אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשך הפיחות ברובל עשוי להביא לפירעון מיידי באג"ח של מירלנד צילום: אוראל כהן

המשך הפיחות ברובל עשוי להביא לפירעון מיידי באג"ח של מירלנד

ההידרדרות בכלכלת רוסיה הביאה את האג"ח של חברת הנדל"ן לתשואות אג"ח זבל. אם המשבר במדינה רק בתחילתו, הדירוג ויחס ההון העצמי למאזן של מירלנד בסכנה, והחברה עלולה להידרש לפרוע מיידית חוב של 965 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

15.12.2014, 08:05 | יניב רחימי

הצניחה במחיר הנפט והיחלשות הרובל מהוות שילוב קטלני שפוגע באופן מהותי במירלנד, הזרוע של כלכלית ירושלים, בשליטת אליעזר פישמן, ברוסיה. הביטוי להשפעה השלילית של מחיר הנפט הצונח ושערי הרובל הנשחקים ניכר אתמול במהלך המסחר באג"ח של מירלנד, שבסוף היום רשמו ירידות שערים חדות של עד 12%.  

קראו עוד בכלכליסט

נכון להיום, האג"ח של מירלנד נסחרות בתשואות של אג"ח זבל המגיעות לרמה של 60% ומעידות על חוסר האמון של המשקיעים באשר ליכולת של החברה לעמוד בהתחייבויותיה במועדן. למרות זאת, מירלנד נהנית מדירוג אשראי גבוה יחסית לתשואות האג"ח בבורסה של +BBB מחברת S&P מעלות ומדירוג מקביל של Baa1 של חברת מידרוג. בתחילת החודש הכניסה חברת הדירוג S&P מעלות את דירוג האשראי של מירלנד לרשימת מעקב עם השלכות שליליות, אולם עד כה נמנעה מהורדת הדירוג בפועל. הורדת הדירוג עלולה ליצור כדור שלג שיוביל להשפעות הרסניות על מירלנד.

בשטרי הנאמנות של האג"ח נקבע שלמחזיקי האג"ח יש זכות להעמיד את החוב של החברה כלפיהם לפירעון מיידי בתרחיש שבו דירוג האג"ח של החברה יירד מתחת לדירוג של -BBB או מקבילו Baa3, וזאת בתנאי שגם היחס בין ההון העצמי למאזן של מירלנד יפחת מ־25%.

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

בסוף הרבעון השלישי ההון העצמי היווה 30% מסך המאזן של מירלנד, אולם לנוכח ההתפתחויות ברוסיה, סביר כי מירלנד תציג פגיעה ביחס הון למאזן בדו"חות של 2014. בדו"ח הרבעוני שפרסמה מירלנד צוין במפורש שלהמשך פיחות ברובל מול הדולר עשויה להיות השפעה שלילית על ההון העצמי של החברה.

למירלנד חוב של 965 מיליון שקל כלפי מחזיקי שש סדרות האג"ח של החברה הנסחרות בבורסה. מירלנד עוד הספיקה לגייס 144 מיליון שקל רק לפני שלושה חודשים בריבית נוחה של 5.5%, בין המשקיעים הבולטים אז היו קרנות הנאמנות של ילין לפידות (24 מיליון שקל), קרנות הנאמנות של מיטב דש (19 מיליון שקל) והגמל של אקסלנס נשואה (10 מיליון שקל).

היום, כשמחזיקי אג"ח ו' של מירלנד מופסדים 47% על המחיר בהנפקה, גיוס חוב נראה כמו חלום רחוק. הפעילות ברוסיה ובאוקראינה מהווה כ־20% מהנכסים של קבוצת כלכלית. להתפתחויות השליליות ברוסיה ניכרת גם השפעה על החברה־האם של מירלנד, כלכלית ירושלים, שהאג"ח שלה צנחו אתמול בעד 6.5% וכיום הן נסחרות בתשואה חד־ספרתית גבוהה הנושקת ל־10%.

אתר הבניה בפרויקט הדגל של מירלנד בסנט פטרסבורג אתר הבניה בפרויקט הדגל של מירלנד בסנט פטרסבורג אתר הבניה בפרויקט הדגל של מירלנד בסנט פטרסבורג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות