אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יש סיכום: משרד האוצר יסיר את התנגדותו לקידום מכרזי "מחיר מטרה"

זאת בהתאם לשינויים שיבצע משרד הבינוי: מחיר תקרת היעד לדירה יירד מ-2 מיליון שקל ל-1.9 מיליון שקל, מתוך היצע הדירות המיועדות למחיר מטרה. 70% ייעודו לזוגות צעירים והיתרה למשפרי דיור

07.12.2014, 12:38 | שאול אמסטרדמסקי

משרדי האוצר והבינוי הגיעו להסכמה על עתיד מכרזי "מחיר מטרה". משרד האוצר יסיר את התנגדותו לקידום התוכנית בהתאם לשינויים הבאים שיבצע משרד הבינוי:

מחיר תקרת היעד לדירה יירד מ-2 מיליון שקל ל-1.9 מיליון שקל, מתוך היצע הדירות המיועדות למחיר מטרה. 70% ייעודו לזוגות צעירים (והיתרה למשפרי דיור).

קראו עוד בכלכליסט

על פי הסיכום, הטבת מחיר מטרה תוקצה באמצעות הגרלות החל מהמכרז הראשון. זוגות צעירים חסרי דירה יקבלו עדיפות בגישה להגרלה כך ש-70% מהדירות יוקצו להם. עוד הוסכם כי יופחת המחיר המקסימלי לדירה מוטבת כך שיעמוד על 1.9 מיליון שקל בלבד וכן כי מחיר הדירות הקובע לצורך חישוב ההנחה יעודכן למחיר העדכני ביותר הידוע. בנוסף, הוחלט כי לא ייעצרו מכרזים שכבר פורסמו.

החשש של משרד האוצר היה כי תוכנית מחיר מטרה, שיועדה הן למשפרי דיור והן לחסרי דירה ללא מתן כל עדיפות לחסרי דירה, תגיע ברובה למשפרי דיור, להם יכולות פיננסית עדיפה ומספרם גדול משמעותית. ההסכמות שהושגו על שינויים בתוכנית מתמודדות עם חשש זה.

שר הבינוי אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא שר הבינוי אורי אריאל | צילום: איתמר סיידא שר הבינוי אורי אריאל, צילום: איתמר סיידא

שר הבינוי אורי אריאל יפשיר שיווק קרקעות לבניית כ-3,000 דירות שהקפיא (בראש העין ובמודיעין) כך שאלה ישווקו שלא במסגרת מחיר מטרה.

הסיכום כפוף לאישור הממשלה לאישור היועץ המשפטי לממשלה שניתן לקיים על כך דיון למרות הבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
ואו - הוזלה של 5 אחוזים..
זה לא באמת מה שהולך לשנות את חוקי המשחק. לרוב הצעירים כאן אין אפשרות לקנות דירה במחיר של מעל מיליון שקלים(עם עזרה ועם לגרד מפה ומשם). מחיר של 1.9 הוא הזוי ולא הגיוני. ההוזלה של ה 100000 היא ממש כמו גרגר בחול בים. מה גם שאם נסתכל על זה בצורה הגיונית נבין שדירה לא שווה את הסכום הזה. מחיר מטרה צריך להביא דירות של 4 חדרים(100+ מטר) להעלות מיליון שקלים(לא בדימונה אלא במרכז הארץ בערים בלי ביקוש מופרז כמו רחובות, ראשון לציון וכדומה). אף אחד לא מצפה ממחיר מטרה לתפוס בתל אביב.
מחירון  |  07.12.14
4.
הציבור הפסיד 100,000 שקל כי מחיר הדירות הקובע לצורך חישוב ההנחה יעודכן למחיר העדכני ביותר הידוע
עד היום תוכנית מחיר מטרה ותוכנית מע"מ 0% התבססו על מחירון של השמאי הממשלתי, שקבע מהו מחיר השוק בכל שכונה ושכונה בארץ. הבדיקה שלו לקחה ממוצע של עסקאות שנעשו במהלך שנת 2013 ותחילת שנת 2014 עד חודש מרץ. מאז עשו הקבלנים תרגיל שנראה טיפשי- במקום להוריד מחירים כאשר הם ראו שאין הרבה ביקוש והקונים יושבים על הגדר ומחכים לחוק החדש, הם החליטו לצמצם מאוד את קצב המכירות כדי שהביקוש הדל שעדיין נשאר יגבר על ההיצע והם יוכלו לדרוש מחיר גבוה יותר וגם לקבל. בכך הם הצליחו לייצר עליות מחיר בחודשים האחרונים של עד 5% . חברות הבנייה שילמו על כך בגידול במלאי הבלתי מכור שלהם, מ 22,000 בתחילת השנה ל 27,000 תוך כמה חודשים, המלאי הגדול מאוד מסוכן מבחינה עסקית ולכן ברור שזו התנהגות תמוהה מצידם. בסופו של דבר המלאי הגבוה הכריח אותם לא להתחיל פרויקטים חדשים לפני שמוכרים את המלאי הקיים, ולכן הם סירבו לעשות התחלות בניה חדשות וגם האשימו את הממשלה בכך. כל ההתנהגות הזו היא מאוד תמוהה במבט ראשון, אלא שעכשיו אחרי שקראנו בכתבה על השינוי בחוק, אנו מבינים שהקבלנים ידעו שמשרד השיכון יעדכן את המחירון לפי המחיר האחרון שנרשם בשוק. לכן היה להם אינטרס להעלות מלאכותית את המחירים. במקום שהציבור יקבל 20% הנחה מהמחיר של מרץ 2014, הוא יקבל ביחס למחיר הגבוה ביותר של היום. זה מייקר את הסכום שהציבור ישלם על מחיר מטרה בערך ב 100,000 שקל, ובכך מקטין את ההפרש בין מחיר דירות רגילות לבין מחיר דירות במסגרת "מחיר מטרה" ועוזר לקבלנים להיפטר מהמלאי הקיים של הדירות שלהם. אילו לא היו מקלים על הקבלנים להיפטר ממלאי, היינו רואים מה שקורה בכל שוק שבו ההיצע גדול, וזה מוכרי דירות שמורידים מחירים כי אין להם ברירה.
ברי  |  07.12.14
2.
מחיר מטרה להרוויח כמו עד כה- על גבינו, זה מחיר של בית קרקע באנגליה
כאילו צוחקים עלינו או מה בדיוק הכוונה בכל המהלך או הרעיון כאן? מי שיכול לקנות דירה ב 2 מיליון ה -100000 זה לא הסכום שישבור את החלטתו האם לקנות או לא!!! זה משחק מילים של משטר ביבי שנמשך כמעט עשור!!! לא שלפיד הצליח לשנות אך לפחות ניסה. צריך לשנות את ההנהגה הזאת ,לעשות שינוי קיצוני ולא דווקא בקטע הפוליטי או ימין\שמאל אלא אישיות הנבחר\ת. אם זה לא יזיז הפעם אז מה שנשאר זה לקנות כרטיס טיסה ולא להסתכל לאחור!!!! זאת הזדמנות האחרונה שלהם להוכיח לנו שאפשר למכור דירה בישראל במחיר שמוכרים דירה באנגלייה או גרמניה והזדמנות האחרונה שלנו לשנות את השיטה ותפיסת העולם שלהם שאפשר לעשוק אותנו עד זוב דם.
ייאוש , ישראסלמס  |  07.12.14
לכל התגובות