אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בלעדי לכלכליסט

המחלוקת בין בעלי השליטה באי.די.בי: הזרמה מיידית של 900 מ' ש' מול מכירת 15% מכלל

בעלי השליטה חלוקים על הדרך להבראת אי.די.בי. אלשטיין שרוצה להקדים את לוח הזמנים של ההזרמות - מהלך שעלול לפגוע בבעלי מניות המיעוט - נתקל בהתנגדות בן־משה שמעדיף להזרים הון באמצעות מכירת נתח מכלל ביטוח תוך שמירה על השליטה בה

21.12.2014, 06:57 | גולן חזני

בעל השליטה (31.3%) באי.די.בי פתוח אדוארדו אלשטיין מבקש לקדם הזרמה מיידית של 900 מיליון שקל לחברה, אולם מוטי בן־משה, שותפו (31.3%) לשליטה, מתנגד ומנסה להוביל מהלך נגדי של מכירת 10%–15% מהאחזקה בכלל ביטוח בבורסה או מחוץ לבורסה בדרך למכירת השליטה בחברה. ל"כלכליסט" נודע כי מחלוקת עיקרית זו בין השניים והמבוי הסתום שאליו נקלעו בנושא הם שהובילו למגעים להיפרדות.

קראו עוד בכלכליסט

אלשטיין ובן־משה לא מצליחים להגיע בשלב זה להסכמות על מתווה היפרדות וממשיכים לכהן יחד כשותפים בשליטה באי.די.בי, ככל הנראה לחודשים הקרובים. על פי ההסדר של אי.די.בי, השניים, שהשקיעו כבר 1.5 מיליארד שקל בחברה ומופסדים 1.1 מיליארד שקל, אמורים להזרים 390 מיליון שקל נוספים בהנפקת זכויות ו־500 מיליון שקל בהצעת רכש לבעלי מניות המיעוט של החברה. להוציא 250 מיליון שקל שמתוכננים ל־2016, הסכום אמור להיות מוזרם לחברה במהלך 2015. עם זאת, אלשטיין מעוניין כי הסכום בשלמותו יוזרם מיידית פנימה, זאת כדי לחזק את ההון העצמי של החברה ולהביא לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח.

מכשול בעלי המיעוט

 

בדו"חות אי.די.בי לרבעון השלישי שפורסמו לפני חודש מופיעה הערת עסק חי, והמזומנים שבקופתה מספיקים עד לאמצע 2015 בלבד. החברה מצויה בסכנה של חדלות פירעון, כשערך הנכסים שלה נמוך משמעותית מערך ההתחייבויות שלה, כך שספק אם ניתן להבריא את החברה באמצעות מימוש נכסים. אג"ח החברה נסחרות בתשואת זבל של עד 25%, מה שמשקף חוסר אמון של הציבור ביכולת החברה לפרוע את חובותיה, מונע ממנה מיחזור חוב ומחייב הזרמת הון גדולה פנימה.

בן-משה ואלשטיין, צילום: אוראל כהן בן-משה ואלשטיין | צילום: אוראל כהן בן-משה ואלשטיין, צילום: אוראל כהן

הבעיה עם ההזרמה המיידית והכוללת היא בעלי מניות המיעוט. שווי המניות שבידיהם הצטמק ל־150 מיליון שקל בלבד, והזרמת ענק תדלל אותם כמעט לחלוטין. עם זאת, אם תהיה הנפקת זכויות, חלק מבעלי המיעוט שיעדיפו שלא להידלל יזרימו הון נוסף לחברה, מה שיכול לסייע לאי.די.בי להשיג את היתר השליטה בכלל ביטוח ובכך להעלות מהותית את שווי החברה ואחזקות בעלי המיעוט.

בן־משה טוען שאין לדלל את הציבור ומעדיף מכירה של נתח מכלל ביטוח. אי.די.בי מחזיקה ב־55% ממניות כלל, מכירה של 15% תותיר בידיה את השליטה והאפשרות להמשיך להתנהל מול המפקחת על הביטוח דורית סלינגר בקבלת היתר השליטה. מקורבים לאי.די.בי טוענים כי לא יהיה מנוס מהזרמה מיידית של לפחות 400 מיליון שקל, וכי החלטה על הזרמה כזו תעמיד את יכולות בן־משה שהזרים 700 מיליון שקל בשנה האחרונה לאי.די.בי — למבחן. בן־משה טוען כי אין לו בעיה להזרים הון נוסף לחברה. ל"כלכליסט" נודע כי פשרה שעשויה להסתמן היא הזרמת 400 מיליון שקל מידיית בהנפקת זכויות והמתנה לראות אם הציבור יזרים 200 מיליון שקל נוספים. החלטה לגבי הזרמת 500 מיליון שקל הנוספים תידחה למועד מאוחר.

אף שאי.די.בי פרסמה את דו"חותיה לפני כחודש ושקיים חשש להמשך תפקודה כעסק חי, דירקטוריון והנהלת החברה לא העלו, עד עתה, נושא זה לדיון.

לא בוחר למכור

 

כלל ביטוח נסחרת בשווי של 3.1 מיליארד שקל, וביוני האחרון התפוצצה עסקה למכירתה לקבוצה סינית לפי שווי של 4.6 מיליארד שקל. לא ברור איזה סכום תוכל אי.די.בי לקבל תמורת 15% מכלל, אולם גם אם תקבל פרמיה מסוימת על מחיר השוק, מדובר בשווי נמוך משמעותית מהרף שהציבו הסינים. לדברי מקורבים לאי.די.בי, בן־משה טוען כי יש לקבל תחילה החלטות בנושא הניהולי, שכן הבעיה בחברה מבחינתו היא ה"דד־לוק" הניהולי.

מבן־משה נמסר בתגובה כי בן הוא אינו מעדיף למכור את כלל, וכי הוא "מכחיש את הספין ונחוש לעמוד במילתו לבעלי העניין בתאגיד לשים קץ למבוי הסתום בין בעלי השליטה. בן־משה כבר הוכיח כי הוא כשיר להיות בעל שליטה בכלל ביטוח לבדו ובנכסיה הריאליים, מבלי לפגוע בבעלי מניות המיעוט ולהתנהל תחת הערת עסק חי. הזרמה כרגע תהווה פגיעה בבעלי המיעוט בלי לפתור שום בעיה".

מקורבים לאלשטיין אמרו בתגובה כי "אלשטיין מאמין שהחברות זקוקות להון מעבר לדיבורים ומתוך התחשבות מלאה עם חששות בעלי המניות מהציבור, והוא יוביל מהלכים שיחזקו משמעותית את החברה. אלשטיין מאמין שכלל ביטוח היא אחד מהנכסים החשובים בתאגיד והוא פועל בכל החזיתות בכדי שאי.די.בי תקבל היתר שליטה בחברה". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות