אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נטפים נוטשת את ג'יי.פי מורגן לטובת בנק הפועלים

בלעדי לכלכליסט

נטפים נוטשת את ג'יי.פי מורגן לטובת בנק הפועלים

חברת ההשקיה מקיבוץ חצרים הפסיקה את מגעיה עם בנק ההשקעות האמריקאי למיחזור חוב קיים, והיא קרובה לביצוע עסקת מימון חדשה בהיקף 2.2 מיליארד שקל עם הפועלים, בנק מזרחי טפחות ו־HSBC

09.12.2014, 08:27 | גולן חזני

חברת נטפים נסוגה מתוכניתה למחזר חוב באמצעות בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן, והיא קרובה לסגור עסקת מימון חדשה באמצעות בנק הפועלים, כך נודע ל"כלכליסט".

היקף העסקה יעמוד על 1.2 מיליארד שקל, ותינתן מסגרת אשראי של מיליארד שקל נוספים. הלוואה זו, בניגוד להלוואה הקיימת, תאפשר לנטפים גמישות רבה יותר בשימוש בכספי האשראי לטווח קצר, כלומר היא תוכל להשתמש בכסף לא רק לתשלום לספקים, אלא גם לביצוע רכישות ופעילויות נוספות.

קראו עוד בכלכליסט

לנטפים חוב לטווח ארוך בגובה 300 מיליון דולר וחוב לטווח קצר של 200 מיליון דולר, שמהווה למעשה מסגרת אשראי לפעילותה השוטפת. בעלי החוב הם הפועלים, מזרחי טפחות וג'יי.פי מורגן.

קרן פרמירה, המחזיקה בשליטה בנטפים, ביקשה להחליף את החובות המסתיימים ב־2019 וב־2021 בחוב חדש שיתפרס על שבע שנים, עד 2022, ובאוקטובר פורסם כי נטפים יוצאת לגיוס ענק של 400 מיליון דולר – 250 באמצעות אג"ח ו־150 במסגרות אשראי – בהובלת ג'יי.פי מורגן. ההלוואה קיבלה ממעלות דירוג מקומי A באופק יציב, ודירוג גלובלי של BB מינוס מ־S&P מעלות. עם זאת, בשבועיים האחרונים עצרה נטפים את המגעים עם בנק ההשקעות האמריקאי, ובמקום זאת היא קרובה לביצוע מימון בתנאים חדשים עם בנק הפועלים.

הפועלים הוא שהוביל את הקונסורציום שהעניק לנטפים את המימון עם רכישתה על ידי פרמירה ב־2011. בנק המזרחי־טפחות ו־HSBC, שנכללו באותה עסקת מימון, עשויים להיכלל גם במימון המחודש. נטפים, העוסקת בפיתוח ושיווק מערכות השקיה, נמצאת במגעים מתקדמים לגיבוש עסקה בהיקף של כ־200 מיליון דולר לאספקת מערכות שאיבה והשקיה בטפטפות תת־קרקעיות לקנה סוכר לחברה ממשלתית באתיופיה.

חברת נטפים, צילום: אבישי פינקלשטיין חברת נטפים | צילום: אבישי פינקלשטיין חברת נטפים, צילום: אבישי פינקלשטיין

נטפים פועלת ב־110 מדינות, באמצעות 31 חברות־בנות, ומעסיקה כ־4,000 עובדים. מחזור המכירות השנתי שלה עומד על כ־800 מיליון דולר. לפי נתוני דו"ח הדירוג של P&S מעלות, שיעור ה־EBITDA (רווח תזרימי תפעולי) של נטפים ב־2013 ירד ל־11%, לעומת 13.5% ב־2012. במעלות הסבירו כי "הרווחיות של החברה הושפעה לשלילה בשנים האחרונות מתנודות בשערי מטבע חוץ". עוד נאמר: "הרווחיות שהציגה נטפים נמוכה ביחס למקובל בענף, בהינתן מעמדה המוביל של החברה בשוק". במעלות העריכו כי ה־EBITDA המתואם (רווח תפעולי בניכוי הפחתות, פחת והוצאות מימון) של נטפים יגיע ב־2014 ל־80־90 מיליון דולר.

ב־2011 רכשה פרמירה 61% ממניות נטפים לפי שווי חברה של כ־850 מיליון דולר. 360 מיליון דולר שולמו במזומן, והיתרה בהלוואה של 150 מיליון דולר שקיבלה מהמוכרים. בעלי המניות המוכרים בעסקה היו הקיבוצים מגל, יפתח וחצרים וקרנות ההשקעה הפרטיות מרקסטון וטנא, שמימשו רווח אדיר. לאחר המכירה מחזיקי המניות שנשארו לצד פרמירה הם גם חצרים (33%) ומגל (6%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות