אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בן דב: "נוחי אמר שיש לו מישהו עם חבילה; אם לא היינו נפגשים לא הייתי קונה מניות מחוץ לבורסה"

כך לדברי איש העסקים אילן בן דב במסגרת משפטם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום, המואשמים בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות

05.01.2015, 11:43 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

"איך החל הקשר בינך ובין נוחי סביב רכישת מניות אי.די.בי בחודש פברואר 2012", שאל התובע עמית בכר את איש העסקים אילן בן דב, שרכש מניות בהיקף של 3 מיליון שקל מאיתי שטרום מחוץ לבורסה, ולטענת התביעה סייע בחילוצו.

הדיון מתקיים בבית המשפט המחוזי בת"א, במסגרת משפטם של נוחי דנקנר ואיתי שטרום, המואשמים בהרצת מניות אי.די.בי אחזקות בפברואר 2012. על דוכן העדים באולמו של השופט חאלד כבוב, עלו איש העסקים אילן בן דב ואורי לוין, כיום חבר הנהלת דיסקונט ומנכ"ל ISP שבשליטת איתי שטרום בתקופה הרלוונטית לאישומים.

בן דב: בשבוע שלפני, בתקשורת פורסם על ההנפקה. קיבלתי מנוחי סמס שיש הנפקה. כתבתי לו בהצלחה. שאלתי אותו על המבנה. כתבתי שוב בהצלחה ושאשתתף בשלב הציבורי.

בכר: זכור לך שהוא כתב שישמח שתשתתף? 

קראו עוד בכלכליסט

בן דב: הגיע אלי סמס שיווקי מדנקנר. שיש הנפקה. מי ששולח רוצה שאני אשתתף. ביום ההנפקה הייתי במשרד בראש העין. עיינתי בכותרות, וראיתי שיש הנפקה. כתבת לנוחי סמס בהצלחה. הוא שאל אם אני בסביבה. אמרתי לו שאני בראש העין ואני בא לת"א. נפגשנו בקפה ג' ברמת אביב. נכח בפגישה גם אבי פישר. הצטרפתי. שתינו קפה. פישר הלך בשלב מסוים. התעניינתי אצל נוחי איך הולך. באיזשהו שלב הבנתי מנוחי שזה הולך יפה. לגייס זכויות במאות מילניום זה לא עניין של מה בכך.

בכר: איך הגעת למצב שאתה קונה?

אילן בן דב בבית משפט, צילום: אוראל כהן אילן בן דב בבית משפט | צילום: אוראל כהן אילן בן דב בבית משפט, צילום: אוראל כהן

בן דב: באותה תקופה העדפתי להוריד פרופיל בהנפקה מוסדית. ככה רואים שאתה שם. לכן כיוונתי להנפקה הציבורית. חשבתי לרכוש שם. איכשהו השיחה התגלגלה. אמרתי לנוחי שיש לי כוונה לרכוש בציבורי. ידעצי שיש מחזורים גדולים וזה נתן לי בטחון לקנות בשוק. נוחי אמר לי שהוא מכיר מישהו עם חבילה. אמרתי בסדר. לימים נודע לי שזה שטרום. נתתי למנהל ההשקעות שלי מיקי פוליצר. הוא עשה מו"מ ורכש.

בכר: אמרו לך בחקירה שיש חוסר היגיון בעסקה שלך.

בן דב: אני לא עושה חסדים. אני רוכש רק ממנעים כלכליים. אמרתי לחוקרים: רציתי לרכוש מניות בהנפקה. אם במוסדי או בציבור אני לא זוכר.

השופט כבוב: אמרת אמת בחקירה?

בן דב: אמרתי מה שזכרתי.

בכר: גם אם לא היית פוגש את נוחי היית קונה מחוץ לבורסה?

בן דב: סביר להניח שלא. רציתי לקנות

בכר: גם אם לא היית פוגש את נוחי היית קונה מחוץ לבורסה?

בן דב: סביר להניח שלא. רציתי לקנות בשלב הציבורי

בכר: מדוע מכרת מהר, עוד באותו היום, את המניות?

בן דב: מיקי אמר לי שאני עומד להפסיד כסף. הוא נתן אינדיקציה שאני הולך להפסיד כסף

בכר: בחקירה אמרת שמיקי אמר לך שיש היצעים גדולים ובגלל זה כדאי למכור

בן דב: לא זוכר

"הייתה תקשורת סמס בינך ובין נוחי לפני ההנפקה", אמר סנגורו של דנקנר, עו"ד גיורא אדרת, לבן דב. "עד אותה פגישה בקפה ג' לא שמע ממך נוחי על כוונה לרכוש מניות.

בן דב: "נכון. הכל היה ספונטני. כשקמתי בבוקר לא ידעתי שאפגוש את נוחי. זה מסוג הדברים שהם לא מהותיים. זה פשוט קרה תוך כדי היום. לא השקעתי מחשבה כמה אני אקנה".

אדרת: לא עלה על השולחן בקשה של נוחי שתקנה?

בן דב: נוחי לא ברוקר. יש הנפקה. כולם יודעים. נפגשנו לזמן קצר. זה אפילו לה היה רוב הזמן

השופט כבוב: לא עלה בשיחה אם יש לך כוונה להשתתף לא השתתף?

בן דב: זה לא היה העניין המרכזי.

אדרת: ידעת שקנית מניות מחוץ לבורסה משטרום?

בן דב: ידע שרכשתי, לא ידע שמכרתי לו בהמשך. בדיעבד הסתבר לי שאת מה שקניתי מכרתי לשטרום בבורסה.

אדרת: העובדה שאתה באותו יום קונה ומוכר עלתה בחקירה. כשהדבר הזה נחשף וראו שאתה קונה מיד מוכר, חשת לא בנוח. לכן אמרת שזה פוליצר החליט.

בן דב: לא. תבין את הסיטואציה של החקירה. צלצלו מהרשות ני"ע. באתי מיד. לקחו לי את הטלפון. הדבר היחיד שפחדתי זה שאין צלמים מחוץ לדלת. אז אי אפשר ליחס לי מחשבות כאלה.

אדרת: לא ניסית להסיט את ההחלטה לפוליצר כי לא היה לך נעים?

בן דב: העובדה היא שבמקביל לרכישה העברתי מזומן לחשבון. לכאורה, לא הייתי צריך. כי אני קונה ומוכר באותו יום. לא היה צריך בחשבון הזה כסף לקנות. היה לי עשרות מיליוני שקלים בחשבון. אני יכול לקנות 3 מיליון ולמכור באותו יום. אם לא הייתי לי כוונה להחזיק לא הייתי קונה. המניע למכירה היה החשש שאני אפסיד

אדרת: הגרסה של פוליצר לא מתיישבת עם שלך. הוא עמד על דעתו שהוא לא קיבל החלטה לקנות או למכור. הוא רק ביצע.

בן דב: לא. נתתי את גרסתי. אני לא נאשם פה. זה מה שאני מכיר, יודע וזוכר. מיקי נתן אינדיקציה שיש בעיה ולכן מכרתי. אישרתי למיקי למכור זה נכון. זה לא סותר את זה שהוא התריע שאפסיד כסף מהאחזקה.

העדות של אורי לוין:

 

מוקדם יותר עלה על דוכן העדים אורי לוין שאמר, "הנחתי שהפעילות במניית אי.די.בי אחרי שסגרנו את החברה הייתה כדי לצמצם הפסדים". לוין התייחס בעדותו לרכישות המאסיביות של המניה לחשבונות ISP בסמוך להנפקה. לטענת התביעה הרכישות היו כדי להריץ את המניה.

"עדי (שלג, עד המדינה) היה המנכ"ל. הוא איש מקצוע. מבין עניין. בפברואר 2012 הוחלט לסגור את החברה. נצברו הפסדים.

התובע, מאור ברדיצ'בסקי: עבדתם הרבה עם דנקנר?

לוין: "ל-ISP היו קשרים מקצועיים עם דנקנר. ניסנו להביא פתרונות לאי.די.בי כשהיתה לה בעיית נזילות. רוכש לאחת החברות. ניסנו גם לסייע בגורמים מממנים. בין איתי לנוחי היו קשרים טובים".

תובע: היה לכם אינטרס לשמור על קשר טוב עם דנקנר?

לוין: "כן. בוודאי"

תובע: מה ידוע לך הפעילות של שלג ושטרום סביב הנפקת אי.די.בי?

לוין: "לא הרבה. איתי עדכן אותי בפעילות"

תובע: לא נראה לך מוזר ששבוע אחרי שמפרקים חברה מתחילים לסחור במניות?

לוין: "לא. זה חברה של הזדמנויות. פורמלית נסגרה החברה אבל הפעילות קיימת. עדי גרם להפסד לחברה. הנחתי שעדי שמח לבוא ולנסות לתקן את מה שקרה"

תובע: ידעת בזמן אמת על ההפסד החריג בסך 3 מיליון שקל שנצבר בגלל הפעילות הזאת?

לוין: "לא נדרשתי לבקרה. איתי היה מעורב. זה הפסד משמעותי אבל הבעלים היה מודע"

עו"ד איריס ניב-סבאג, הסנגורית של איתי שטרום, הציגה לבית המשפט חליפת הודעות SMS מה-16.1.12 בין שטרום לשלג. באותם ימים ניסו שלג ושטרום לשדך לדנקנר איש עסקים אנגלי בשם ריצ'רד האריס, כדי שיספק מימון לאי.די.בי שהייתה מצויה בקשיי נזילות. האריס החליט לא להשקיע בחברה. וכך כתב שטרום לשלג: "אסור לנו לסחור בשום נייר באי.די.בי כרגע. כמו כן לא לדבר על זה עם אף אחד". לשיטת ההגנה חליפת ה-SMS היא דוגמא לכך ששטרום התרחק מפעילות לא חוקית בשוק, למרות שהיה בידו באותם ימים מידע שבו היה יכול לעשות שימוש.

"כשאיתי עדכן אותך שהוא פועל במניית אי.די.בי לא ניסת לעצור אותו?", שאל סנגורו של דנקנר, עו"ד גיורא אדרת.

לוין: לא

אדרת: עם עדי דיברת?

לוין: לא

אדרת: לא עלה בשום שלב שהפעילות במניה היא לעזור לאי.די.בי?

לוין: נכון

אדרת: אמרו לך שהיה הפסד של 3 מיליון שקל. זה על הנייר. בפועל אתה יודע שאיתי שטרום לקח את המניות לחשבונו הפרטי וכיסה את ההפסד לחברה.

אורי לוין בבית המשפט, צילום: אוראל כהן אורי לוין בבית המשפט | צילום: אוראל כהן אורי לוין בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

לוין: את זה ידעתי רק בדיעבד

אדרת: אז לא נגרם נזק לחברה

לוין: כן. החברה כחברה סיימה ברווח קטן

לטענת התביעה, בן דב, לשעבר בעל השליטה בפרטנר, ושמעון וינטראוב, הפועל בתחום הנדל"ן, גויסו על ידי דנקנר "לחלץ" את שטרום מאחזקה במניות אי.די.בי שרכש ביוקר בבורסה כדי להשפיע לכאורה על שער המניה. ב-22.2.12 הם רכשו מחוץ לבורסה מ-ISP של שטרום מניות אי.די.בי, ולטענת התביעה הכסף שהעבירו לו שימש להמשך פעילות ההרצה לכאורה. בן דב רכש משטרום מניות בכ-3 מיליון שקל, ווינטראוב רכש ממנו מניות בכ-6 מיליון שקלים.

כמו כן צפוי להעיד יורם סירקיס, מנהל חטיבת נכסי לקוחות בבנק הבינלאומי, שישאל על אשראי בגובה 15 מיליון שקל שניתן לשטרום כדי לממן את הרכישות המאסיביות של מניות אי.די.בי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה