אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה מצויר ליד נורת ההארד דיסק?

מה מצויר ליד נורת ההארד דיסק?

למה ליד הנורה שמורה על קריאה וכתיבה מהכונן הקשיח יש ציור שדומה לקופסה עגולה? שי הוד

12.02.2015, 09:13 | בלדד השוחי

שי היקר,

 

סמלים הם עניין מוזר. לדוגמה: פעם, לפני שמחשבים אישיים היו מגיעים עם דיסק קשיח פנימי, אנשים שמרו את המסמכים שלהם על דיסקטים - מחסניות דקות שבתוכן לוחית עגולה, דמוית תקליט, שבה המידע קודד בצורה מגנטית. והנה זה פלא, עד עצם היום הזה הרבה תוכנות משתמשות בציור של דיסקט כדי לציין פעולות שמירה, וזאת אף שרוב משתמשי המחשב לא ראו דיסקט מימיהם. פעם אפילו שמעתי בחור צעיר תוהה על מה ולמה מתנוסס על כפתור השמירה הלוגו של הונדה (ואתה יותר ממוזמן לחפש את הלוגו ולבהות בו עד שתבין את הבדיחה).

הדיסקט הוא לא דוגמה יחידה. סמל המשיבון, לדוגמה, הוא שני מעגלים על קו ישר - זכר לימים שבהם ההודעה היתה מוקלטת על סרט מגנטי. תוכנות שמציגות תמונות דיגיטליות משתמשות בסמלים שנראים כמו תמונות פולרואיד ישנות. תוכנות לצפייה ישירה בסדרות טלוויזיה משתמשות בסמל של טלוויזיה ישנה שעליה ניצבת אנטנה עם שתי אוזניים. ואולי הכי מצחיק: על טלפונים חכמים יש כפתור חיוג ירוק שעליו מצוירת אפרכסת טלפון שאינה דומה בשום אופן לאפרכסת של הטלפון החכם עצמו.

 , איור: ערן מנדל איור: ערן מנדל  , איור: ערן מנדל

אז מה עם ההארד דיסק? האב־טיפוס הראשון שלו יוצר ב־1956. המתקן הזה, שהיה בגודל של מקרר, הורכב מ־50 "תקליטי" מתכת שהסתובבו במהירות ומשתי זרועות שהשתחלו בין הלוחות וקראו מהם את האותות המגנטיים. יכולת האחסון שלו עמדה על 3.75 מגה־בייט, זמן הגישה הממוצע לקובץ היה 0.6 שניות, וכדי לחסוך עיכובים מיותרים מתכנתיו נאלצו לשלוט במיקום הפיזי של כל פיסת מידע ולמקם אותן כך שקצב הסיבוב יביא אותן בדיוק אל מתחת לזרוע הקוראת בדיוק ברגע הנכון.

וזה הסמל של הדיסק הקשיח. הקופסה העגולה שלך, הקרויה גם "גליל", מכילה ערימה של תקליטים שמסתובבים זה מעל זה. ככה דיסקים קשיחים נראו. ובעצם, אם תפתח מארז של דיסק קשיח מודרני תראה שהוא לא השתנה יותר מדי. הערימה נהייתה צפופה ושטוחה יותר, עד כדי כך שלפעמים היא מכילה רק דיסק אחד, וצפיפות המידע שלה עלתה פי מאות מיליונים (!), אבל זה עדיין דיסק.

הצרה, כמובן, היא שדיסק קשיח מודרני הוא אוקסימורון, סתירה פנימית. רובם המכריע של הדיסקים היום כלל אינם דיסקים. ה"דיסק און קי" (או "דיסקון כיס", בלשון הקודש) מחציף פנים פעמיים: הוא גם לא דיסק וגם לא נמצא על שום מפתח, אך גם כרטיסי הזיכרון במצלמות ובטלפונים ניידים כבר לא משתמשים בדיסקים מסתובבים. ואולי בעוד כמה עשורים גם יעדכנו את הסמל. תמיד יש הפתעות.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

תגיות