אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן־משה: איני מחויב להזרים חלקי בהנפקת זכויות אי.די.בי צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בן־משה: איני מחויב להזרים חלקי בהנפקת זכויות אי.די.בי

היום יפורסם תשקיף הנפקת הזכויות שתצא לפועל בשבועיים הקרובים. ההנפקה צפויה להיות בהיקף 800 מיליון שקל, זאת אם מוטי בן־משה, מבעלי השליטה באי.די.בי, שמסרב להתחייב להשתתף בהנפקה, יזרים את חלקו בהיקף 256 מיליון שקל

15.01.2015, 07:33 | גולן חזני

הנפקת הזכויות של אי.די.בי פתוח יוצאת לדרך. ל"כלכליסט" נודע כי דירקטוריון החברה החליט אתמול לפרסם את תשקיף ההנפקה, לאחר שקיבל את כל האישורים המתאימים לכך, ולהוציא אותה לפועל במהלך השבועיים הקרובים. 

קראו עוד בכלכליסט

ההנפקה תהיה בהיקף 800 מיליון שקל, כשאדוארדו אלשטיין, אחד משני בעלי השליטה, התחייב להזרים 256 מיליון שקל — חלקו בהזרמה. השותף הנוסף, מוטי בן־משה, טרם הודיע אם ישתתף בהנפקה. אם הוא יחליט להזרים והציבור יזרים את חלקו, ייכנסו לקופת החברה 800 מיליון שקל. עם זאת, ל"כלכליסט" עוד נודע כי בן־משה הודיע לדירקטוריון החברה כי איננו רואה עצמו מחויב להזרים את חלקו שעליו התחייב במסגרת הסדר החוב עם מחזיקי האג"ח.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", אלשטיין הגיע לישראל לביקור בזק של 24 שעות ונכח בישיבה באווירה רגועה יחסית. בין אלשטיין לבן־משה יש סכסוך, שלפי הערכות יוביל להיפרדות בין השניים.

הצהרה משמעותית

לפי הסדר החוב המקורי, אמורים בן־משה ואלשטיין שהזרימו כבר 700 מיליון שקל כל אחד לקופת החברה, להזרים 393 מיליון שקל נוספים כל אחד לחברה במהלך 2015, ו־512 מיליון שקל נוספים בהצעות רכש למחזיקים לשעבר — מחציתם ב־2015 ומחציתם ב־2016.

בסוף דצמבר הודיע אדוארדו אלשטיין כי הוא מוכן להזרים 400 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות שתתקיים בהיקף של 800 מיליון שקל (256 מיליון שקל חלקו בהזרמה ו־144 מיליון נוספים אם בן־משה ובעלי מניות הציבור לא יזרימו), וכן 150 מיליון שקל במימוש אופציות בתוך חצי שנה. דירקטוריון החברה קיבל את ההצעה ואתמול אשרר סופית את היציאה להנפקה.

בן־משה השאיר את המצב מעורפל, אבל אתמול רמז לגבי כוונותיו כשבמכתב לדירקטוריון ציין כי איננו רואה את עצמו מחויב להזרמת ההון לחברה, מאחר שאלשטיין התחייב ל־400 מיליון שקל, וכי מבחינתו, 400 מיליון זה הסכום שהוא ואלשטיין מחויבים לו — ביחד או לחוד לטענתו. בן־משה לא הצהיר חד־משמעית כי אין להזרים את חלקו, והסתפק באמירה מעורפלת ומרומזת כי אין בכוונתו להשתתף.

המכתב הכעיס את דירקטוריון החברה והנהלתה. בעקבותיו ניגשו הדח"צים לאלשטיין ושאלו אותו אם ההזרמה המתוכננת שלו כוללת גם את חלקו של בן־משה כפי שהצהיר. להצהרה של אלשטיין ישנה משמעות גדולה, מאחר שאם יענה כי ההזרמה אינה כוללת את חלקו של השותף, הרי שההנהלה תוכל לדרוש מבן־משה להזרים את ההון, ובעקבות כך ידרשו גם נושי החברה בהסדר דרישה דומה. אלשטיין סירב לענות על שאלת הדח"צים ואמר באמצעות פרקליטו עו"ד דוד חודק: "את מה שיש לי להגיד — אמרתי". ההערכות הן כי אלשטיין חושש שבן־משה יחליט לא להשתתף בהנפקת הזכויות.

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

 

לחץ דירקטורים

 

הן הצעד של בן־משה והן התגובה של אלשטיין גרמו לכעס בסביבת החברה. בישיבת הדירקטוריון אתמול כשהנושא הוצג, הודיע עורך הדין החדש שלו, גיורא ארדינסט לדירקטוריון: "אל תענו לי לפני שתבדקו את הנושא". בן משה והדירקטורים מטעמו נמנעו בהצבעה על הנפקת הזכויות כשיתר הדירקטורים תומכים. בן־משה וגם אלשטיין מואשמים על ידיהם בכך שבשיא המלחמה ביניהם הם למעשה עושים יד אחת לגרוע 200 מיליון שקל שאמורים להיות מוזרמים לקופה.

הצהרה של בן־משה צפויה להיות מפורטת בתשקיף ההנפקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות