אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה ברוסיה: הבנק המרכזי הזניק את הריבית ל-17% בעקבות התרסקות הרובל צילום: איי אף פי

דרמה ברוסיה: הבנק המרכזי הזניק את הריבית ל-17% בעקבות התרסקות הרובל

זו היא העלאת הריבית השישית השנה ברוסיה והיא נעשתה לאחר שהמטבע הרוסי נחלש היום לשפל של 66 רובל לדולר. רוסיה: אם הנפט יישאר ב-60 דולר לחבית הכלכלה תתכווץ ב-4.5% ב-2015

16.12.2014, 00:53 | שי סלינס

 הבנק המרכזי של רוסיה העלה הלילה את הריבית לרמה של 17% - הגבוהה ביותר מאז  המשבר הגדול שפקד את המדינה ב-1998. העלאת הריבית שבוצעה בשעת ערב מאוחרת נועדה להתמודד עם צניחת שערו של הרובל, שצלל אתמול (ב') בשיעור חד של 13% מול הדולר לשפל של כל הזמנים -66  רובל לדולר.  במקביל, רוסיה הודיעה כי אם מחיר הנפט ייישאר אזור ה-60 דולר לחבית - התוצר הרוסי יתכווץ ב-4.5% בשנת 2015.

קראו עוד בכלכליסט

זו הפעם השישית  השנה שהבנק המרכזי במוסקבה מעלה את הריבית. ההעלאה הקודמת בוצעה רק לפני 5 ימים ואז הועלתה הריבית ל-10.5% והלילה כאמור היא הועלתה בבת אחת ל-17%.

המהלך  הדרמטי הזה נועד למנוע התרסקות נוספת של המטבע ולעצור את סכנת האינפלציה ברוסיה.

נפילת שערו של הרובל הרוסי, ברצף של 6 ימים, היא תוצאה ישירה של הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה בעקבות מעורבותה באוקראינה ובעקבות הנפילה במחירי הנפט שפוגעים ברוסיה בהיותה אחת ממפיקות הנפט הגדולות בעולם. ב-2014  נחלש הרובל מול הדולר האמריקאי ב-49% והיה למטבע החלש ביותלר בולם השנה.

במקביל להיחלשות הרובל, איגרות החוב של ממשלת רוסיה ל-10 שנים צוללות ב-5 נ"ב ונסחרות בתשואה של 13.05%.

למעשה מתחילת השנה מנסה הבנק המרכזי ברוסיה להילחם בצלילה של הרובל. רק בשבועיים האחרונים מכר הבנק המרכזי יותר מחצי מיליארד דולר בשוק, כאשר ההערכות מדברות כי רוסיה מכרה כ-80 מיליארד דולר מתחילת השנה, אולם ללא הועיל.

הסנקציות מצד המערב בעקבות מעורבות רוסיה באוקראינה מגבילות את הגישה של כמה חברות ותאגידים רוסיים מובילים להון זר, פוגעות בתעשיות הביטחון והאנרגיה של המדינה ומטילות הגבלות על כניסתם של כמה מבני בריתו של פוטין למדינות מערביות - כמו גם מקפיאות נכסים שלהם. צעדים אלו הביאו להאטה כלכלית ברוסיה שהחריפה בשל הנפילה החדה במחיר הנפט והצניחה של כ-30% ברובל נגד הדולר מאז תחילת השנה.

ולדימיר פוטין, צילום: בלומברג ולדימיר פוטין | צילום: בלומברג ולדימיר פוטין, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

44 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

44.
זה מה שקורה בשלטון אובסולוטי
הבנק המרכזי של רוסיה, במקום לדאוג לתושבי רוסיה, מדפיס רובלים עבור החברים של פוטין ("רוסנפט") שהם מיד משתמשים בהם כדי לקנות דולרים ולכסות חובות של חברות אלו. אבל את השוק אי אפשר לרמות, הרובל בעקבות כך צונח לאבדון, ואיתו האזרחים המסכנים שלא שפר מזלם להיות קרובים לשלטון. המצב הולך רק להחמיר מפה והלאה, עם הסנקציות של האמריקאים אף חברה מערבית (וגם לא אסייתית) לא תלוה לרוסים, כך שיש עוד הרבה לאיפה הרובל יכול ליפול.
מיכאל  |  16.12.14
43.
זאת לא רק רוסייה...
כל המדינות בדרך למטה. מה עם החוב של ארה"ב? מה עם החובות של רוב מדינות העולם? משבר אנרגיה, זיהום סביבתי, מדינות שמתחמשות בנשק גרעיני ומלחמות שלא נפסקות. זאת השיטה שמקולקלת מהיסוד. חבל שלא מדברים יותר על אלטרנטיבות כמו כלכלה מבוססת משאבים של פרויקט ונוס.
מאור , רמת גן  |  16.12.14
41.
יהיה טוב!
יש מעטים במערב , בארץ ובטח בארה"ב שמבינים את חשיבות המצב הנוכחי. נכון שכרגע עוברים על רוסיה זמנים קשים, וזה בדיוק היית המטרה של ארה"ב-להחליש את רוסיה, כמו תמיד. פעם אחת הם הצלחיו - הרסו את ברית המועצות, אבל "אדון עולם" לא מבין שרוסיה והעם הרוסי השתנו והתחזקו למדי מאז. כל הבלגן באוקראינה והסנקציות בעקבות זה נועדו לרסק את הכלכלה הרוסית, ולא חשוב כלל , מה רוסיה הייתה עושה בכל ההתרחשויות באוקראינה. ולא חשוב כלל שרוסיה היא המדינה היחידה שמתחילת המלחמה שם משתדלת להביא שלום במדינה הזאת ועוזרת לתושבי מזרח אוקראינה להתמודד עם קשי המלחמה ע"י סייוע הומוניטרי. אוקראינה הפכה להיות מדינה פשיסטית וכל ארופה מעודדת את הממשל הפשיסטי. מעניין למה ?... נכון שהסנקציות חונקות את הכלכלה הרוסית, אבל זה זמני. רוסיה תשרוד , כמו תמיד, ורק תזכה מזה. בעקבות הסנקציות , הרוסים מתחילים להתנתק מתלות במכירת הנפט ומיבוא מארצות אחרות. הם מתמקדים בייצור מקומי , עושים את המירב על מנת לפתח את הענף הטכנולוגי ומשקיעים הרבה ברמת המדינה במדע. רוסיה - המדינה היחידה בעולם שהרשתה לעצמה להתחיל בתהליך ההתנתקות מדולר ( אמנם בעזרת הסינים ששמחו להצטרף ליוזמה הרוסית). והעיקר שהעם והממשלה הולכים יחד , למרות שכולם מבינים שלא יהיה קל בזמן הקרוב. מסכימה בהחלט עם טומס קרמר שהפרשנים בארץ ובמערב מספרים על "עובדות" שרחוקות מאוד מהאמת על כל המתרחש ברוסיה. הם ממשיכים בדרכם של הפוליטיקאים , שמטרתם לעשות תדמית שלילית לרוסיה. תראו עוד שנה, מקסימום 3 רוסיה תתאושש מזה ותצא גדולה. וגורלה של ההגמוניה האמריקנית - התרסקות.
נ.ר. , ת"א  |  16.12.14
לכל התגובות