אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברזיל הוציאה 15 מיליארד דולר על המונדיאל ותקבל 100 מיליון דולר מפיפ"א צילום: איי פי

ברזיל הוציאה 15 מיליארד דולר על המונדיאל ותקבל 100 מיליון דולר מפיפ"א

פיפ"א, שהכניסה 4.5 מיליארד דולר מהמונדיאל בברזיל, הודיעה כי הקימה קרן בגובה 100 מיליון דולר לציון המונדיאל בברזיל. הקרן תממן הקמת מתקני ספורט, תתמוך בכדורגל נשים ונוער ותארגן פרויקטים בתחומי הבריאות והרפואה

25.01.2015, 10:16 | שירות כלכליסט

פיפ"א הודיעה כי הקימה קרן בגובה 100 מיליון דולר לציון המונדיאל בברזיל. הקרן תממן הקמת מתקני ספורט, תתמוך בכדורגל נשים ונוער ותארגן פרויקטים בתחומי הבריאות והרפואה. נשיא הארגון ספ בלאטר התחייב לפני שנתיים להעביר חלק מההכנסות מהמונדיאל האחרון לתכניות חובבים בברזיל, שהוציאה 15 מיליארד דולר לארגון האירוע.

קראו עוד בכלכליסט

מגרש כדורגל בשכונה. פיפ"א הבטיחה להשקיע, צילום: איי פי מגרש כדורגל בשכונה. פיפ"א הבטיחה להשקיע | צילום: איי פי מגרש כדורגל בשכונה. פיפ"א הבטיחה להשקיע, צילום: איי פי

מזכ"ל פיפ"א ג'רום ואלקה אמר במסיבת עיתונאים בסאו פאולו כי למונדיאל "יש השפעה בלתי נמנעת על החברה והסביבה במדינה המארחת". הוא הוסיף כי למארגנים הייתה "אחריות להגביל את ההשפעות השליליות הנלוות תוך מקסום ההשפעה החיובית העצומה".

עם זאת, יעברו שנים לפני שניתן יהיה למדוד את השפעת המונדיאל על ברזיל. הפוליטיקאים במדינה לא העריכו נכון את העלויות, בניית האצטדיונים התעכבה ופרויקטי תשתיות רבים בוטלו או עוד לא הושלמו. מנגד על המגרש, המשחקים אופיינו בשערים רבים ובקהל רב, והנוכחות הגבוהה של שוטרים וחיילים עזרה למנוע את ההפגנות ששפרצו בזמן גביע הקונפדרציות שנה קודם לכן.

ברזיל הודחה לאחר תבוסה מפתיעה 7-1 לגרמניה בחצי הגמר.

פיפ"א, מלכ"ר שבסיסו בשוויץ, הכניסה למעלה מ-4 מיליארד דולר כתוצאה מהטורניר. לפי הערכות, נתון זה עשוי לטפס ל-5 מיליארד דולר במונדיאל הבא שיתקיים ב-2018 ברוסיה.

דו"ח שפורסם מוקדם יותר החודש מצא שברזיל הוציאה 3 מיליארד דולר על בנייה ושיפוץ של אצטדיונים, 90% מהסכום מקורו בכספים ציבוריים. זאת על אף שנשיא ברזיל לשעבר לואיז אינסיו לולה דה סילבה התחייב כי האצטדיונים ימומנו באופן פרטי.

בכירים בממשלה הודו כי החגים הלאומיים שנקבעו בשל המונדיאל הם בין הגורמים שאשמים בכך שהמדינה נפלה למיתון טכני בשלהי השנה שעברה. בנוסף, 4 מתוך 12 האצטדיונים שארחו משחקים במסגרת הטורניר, יהפכו קרוב לוודאי לפילים לבנים. חלקם יאלצו לארח חתונות ואירועים לילדים כדי לייצר הכנסות, ואילו אחרים יארחו כמה תחרויות באולימפיאדה הקרובה.

ואלקה הודה כי "חלק מהאצטדיונים לא בשימוש קבוע". אולם טען כי "ייקח זמן עד שהשימוש בכל האצטדיונים יהיה מקסימלי".

הוא הגיב גם לביקורת שנשמעה בתקשורת הברזילאית. "ההתחייבות שלנו היא להישאר בברזיל לאחר המונדיאל. אנחנו לא עוזבים או כפי שטענו חלק מאמצעי התקשורת שפיפ"א באה לברזיל, לקחה את הכסף מברזיל וברחה מיד אחרי הגמר, הטענות האלה לא נכונות. פיפ"א מחויבת לפתח ולתמוך בכדורגל בכל מקום שבו אנחנו מארגנים אירועים".

על אף הבכורה של ברזיל בכדורגל, ז'וזה מריה מרין, נשיא פדרציית הכדורגל של ברזיל אמר כי חלק מכספי המורשת יוקצו ל-15 המדינות שבהן המשחק אינו זוכה למימון הולם. "התחייבנו בפני המדינות שלא אירחו את האירוע שההטבות מהמונדיאל יגיעו אליהן. אף שהאהבה לכדורגל היא עצומה, המבנה המוצע לקהילה אינו בר השוואה למה שמקובל בערים הגדולות יותר", הסביר.

פיפ"א הדגישה כי התאחדות הכדורגל הברזילאית הברזילאית היא שאחראית לפרויקטים – אך הם צריכים לזכות קודם באישור של פיפ"א. כמו כן, חברת החשבונות KPMG תפקח על ההוצאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות