אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גורם באוצר: "אסור לשריג להיות מעורב בפעילות מגדל" צילום: מיקי נועם אלון, אוראל כהן

גורם באוצר: "אסור לשריג להיות מעורב בפעילות מגדל"

באגף שוק ההון זועמים נוכח החלטתו של שלמה אליהו למנות את שריג ליו"ר מגדל החזקות ומבטיחים: שריג יתפוס מעמד של דירקטור צל

28.01.2015, 07:48 | גולן חזני

למרות חוסר הנחת שהפגינה דורית סלינגר הממונה על הביטוח במשרד האוצר, העביר שלמה אליהו, בעל השליטה (69%) בחברת הביטוח מגדל, החלטה בדירקטוריון החברה למנות את עודד שריג כדירקטור במגדל החזקות. הדירקטוריון החליט למנות את שריג גם כיו"ר החברה, אולם החלטה זו אמורה לעבור אישור של אסיפת בעלי המניות. 

קראו עוד בכלכליסט

סלינגר פסלה בשבוע שעבר את מינויו של שריג כמנכ"ל אליהו ביטוח, החברה־האם של מגדל. ההחלטה לפסול את שריג מלכהן כמנכ"ל אליהו התקבלה לאחר שימוע שנערך לשריג לפני יותר מחודש. אף שמדובר במינוי למנכ"ל חברת ביטוח פרטית, יש צורך באישורה של סלינגר למינויו כמנכ"ל אליהו ביטוח כי היא מחזיקה ברישיון מבטחת.

הבעייתיות לכאורה במינויו של שריג טמונה בעובדה ששריג, בתפקידו הקודם כמפקח על הביטוח, הוא זה שאישר לאליהו את רכישת השליטה במגדל. אף שאין שום מידע הקושר את מתן האישור לפעולה לא חוקית של שריג, הרי שסלינגר התנגדה למינוי בטענה שהוא יגרום לפגיעה באמון הציבור. מול המינוי הנוכחי של שריג ידיה של סלינג'ר כבולות, מאחר שמגדל החזקות איננה חברה המפוקחת על ידיה.

סלינגר הבהירה בכתב לאליהו כי היא מתנגדת למינוי של שריג לתפקיד בחברת האחזקות, שאיננה פעילה בתחום הביטוח אלא רק מחזיקה בשליטה בחברת הביטוח, אבל אליהו החליט לדבוק בהחלטה שלו ולהעניק לשריג תפקיד בקבוצה.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

בשוק ההון צופים כי סלינגר לא תנקוט מהלך אקטיבי נגד מינויו של שריג, אבל סביר להניח כי תעקוב מקרוב אחר הפעילות של שריג כדירקטור. גורם במשרד האוצר אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "אסור יהיה לשריג להיות מעורב בשום צורה בפעילות של מגדל. סלינגר תמנע ממנו כל מעורבות בפעילות חברת הביטוח". במקרה כזה, הבהירו באגף שוק ההון והביטוח, יתפוס שריג מעמד של דירקטור צל. לפיכך, המשמעות של המינוי היא יו"ר בחברה שממנה לא יוכל להשפיע בשום צורה על פעילות הביטוח של מגדל בשנה וחצי הקרובות. זהו פרק הזמן שסלינגר קבעה כי עד שיחלוף, לא תאשר לשריג להיות דירקטור במגדל.

באגף הפיקוח פועלים לכך שמיד לאחר הבחירות לכנסת תועבר הצעת חוק המרחיבה את סמכויות האגף גם לחברות אחזקה שאינן פעילות בתחום הביטוח אלא רק מהוות חברות שמחזיקות בשליטה בחברת ביטוח, וכן לפעילויות בתי השקעות במלואן, ולא רק תחום הגמל והפנסיה בבתי ההשקעות.

האקטיביות של סלינגר במינוי שריג עשויה להיראות חריגה לאור העובדה שמדובר בהליך חוקי, מה גם שגם קודמו בתפקיד, ידין ענתבי, אישר את השליטה לאלי ברקת ברכישת בית ההשקעות דש איפקס ולאחר תקופת הצינון שלו עבר לעבוד בבית ההשקעות. כמובן שקיימות דוגמאות נוספות גם מתחום הבנקים, אבל בסביבת הפיקוח טוענים שהאקטיביות הזו נובעת מהראייה כי מדובר בעסקה שונה ומהותית בהיקפה של חברה גדולה.

מהפיקוח על הביטוח נמסר אתמול, בתגובה למינויו של שריג כי "החלטת המפקחת נוגעת לגופים שבתחום סמכותה. מאחר שגופים אלו מהווים את עיקר הפעילות של חברת האחזקות, ראוי ליישם את ההחלטה גם לגביה".

שלמה אליהו בעל השליטה במגדל, צילום: עמית שעל שלמה אליהו בעל השליטה במגדל | צילום: עמית שעל שלמה אליהו בעל השליטה במגדל, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות