אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נזק אדיר למשק מהליכה מיותרת לבחירות

פרשנות

נזק אדיר למשק מהליכה מיותרת לבחירות

לפיד יחגוג במערכת הבחירות על הזיגזג של נתניהו סביב מע"מ אפס - פעם הצביע בעדו ועתה העמיד אולטימטום לביטולו. המשק ייכנס עתה להקפאה עמוקה וכל הרפורמות שתוכננו בתקציב, ובכללן הרפואה הציבורית, הנפקת החברות הממשלתיות, קק"ל וגם מע"מ 0 - יתבטלו

02.12.2014, 00:26 | נעמה סיקולר

בדיוק חצי קדנציה החזיקה ממשלת נתניהו השלישית. התקופה הקצרה ביותר שהחזיקה ממשלה בישראל מאז ממשלתה של גולדה מאיר בשנת 1974 שהתפרקה 3 חודשים בלבד לאחר שהוקמה, לאור מסקנות אגרנט שלאחר מלחמת יום הכיפורים.

קראו עוד בכלכליסט

אם התקדים הזה יכול להעיד משהו על מישהו, הרי שזה על ראש הממשלה עצמו. כבר חודשיים לפחות מתלבט רה"מ האם ללכת לבחירות, מתלבט ומתקפל. וגם אמש, במקום להכריז שהוא מבקש לפרק את הממשלה, זימן נתניהו את לפיד ללשכתו והציב לו 5 תנאים למשך קיומה של הממשלה. לא היתה שום כוונה אמיתית ותמת לב מצידו לגשר על הפערים, לפני הפגישה תידרכו מקורביו שהסיכויים קלושים ומיד לאחריה הוציאו הודעה לעיתונות עם האולטימטום ללפיד. אולטימטום שהתשובה עליו היתה ברורה מראש - לפיד בניגוד לנתניהו לפחות דבק בעמדותיו מהרגע הראשון - מע"מ אפס או בחירות.

באחד הסבבים הקודמים של כמעט בחירות, הסביר לפיד שהוא מאמין באמת ובתמים בנחיצות של חוק מע"מ אפס, אבל גם אם החוק לא יעבור, הרי שהוא לפחות יוכל להגיד לציבור - אני הייתי הראשון שהציב את מצוקת הדיור לפני הכנסות המדינה ממסים. אני הייתי הראשון לשבור את הפרדיגמה ולנסות, לפחות לנסות משהו שאיש לפני לא העז. כי גם אם כל הכלכלנים שבעולם חושבים שמדובר בצעד לא אפקטיבי, אולי אפילו הרסני, הרי שציבורית הוא נתפס כצ'ק לציבור ועל זה הציבור יידע לתגמל. הערב, הגיש נתניהו ללפיד את סלוגן הבחירות על מגש של כסף.

האבסורד הוא שנתניהו בעצמו הצביע למעשה פעמיים בעד חוק מע"מ אפס. פעם אחת בהצבעה הישירה בממשלה על החוק ופעם שנייה, בהצבעה על התקציב. לפיד הבהיר מפורשות כי העברת התקציב מבחינתו תלויה בהעברת חוק מע"מ אפס. נתניהו שמע והצביע בעד.

 

נתניהו ולפיד. פעם הם התחבקו, צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו ולפיד. פעם הם התחבקו | צילום: אלכס קולומויסקי נתניהו ולפיד. פעם הם התחבקו, צילום: אלכס קולומויסקי

רק סמלי הוא שעלות הבחירות צפויה להיות בדיוק כמו עלות אותו חוק  מע"מ אפס שנוי במחלוקת - כמעט 3 מיליארד שקל. אבל הנזק שייגרם מבחירות על כלום בתקופה של האטה כלכלית, פוסט מלחמה, עם האטה בצמיחה וללא פתרונות למשבר הדיור, חורג בהרבה מן העלות הישירה של הבחירות. המחיר הכלכלי שהמשק, כלומר אנחנו, נשלם, לא שווה את ההליכה עכשיו לבחירות.

אפשר לא להסכים לרפורמות של לפיד ואפשר לחלוק על התעקשותו לא להעלות מסים גם במחיר העלאת הגירעון. אבל כשהאלטרנטיבה היא שהמשק ייכנס למשטר תקציבי של 1/12, שהרפורמות הספורות ממילא שהיו בתקציב ייקברו לעולמי עד, וכאשר ברור שממשלה רביעית בראשות נתניהו כבר לא תיקח שקל מקק"ל ולא תעשה שם סדר, לא תעשה רפורמות, לא ברפואה הציבורית ולא בחברות הממשלתיות, היה עדיף כבר לתת סיכוי לחוק מע"מ אפס.  

ואולי נוכל להתנחם בהנחה שהמהלכים הפוליטיים הדרמטיים מהלילה יחסכו מאיתנו, כנראה, את השביתה במשק שתיכננה ההסתדרות לשבוע הבא. אבל זו כבר ממש שמחת עניים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

47.
הרפורמה בדואר תיכנס להקפאה
הדואר קורס וללא הרפורמה שאישר השר ארדן וכרגע יהיה תקוע במסדרונות הוועדות ויקפיא את התחרות יכניס את חברת הדואר לגרעון ולחדלות פירעון בעוד חודשיים מהיום לוועד אני אומר צאו להפגין כי חרב הפיטורים תהיה גדולה יותר מימה שאתם מעריכים
שלומי עיני  |  02.12.14
46.
שקופים נמאסתם
איזה מגמתיות נוראית. כשיאיר וביבי (שאני לא סובל אותו אגב....) היו חברים תקפתם את המדיניות הכלכלית שלו עשרות פעמים. יאיר עשה כל טעות אפשרית וצפויה מראש כאדם חסר השכלה ומומחה רק בפובליציזם. פתאום שהוא מסמן את עצמו כאלטרנטיבה לביבי אתם ממהרים לשבח אותו? די!! כמו שנמאס מהפוליטיקאים נמאס מהעיתונאים השמאלנים.
מראה מראה שעל הקיר  |  02.12.14
לכל התגובות