אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שובו של The Pirate Bay? קוד מסתורי הופיע באתר שיתוף הקבצים

שובו של The Pirate Bay? קוד מסתורי הופיע באתר שיתוף הקבצים

סרטון וידאו נטול מלל וקוד לא ברור הופיעו בפיראט ביי, שבועיים לאחר שפשיטה של המשטרה השבדית על חוות השרתים שאירחה אותו שיתקה את האתר. עכשיו אנשי קהילת שיתוף הקבצים מנסים להבין האם האתר עומד לחזור לפעילות, או אולי הולך להשתנות לחלוטין

23.12.2014, 16:32 | נמרוד צוק

למעלה משבועיים עברו מאז שאתר שיתוף הקבצים המוביל בעולם, The Pirate Bay, ירד מהאוויר בעקבות פשיטה של משטרת שבדיה על חוות השרתים שאירחה אותו. עכשיו, משהו חדש שטיבו עדיין לא לגמרי ברור קורה שם: במקום דף שגיאה, מתנוסס בדף הבת דגל פיראטים גדול מעל לוגו האתר המוכר בגרסת Hydra Bay, ומעליה מונה המציג את הזמן שחלף מאז ההשבתה. בתחתית הדף מופיע קוד ארוך ונטול הסברים - מפתח לתיקיית קבצים משותפת שמופצת ברשת באמצעות תוכנת Bittorrent Sync. כמו כן, האתר עבר מחוות השרתים של חברת פורטליין בשבדיה לאתר חדש במולדובה.

קראו עוד בכלכליסט

מנוע חיפוש הטורנטים עצמו טרם חזר לפעולה מאז הפשיטה, אם כי מרבית ההערכות גורסות כי באתר מתכוננים לקאמבק מסוג כלשהו. מנהלי האתר לא פרסמו בינתיים הבהרות כלשהם לגבי תוכניותיהם או התוכן שמוצג כעת בדף הבית, והאדמין הראשי שניהל את האתר אמר בראיון לאחרונה כי הקבוצה עדיין שוקלת את דרכה ויתכן וכי האתר לעולם לא יחזור לפעילות.

האם The Pirate Bay עומד לחזור לחיים? האם The Pirate Bay עומד לחזור לחיים? האם The Pirate Bay עומד לחזור לחיים?

בשעות הראשונות לאחר הופעת הדף החדש נפוצו ברשת, בעיקר בפורומים של אתר 4chan ובשורת בלוגים ואתרי טכנולוגיה, השערות כי מדובר במפתח לתוכן מוצפן או תקשורת מוצפנת בטכנולוגיית AES, מאחר והקובץ הגרפי שהציג את הקוד כונה aes.jpg. הבוקר (ג') נפתרה התעלומה, והתגלה כי מדובר במפתח שנועד לשימוש בביטורנט סינק, תוכנה מבית היוצר של מפתחי פרוטוקול ביטורנט. סינק מאפשרת למשתמשים לשתף ביניהם ובין מכשירים שונים קבצים ותיקיות באופן מבוזר, ללא צורך בשרת מרכזי וללא מגבלות, תוך שימוש באותה טכנולוגיה שמשמשת את פלטפורמת ביטקוין.

הקלדת המפתח לתוך סינק מאפשרת לגולשים גישה לתיקיה המשותפת, ממנה ניתן לקרוא קבצים, וכן להעלות עליה קבצים נוספים. עדיין לא ברור למה הספריה המשותפת משמשת ומי הם המשתמשים המעורבים בעדכון השותפת שלה, אבל כפי הנראה מדובר בנסיון ליצור עותק גיבוי של עץ קבצי הטורנטים של פיראט ביי לפני שהוא יחזור לפעול.

לפני כשבוע נחלצו לעזרה אנשי האתר המתחרה isoHunt והעלו לרשת עותק גיבוי של פיראט ביי בכתובת oldpiratebay.org, והשיקו מיזם בשם The Open Bay שמאפשר לכל מי שרוצה בכך ליצור עותק אמין של האתר ולהריץ אותו על הרשת שלו בכמה צעדים פשוטים. לצידם קמו שורה ארוכה של חקיינים ונוכלים שיצרו אתרים וחשבונות טוויטר מזויפים המתחזים לגרסאות חלופיות של פיראט ביי, ואחרים הם לא יותר מאשר אתרי מירור שלא עודכנו מאז הפשיטה. נכון לרגע זה, בניגוד למידע המוטעה המופץ ברשת, אין עדיין תחליף רשמי לאתר הותיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות