אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
77% מהחוסכים בקרנות ההשתלמות פודים את החיסכון אחרי 6 שנים צילום: שאטרסטוק

77% מהחוסכים בקרנות ההשתלמות פודים את החיסכון אחרי 6 שנים

לפי ניתוח של אתר השוואת דמי הניהול FeeX רק 9% מחזיקים בכספים למשך יותר מ-10 שנים; "החוסכים לא מחשיבים את קרן ההשתלמות לחלק מהחיסכון הפנסיוני"

10.02.2015, 13:14 | מעין מנלה
רובם הגדול של החוסכים בקרנות ההשתלמות פודים את הכסף שצברו אחרי שש שנים. מעטים, 9% בלבד, מחזיקים בחסכון במשך יותר מ-10 שנים, כך עולה מניתוח אלפי דו"חות של משתמשי אתר השוואת דמי הניהול FeeX. למעשה, 77% מהחוסכים פודים את הכסף אחרי שש שנים ורק 14% משאירים את החסכון על כנו אחרי יותר מ-8 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

קרן ההשתלמות היא אחד מהכלים המקובלים לחסכון שכן שכירים רבים מקבלים אותה כהטבה מהמעסיק. אחד הייתרונות המשמעותיים של קרן השתלמות הוא שזה החיסכון היחיד היום שפטור ממס עד לתקרה של משכורת חודשית של 15,712 שקל. קרן ההשתלמות הופכת לנזילה אחרי 6 שנים ואז ניתן לפדות את החיסכון שנצבר. אולם, אפשר גם להשאיר את הכסף בחיסכון ולהמשיך ליהנות מהתשואה והפטור ממס.

"ייתכן שהחוסכים אינם מודעים לערך המשמעותי של חסכון שלא חל עליו מיסוי ושהינו ארוך טווח, ולא מחשיבים אותו לחלק מהחיסכון הפנסיוני. כספים שנפדו לא יכולים לחזור לחיסכון וכל האופציות האחרות העומדות בפני החוסך חשופות למיסוי רווחי הון", אומר עירן בלומברג, מנהל FeeX בישראל.

משתמשים בחיסכון בקרנות ההשתלמות לצריכה שוטפת ולא רואים בו חיסכון פנסיוני, צילום: שאטרסטוק משתמשים בחיסכון בקרנות ההשתלמות לצריכה שוטפת ולא רואים בו חיסכון פנסיוני | צילום: שאטרסטוק משתמשים בחיסכון בקרנות ההשתלמות לצריכה שוטפת ולא רואים בו חיסכון פנסיוני, צילום: שאטרסטוק

מרבית הישראלים פודים את קרן ההשתלמות למטרות של צריכה שוטפת כגון נופש בחו"ל, החלפת רכב, שיפוץ הבית, סגירת מינוס או הלוואות. חלקם מייעדים את הכסף למטרות עתידיות כגון הקטנת חוב המשכנתא או מימון לימודים, אומרת אורלי רדליך, בעלת מכון רדליך לכלכלת המשפחה. "לאור המצב במשק היום, קרן ההשתלמות יכולה להוות אפיק נוסף לחיסכון פנסיוני. חשוב להבין כי אדם שמרוויח כ-10,000 שקל ברוטו ויעבוד 35 שנה כנראה יקבל מקרן הפנסיה החדשה קצבה חודשית של כ-4,000 שקל בלבד. לכן, מומלץ לצבור כספים נוספים לטווח הארוך בעזרת קרן ההשתלמות", היא אומרת. עם זאת, אם אין ברירה והמצב הכלכלי מחייב לפדות את קרן ההשתלמות רדליך ממליצה לעשות זאת למטרות כלכליות ולא לצריכה שוטפת. לדוגמא, סגירת הלוואות ומינוס או הקטנת המשכנתא. "בסופו של יום, אדם צריך לחיות עם העלויות השוטפות שמכבידות עליו ומחייבות אותו לעוד הלוואות וגירעונות", היא אומרת.

במידה ולא פודים את קרן ההשתלמות וממשיכים לחסוך את הכסף לפנסיה אפשר לצבור מאות אלפי שקלים נוספים. כך, לדוגמא, גבר בעל משכורת של 10 אלף שקל בחודש שפתח קרן השתלמות בגיל 30 ומפקיד 10% מהשכר בכל חודש עד הפנסיה (בגיל 67) - יצבור כ-860 אלף שקל במהלך השנים. החישוב בוצע על ידי FeeX בהנחת תשואה שנתית צפויה של 4% ודמי ניהול שנתיים של 0.7% (הממוצע ששולם ב-2014 לפי גמלנט).

אחד הדברים שחשוב לעשות על מנת להגדיל את החיסכון בקרן ההשתלמות הוא לוודא שדמי הניהול בקרן נמוכים ככל האפשר. לפי FeeX בשנים האחרונות הייתה מגמת ירידה בגובה דמי הניהול בקרנות ההשתלמות. דמי הניהול המקסימליים המותרים בחוק היום הם 2% מהצבירה בקרן. לפי בדיקה בקרב משתמשי האתר בשנת 2014 שיעור המשתמשים ששילמו דמי ניהול גבוהים (בין 1.5% עד 2%) היה 9.5% לעומת 20% בשנת 2012. שיעור המשתמשים ששילם דמי ניהול נמוכים יותר (בין 0.5% ל-1%) היה בשנה שעברה 70.5% לעומת 46% בשנת 2012.

בדקו גם אתם משלמים יותר מדי דמי ניהול: לחצו כאן

בלומברג ממליץ לחוסכים בקרנות ההשתלמות לבדוק את מצב דמי הניהול שלהם ובמידת האפשר להפחיתם. "בחיסכון ארוך טווח כמו קרן השתלמות, ישנה ריבית דריבית ועלויות דמי הניהול יכולות להגיע לאלפי ואף עשרות אלפי שקלים מהחיסכון", הוא אומר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

40 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

40.
מנסים לפתות אותנו להשאיר כספים בחיסכון כדי לקחת!
כל הכתבות הללו מהסות לפתות את החוסכים להשאיר את הכספים בגופים מוסדיים שם הכסף שלנו חשוף לגניבה על ידי תספורות, מעילות ושאר דרכים כשרות על פי החוק שנועדו פשוט לגנוב את הכסף. להוציא את הכספים מייד ולאכוש נכסים. שהמוסדיים ילכו לשדוד מישהו אחר.
רון  |  11.02.15
39.
מה הקשר לפנסיה..
קרן השתלמות זה חסכון לטווח בינוני , לא לטווח ארוך כמו פנסיה.. מה הקשר לפנסיה לעזאזל. זה בדיוק כמו שתגידו "תראו כמה הפנסיה שלכם מצטמקת בגלל שאתם קונים אייפון כל 3 שנים " או "תראו כמה הפנסיה שלכם מצטמקת כי אתם אוכלים במסעדה פעם בשבוע" אין קשר בין קרן השתלמות לפנסיה..
לירן , תל אביב  |  11.02.15
לכל התגובות