אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין מבקש מהבעלים של צ'לסי וארסנל לסייע לרוסיה לממן את אירוח המונדיאל צילום: בלומברג

פוטין מבקש מהבעלים של צ'לסי וארסנל לסייע לרוסיה לממן את אירוח המונדיאל

רומן אברמוביץ' ואלישר אוסמנוב התבקשו לעזור לממן את המונדיאל, לאחר שכלכלת רוסיה נקלעה למיתון בעקבות צניחת מחירי הנפט והסנקציות שהטיל המערב

17.02.2015, 22:10 | שירות כלכליסט

מצב הכדורגל ברוסיה, מארחת מונדיאל 2018, בכי רע בשל הכלכלה המקרטעת, עד כדי כך שהנשיא ולדימיר פוטין מתכוון לנצל את הקשרים שלו בפרמיירליג כדי לעזור למדינה להיחלץ מבור פיננסי הקשור לארגון המונדיאל.

קראו עוד בכלכליסט

רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ'. יסייע למונדיאל? | צילום: אי פי איי רומן אברמוביץ

שני מיליארדרים, רומן אברמוביץ' הבעלים של צ'לסי ואלישר אוסמנוב מארסנל, הם בין האוליגרכים שהתבקשו לעזור לממן את המונדיאל, לאחר שכלכלת רוסיה נקלעה למיתון בעקבות צניחת מחירי הנפט והסנקציות שהטיל המערב בשל מעורבות המדינה במשבר באוקראינה.

שר הספורט הרוסי ויטאלי מוטקו הכריז כבר על קיצוץ של 10% בתקציב המקורי שעמד על 22 מיליארד דולר, בעוד שנשיא פיפ"א ספ בלאטר התייחס לאפשרות שיופחת מספר האצטדיונים הנחוצים. עד כה הרעיון הזה נדחה, אך מוטקו הודה כי רוסיה תחפש דרכים לפשט את עיצוב האצטדיונים מבלי להתפשר על הדרישות של פיפ"א.

הוא אישר כי בקרמלין מעוניינים למשוך תורמים פרטיים, אף שלא חשף במי מדובר. לפי מקורות רוסיים אחרים פוטין מתכוון לבקש החזר על טובות מאוליגרכים כמו אברמוביץ' ואוסמנוב, כפי שעשה כשרוסיה אירחה לפני שנה את אולימפיאדת החורף בסוצ'י בעלות של 51 מיליארד דולר.

בסוף השבוע שעבר ציין פוטין שנה לאולימפיאדה היקרה ביותר בהיסטוריה. כבר עכשיו ברור כי המונדיאל יהיה הרבה פחות ראוותני מכפי שדרש פוטין. אם מצב הכלכלה יחמיר, התקציב עלול להתכווץ אף יותר. לפי חלק מההערכות, סיבה זו עשויה לדחוף אותו לעבר השגת הסכם פוליטי קבוע באוקראינה.

אך קודם לכן הוא זקוק לשיתוף הפעולה מצד עשירי רוסיה. "נראה שמתגבשת הבנה שהממשלה תסייע לטייקונים לשמור על הנזילות שהם נחוצים לה כדי להישאר בעסקים. בתמורה הם יישארו שקטים, נאמנים, ישמרו על התעסוקה וימשיכו להעביר כסף דרך הכלכלה", אומר סם גרין, המנהל של מכון רוסיה בקינג'ס קולג' בלונדון.

בינתיים ברוסיה המארגנים הודיעו כי לא ישתמשו בקבלנים חיצוניים לבניית אצטדיונים ותשתיות הקשורות למונדיאל.

סגן ראש ממשלת רוסיה איגור שובלוב הורה לבצע בדיקה של שרשרת האספקה עבור בניית התשתיות לקראת אירוח המונדיאל ב-2018 ברוסיה, זאת על רקע צניחת שווי הרובל והעלות המוגברת של סחורות מיובאות.

שובלוב מעוניין להסיר משרשרת האספקה חברות "מתווכות" שמובילות להעלאת מחירי הסחורות בשל העמלות שהן גובות.

מופעל לחץ גם לבחון דרכים נוספות להחליף ציוד וסחורות מיובאות בספקים רוסיים מקומיים. הממשלה הקימה קבוצת עבודה שתבחן את האפשרויות הקיימות.

בשלב זה, סחורות מיובאות מייצגות 70% מכלל חומרי הבנייה למונדיאל 2018, כך לפי שר הספורט הרוסי ויטאלי מוטקו.

להערכתו, ניתן לצמצם את הנתון ב-20% מבלי צורך לכפות שינויים לתכניות הקיימות, וש-40% נוספים יוחלפו אם הממשלה תשנה קריטריונים מסוימים. כתוצאה מכך, האחוז של סחורות מקומיות בבניית האצטדיונים תעלה ל-90%. מוטקו הוסיף כי כבר הורכבה רשימה של סחורות שזוהו ופורטו לפי מחיר קבוע, מהלך שיפחית אף יותר את עלות הבנייה.

במקביל, סגן ראש הממשלה של אזור קלינינגרד, אלכסנדר רולבינוב, אמר כי העלות של בניית אצטדיון חדש שיארח משחקים במונדיאל 2018 תעמוד על 523 מיליון רובל (8 מיליון דולר בלבד בשער החליפין הנוכחי). לדבריו, השבוע יחתמו חוזי בנייה עם קרוקוס גרופ, לאחר שהחברה תקבל את הערבויות הנחוצות מהבנק.

רולבונוב הוסיף שהתכניות הסופיות של הפרויקט יועברו ביוני לממשלה המרכזית לקבלת אישור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות