אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה מתעקשת: הדואר יחויב לשפר את השירות עד ספטמבר 2015 צילום: אוראל כהן

המדינה מתעקשת: הדואר יחויב לשפר את השירות עד ספטמבר 2015

ראש הממשלה בנימין נתניהו חתם על תיקון רישיון דואר ישראל לפיו יורחבו שעות פתיחת הסניפים וזמן ההמתנה יקוצר כבר השנה. הדואר ביקש לדחות את הצעד למרץ 2016

23.02.2015, 10:22 | אופיר דור

חברת דואר ישראל תחויב לשפר את השירות לאזרח כבר בספטמבר 2015. הדואר הצהיר כי יהיה מוכן לשפר את השירות רק במרץ 2016, אולם בשל התעקשות מצד מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר תאלץ החברה לעמוד ביעדי השירות החדשים כבר השנה.

קראו עוד בכלכליסט

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן גם כשר התקשורת, חתם היום (ב') על הרישיון החדש של דואר ישראל הכולל את כללי הרגולציה החדשים, שמטרתם שיפור השירות בסניפים. במסגרת צעדי שיפור השירות, הצרכנים ייהנו משעות פתיחה ארוכות יותר, מקיצור תורים וקבלת חבילות ודואר רשום עד הבית. מדובר למעשה ביישום המלצות "ועדת רייך" לבחינת שוק הדואר בישראל.

סניף דואר, צילום: אלעד גרשגורן סניף דואר | צילום: אלעד גרשגורן סניף דואר, צילום: אלעד גרשגורן

לפי תנאי הרישיון החדשים עליהם חתם נתניהו, החל מ-1 בספטמבר 2015 יורחבו שעות הפעילות של סניפי הדואר, כך שיהיו פתוחים ברציפות שלוש פעמים בשבוע בין השעות 08:00-20:00, כלומר הרחבת הפעילות גם לשעות אחר הצהריים והערב, זמנים שבהם הציבור פנוי יותר. כפי שנחשף ב"כלכליסט", הדואר ביקש לדחות את יישום צעד זה עד למרץ 2016.

החל מ-1 לספטמבר יחויב הדואר למסור 90% לפחות מהדואר הרשום בבתי התושבים ולא בסניף, שיפור משמעותי לעומת המצב כיום. לדברי משרד התקשורת, "צעד זה יסייע בהפחתת מספר הביקורים בסניפים ויוריד את העומס בהם ויחסוך לאזרחים את ההגעה לסניף". כדי לתמרץ את הדוורים לעמוד ביעד זה, נחתם איתם מנגנון תגמול. הדואר ביקש לא להכניס את ההתחייבות הזו לרישיון החברה, בטענה כי הוא חושף אותה לתביעות ייצוגיות.

בנוסף החל מ-1 בספטמבר יחויב הדואר לעמוד בזמן המתנה יומי ממוצע של 10 דקות לכל היותר בכל חברת הדואר תבצע בדיקות של זמני התור בסניפים, ותפרסם אותן באתר החברה, אחת לרבעון. בניגוד להיום הדואר יחויב גם לספק שרות מסירת חבילות עד הבית, אף כי כאן לא מצוין תאריך היעד ליישום.

במשך שלוש השנים ישנה הדואר את פריסת הסניפים שלו כך שהמרחק הגיאוגרפי של יחידות הדואר מבתי האב לא יעלה על 1.5 ק"מ ביישובים הגדולים (מעל 10,000 תושבים) ולא יעלה על 4 ק"מ ביישובים הקטנים. שירות דואר נע ימשיך לפעול ביישובים בעלי פחות מ-1,000 תושבים. במסגרת התהליך יפתחו נקודות שירות במקומות מסוימים בעוד סניפים אחרים יסגרו.

הדואר יחויב גם בשיפור שירות דואר 24 (אקספרס), כך שמסירת 92% מדברי הדואר תעשה ביום העבודה העוקב למשלוח, ו-100% מדברי הדואר הנשלחים בתוך שני ימי עסקים. "המלצה זו תביא להתאמה בין שם השירות לתוכנו ותספק אפשרות מעשית למשלוח דואר מהיר, שיאזן את הפחתת תדירות החלוקה לדברי דואר רגילים (שנתיים מהיום)", כותב משרד התקשורת.

כמו כן, חיוב חברת הדואר בהתקנת תיבות ייעודיות ומכונות אוטומטיות לממכר מעטפות מבוילות של דואר 24 לשימוש עצמי בתעריף מופחת, כך שלא יהיה צורך להזדקק לשירותי האשנב ואף לצמצם את עלות המשלוח.

לפי תקנות הרישיון, מרכזי החלוקה יפתחו לשימוש החברות המתחרות בחברת הדואר בינואר 2016.

מיד לאחר מכן יוסר הפיקוח תעריפים מהדואר בתחום הדואר הכמותי.

החתימה על תיקון רישיון הדואר היא עוד שלב ביישום תוכנית ההבראה בדואר ישראל. כעת נותר שלב אחד אחרון והוא חתימת הסכם בין משרד האוצר לדואר שיסדיר את העברת המימון לתוכנית ההבראה שתכלול פרישה של כ-1,200 עובדים.

תגיות