אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לארי סאמרס: "אירופה משלמת עכשיו את המחיר על שילוב פוליטיקה בכלכלה" צילום: בלומברג

ועידת G300

לארי סאמרס: "אירופה משלמת עכשיו את המחיר על שילוב פוליטיקה בכלכלה"

סאמרס, שכיהן בעבר בתפקיד שר האוצר האמריקאי, אמר בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, כי פירוק גוש היורו יהיה טעות

21.01.2015, 16:37 | שירות כלכליסט

לארי סאמרס, שכיהן בעבר בתפקיד שר האוצר האמריקאי, אמר בראיון ל-CNBC כי פירוק גוש היורו יהיה טעות. עם זאת,  הוסיף סאמרס כי המטבע המשותף, היורו, לא עמד בציפיות. סאמרס, המשתתף בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס אמר כי להערכתו אדריכלי היורו לא הבינו כי המדינות המשתתפות צריכות להיות קשורות אחת לשנייה.

"האיחוד המוניטרי צריך להיות מקושר בתחומים של שיתוף פעולה נרחב יותר במדיניות הפיסקאלית, ברגולציה הפיננסית ובכל מה שקשור בתמיכה בבנקים", ציין עוד יועצו לשעבר של ברק אובמה. "הם נתנו לצד הפוליטי להאפיל על הכלכלי, והם משלמים על כך את המחיר כעת".

הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, צילום: בלומברג הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס | צילום: בלומברג הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, צילום: בלומברג

סאמרס התייחס גם לתוכנית ההקלה הכמותית שהבנק האירופי המרכזי צפוי להכריז עליה מחר. לדבריו, אם ההכרזה המיוחלת תאכזב את השווקים העלות הפוטנציאלית תהיה גבוהה ביותר. "אכזבה לא תהיה טובה. נשיא הבנק מריו דראגי הוא בחור יוצא מהכלל. הופעל עליו לחץ רב בשנים האחרונות. ההחלטות שקיבל היו הנכונות, אך הוא אינו מקבל מספיק עזרה", אמר סאמרס בראיון לבלומברג.

עם זאת, הוא ציין כי להערכתו תכנית ההקלה הכמותית לא תספיק כדי למנוע הידרדרות בגוש היורו – שכמעט ואינו צומח וכבר נכנס לדפלציה. "איני בטוח שכלים מוניטאריים יספיקו להפוך את המגמה. אירופה על סף כניסה למערבולת של דפלציה שעלולה לאיים על איכות החיים במשך עשור".

עוד הוסיף סאמרס כי גרמניה צריכה להקל מעט את העמדה שלה. "גוש היורו החולה זקוק לעמדה שונה מגרמניה, למאמץ מהותי לתמוך במוסדות הפיננסיים שלה, ויישום רפורמות מבניות. הניסיון להרעיב את החולה עם צנע הוא אסטרטגיה שתייצר התקפי רדיקליות. אירופה זקוקה למסלול שינוי".

סאמרס המשיך והשווה את מצבה הנוכחי של אירופה לזה של יפן לפני 20 שנה. "אירופה במצב שבו מצאה עצמה יפן בשנות ה-90. יפן לא הצליחה להיחלץ ממנו. זה הסיכון שיעמוד בפני אירופה אם מאחורי מאמציו של דראגי אין אסטרטגיית צמיחה". לסיכום, אמר סאמרס כי ההיסטוריה מוכיחה שאין בסיס לטענה שצנע מוביל לרפורמות פרודוקטיביות. "כל מדיניות לשינוי מוסד אנושי חייב לכלול את שיטת הגזר והמקל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות