומתוך כך, נתתי גיבוי לדברים שאני לא שלם איתם כמו מע"מ אפס אבל לצערי לא זכיתי לגיבוי הדדי״, אמר והוסיף כי ידרוש מ״השרים שתוקפים אותו״ (כלומר, לפיד. ר״ז) להתיישר ולצדו ולחדול מההתקפות ולא, ״נסיק את המסקנות ונלך את הבוחר״.

"ביבי פשוט לא יכול לחיות עם החוק הזה״

״הסיפור הוא מע״מ אפס. ביבי פשוט לא יכול לחיות עם החוק הזה״, אמר היום גורם פוליטי בכיר. בסביבתו של לפיד מזכירים כמובן את תמיכתו של נתניהו לאורך כל הדרך בחוק הזה ואולם גורמים ב״ליכוד״ אומרים כי ״נתניהו נתן גיבוי כי בממשלה אי אפשר לא לתת גיבוי לשר שלך שמקדם משהו. אבל החוק הזה הוא חוק רע, שאיש לא תומך בו ולנתניהו קשה מאוד לראות שזה יעבור״.

יום מתוח

היום בצהריים פנה נתניהו בתקיפות ל"שרים מסויימים", בהתכוונו לשר האוצר יאיר לפיד, והתריע: ״ממשלה נאמנה ואחראית לא יכולה להמשיך לפעול כשישנם שרים שכל הזמן תוקפים אותה".

 

בפתח ישיבת סיעת הליכוד בצהריים אחר נתניהו כי ״אני מבין שממשלה צריכה לפעול מתוך הרמוניה. במסגרת הבנה זו אני נתתי גיבוי לדברים שלא הייתי שלם איתם כמו חוק מעמ 0 אבל לצערי, לא זכיתי לגיבוי הדדי, ולא זכיתי לנאמנות של שרים בממשלה שיושבים בה. ישנם שרים שכל הזמן תוקפים, חדשות לבקרים, מהלכים שאני עושה ולשמם נבחרתי ומשתלחים בממשלה ובעומד בראשה ומנסים להחליף ראש ממשלה מתוך הממשלה שבהם בתוכה. הם מפרים הסכמים כמו מתן תוספת אמיתית לביטחון והעברת צה״ל דרומה. אני דורש משרים אלה להפסיק את ההתקפות ולהתייצב מאחורי המדיניות הנכונה. אם יסכימו נוכל להמשיך יחד, אבל אם יסרבו נסיק את המסקנות ונלך לבוחר״.

 

קודם לכן בישיבת סיעת "יש עתיד" אמר שר האוצר יאיר לפיד: "הערב תתקיים פגישה ביני לבין ראש הממשלה. אני מתכוון לומר לו בדיוק את מה שאני אומר לציבור כולו. אנחנו כאן כדי לעבוד".

"הבאנו לאישור הממשלה והכנסת תקציב חברתי. תקציב שמגדיל את ההשקעה במשרדים החברתיים בלמעלה מ-10 מיליארד שקלים: לחינוך, לבריאות, לבטחון הפנים, לרווחה, לניצולי השואה. תקציב שאין בו העלאת מיסים. תקציב שנאבק ביוקר המחיה בישראל. במחירי המזון, החינוך, מוצרי הצריכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
שני אנשים שלא מועילים למדינת ישראל- עצוב
די ברור שנתניהו החליט כבר לפני חודש וחצי ללכת לבחירות (ע"ע מועד הבחירות הפנימיות בליכוד). ודי ברור שהוא ראש ממשלה כושל. די ברור שיאיר לפיד עשה כל טעות אפשרית ואמנם הוא פועל מתוך "רצון טוב" אבל הנזק שלו גדול, בעיקר בגלל שהוא יהיר. נתניהו לא עשה כלום בנושא הדיור בדיוק כמו לפיד שלא ממש הזיז משהו חוץ מרעיונות טיפשיים. גם בנט היה שר כלכלה גרוע, וליבני לא ממש עשתה משהו הרצוג נחמד, אבל נראה שהוא לא בשל להיות ראש ממשלה. לצערי, אין כרגע במפה הפוליטית מישהו שניתן ממש לסמוך עליו שיעשה את הדברים הנכונים.
יוסי , מרכז  |  02.12.14
לכל התגובות