אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה מנצל את הירידות בנפט: דלק רכשה מניות וודסייד במאות מיליוני שקלים צילום: גיל יוחנן, Ynet

פרסום ראשון

תשובה מנצל את הירידות בנפט: דלק רכשה מניות וודסייד במאות מיליוני שקלים

מדובר בחברת הנפט מאוסטרליה שניהלה בעבר מגעים להיכנס כשותפה למאגר לווייתן. גורמים מקורבים לחברה מספרים כי זו חלק מהאסטרטגיה של קבוצת דלק להתרכז בפעילות של נפט וגז בלבד

03.12.2014, 12:06 | אורן פרוינד וליאור גוטמן

על רקע ירידה של 12% בשבוע האחרון במחיר הנפט, החליטה קבוצת דלק שבשליטת (61.77%) יצחק תשובה לרכוש מניות של חברות זרות בתחום האנרגיה בהיקף של 680 מיליון שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי החברה העיקרית שרכשה דלק היא חברת וודסייד, ענקית האנרגיה האוסטרלית, שניהלה בעבר מגעים להכנס שותפה למאגר לווייתן. תשובה חזר לפני עשרה ימים מאוסטרליה והחליט על העסקה. דלק הודיעה כי היא מתכוונת להמשיך ולרכוש מניות בתחום האנרגיה באמצעות אשראי בנקאי והון עצמי שלה ואף להגיע לאחזקה מהותית בחברות אלו.

גורמים מקורבים לחברה מספרים כי מדובר בהשקעות לטווח ארוך שנעשות כחלק מהאסטרטגיה של קבוצת דלק להתרכז בפעילות של נפט וגז בלבד. כחלק מהאסטרטגיה הזו ביצעה דלק מימושים בהיקף של 2.8 מיליארד שקל במהל הרבעון השלישי של 2014. דלק השלימה את מכירת חלקה בחברת דלק אירופה, חברת הביטוח ריפבליק, חברת תחנות הדרכים רודשף וברק קפיטל.

קידוח לווייתן קידוח לווייתן קידוח לווייתן

מחיר הנפט, שעומד היום על 63.7 דולר לחבית, הביא לירידות של עשרות אחוזים במניות האנרגיה בעולם. גם בישראל הורגשה הירידה במחיר הנפט בעיקר ביחידות השתתפות של רציו, המחזיקה ב-15% מהזכויות במאגר לוויתן, שרשמו ירידות של 6.5% מתחילת החודש. מדד הגז והנפט רשם ירידה של 5.8% בשבוע האחרון.

בחמישי האחרון דיווחה דלק על תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2014. דלק הרוויחה 150 מיליון שקל ברבעון השלישי, פי 2 מהרווח ברבעון המקביל. על רקע התוצאות הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד של כל סכום הרווח, 150 מיליון שקל, לבעלי המניות. חלקו של תשובה בדיבידנד יעמוד על 92 מיליון שקל, בהתאם לחלקו היחסי מהמניות.

לפני כשלושה שבועות נחשף בכלכליסט שתשובה טס לאוסטרליה לסבב פגישות עם וודסייד במטרה לחזור ולשתף פעולה עם ענקית האנרגיה האוסטרלית. מה שעומד על הפרק הוא ניסיון לשכלל את מבנה הפיתוח שלא מאגר לוויתן, כך שאחרי החיבור של המאגר לחוף הבעלים שלו ישקלו ייצוא גז באמצעות מתקן גז נוזלי ימי (FLNG), פעולה שנחשבת כתחום מומחיות של וודסייד. בנוסף, רכישת אחזקות בחברות אנרגיה זרות יכולה להקל על בעלי לוויתן לשווק גז בארצות שונות במזרח הרחוק לרבות סין, הודו וקוריאה. יצוין שנובל אנרג'י ו-וודסייד כבר משתפות פעולה בפיתוח מאגרי גז ונפט באפריקה.

מדלק סרבו להתייחס לזהות החברות שקשורות בעסקה עם דלק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות