אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוון עושה שרירים: "לא מעוניינים לקבל סיוע תחת תנאים" צילום: רויטרס

יוון עושה שרירים: "לא מעוניינים לקבל סיוע תחת תנאים"

במסגרת המו"מ שמנהלת יוון עם האיחוד האירופי וקרן המטבע, היא מבקשת אישור להנפיק עוד אג"ח קצרות מועד ודורשת לקבל את הרווחים שהבנקים באירופה גרפו מהאג"ח היווניות; גורם ממשלתי אמר כי המדינה אינה מעוניינת ב"חבילת חילוץ חדשה עם תנאים וביקורות"

07.02.2015, 09:29 | שירות כלכליסט

ממשלת השמאל החדשה של יוון, המבודדת בתוך גוש היורו ונמצאת תחת לחץ מצד הבנק המרכזי של אירופה, הודיעה אתמול (ו') כי אינה מעוניינת יותר לקבל סיוע תחת תנאים מצד האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית. במקום זאת, אמר גורם רשמי בממשלה, יוון מבקשת אישור מגוש היורו להנפיק עוד אג"ח קצרות מועד ודורשת לקבל לידיה את הרווחים שהבנק המרכזי של אירופה ובנקים מרכזיים אחרים גרפו מאג"ח יווניות שבידיהם. מדובר בעוד שלב בעימות בין ממשלת יוון החדשה, המתנגדת לתנאי הצנע שהוצמדו לסיוע שקיבלה, ובין נושיה, זאת לאחר שביום רביעי הודיע הבנק המרכזי של אירופה כי יקשיח את העמדות שלו כלפי יוון ולא יסכים לקבל יותר אג"ח ממשלתי בתור בטוחה כנגד כספים שהוא מזרים לבנקים במדינה.

קראו עוד בכלכליסט

הגורם אמר ל-CNBC כי יוון למעשה מבקשת "הסכם גישור" לפיו תהיה יוון אחראית על ניהולה הפיננסי עד שתוכל להציג אג"ח חדשות ותוכנית רפורמה - "לא חבילת חילוץ חדשה עם תנאים, ביקורות וכו'. חשוב כי ליוון תינתן האפשרות להנפיק אג"ח ממשלתיות מעבר לסף 15 מיליארד היורו הנוכחי, וזאת על מנת לכסות צרכים נוספים של הממשלה".

רה"מ ציפרס. ינצח גם בקרב מול אירופה?, צילום: איי אף פי רה"מ ציפרס. ינצח גם בקרב מול אירופה? | צילום: איי אף פי רה"מ ציפרס. ינצח גם בקרב מול אירופה?, צילום: איי אף פי

שר האוצר, יאניס ורופקיס, שב בידיים ריקות מסבב ביקורים באירופה שבמהלכו אפילו ממשלות עם נטייה לשמאל כמו צרפת ואיטליה התעקשו שעל יוון לעמוד בהתחייבויות שנתנה לאיחוד האירופי ולקרן המטבע העולמית, והתנגדו למחיקת חובותיה. הגורם הרשמי בממשלת יוון הבהיר ל-CNBC כי הממשלה החדשה, שעלתה לשלטון בתמיכת גל של זעם נגד הצנע שנכפה כעל המדינה, וכעת היא מבקשת לדחות את יתרת תשלומי החילוץ המגיעים עם תנאים. לדבריו, "יוון אינה מבקשת לקבל את הנתחים הנותרים מתוכנית החילוץ הנוכחית - למעט ה-1.9 מיליארד יורו שעל הבנק המרכזי של אירופה והמדינות החברות באיחוד להשיב לה". סך תוכנית החילוץ עומד על 240 מיליארד יורו.

במפגש מיוחד בשבוע הבא ידונו שרי האוצר של האיחוד כיצד להתנהל ביחס לתמיכה הפיננסית ליוון כעת. מפגש זה יערך לקראת מפגש הפסגה הראשון של מנהיגי האיחוד עם ראש הממשלה החדש של יוון, אלכסיס ציפרס, למחרת.

אתמול הודיעה סוכנות הדירוג הבינלאומית S&P כי היא חותכת את דירוג האשראי של יוון מרמה של B לרמה של B מינוס - ובכך מתקרבת המדינה לדירוג "זבל". הדירוג נשאר תחת רשימת מעקב - כלומר שהוא עלול לרדת שוב בתקופה הקרובה. לאחר נעילת המסחר בוול סטריט גם סוכנות מודי'ס שמה את דירוג האשראי של יוון תחת מעקב עם אפשרות ממשית להורדה, בשל חששה מכישלון השיחות שלה עם נושיה 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה