אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"ההיסטוריה מלמדת אותנו שהשקעה במדדים היא ההשקעה הנבונה ביותר"

אבנר חדד מנכ"ל קסם אמר בכנס מדדים 2015 של "כלכליסט" וקסם כי מי שהצליח להתעלות בעשורים האחרונים על הפאניקה משינויים קיצוניים והשקיע במדדים יצר לעצמו רווחים של מאות אחוזים: "המדד בסופו של דבר משקף את חוכמת השוק"

03.03.2015, 10:18 | רחלי בינדמן

"כולם זוכרים את בני בגין מ-1996 קורא לבחור בנתניהו. נתניהו אז זכה בבחירות. השווקים לא ציפו לחילופי השלטון הללו. חוסר הוודאות השפיע ומדד ת"א 25 ירד ביום לאחר הבחירות ב4.5% . מי שהתעלה על הפאניקה והאמין במדדים עשה מאז 577% (10.7% לשנה בממוצע). מה שיותר מעניין זה מה עשה שוק החוב שעלה מאז ב189% (5.9% בשנה), שכן זה השוק בו עיקר הפנסיה שלנו מושקעת", כך אמר היום (ג') אבנר חדד, מנכל קסם בכנס מדדים 2015 של "כלכליסט" וקסם.

קראו עוד בכלכליסט

חדד הוסיף, "חשבנו שסוף העולם הגיע ב-2001 כשמדד s&p 500 ירד בספטמבר 2001 כמעט ב-5% ביום. מאז המדד הזה עלה ב150% (7% בממוצע). המסקנה היא שבשל אירועי קיצון אלו הזמן מוכיח שרק השקעה במדדים היא הנכונה והשפעה רגעית ונסיון לתזמן את השוק לא עובדים. מבחן הזמן מוכיח שהמדדים צולחים את כל המשברים".

חדד המשיך: "בשנת 2014 היו שלוש מניות שעשו את התשואה של מדד ת"א 25 כולו. זה היה בלתי אפשרי לנחש אילו מניות ידחפו המדד. ברגע שמנהלי ההשקעות ישקיעו במדד הם יפטרו עצמם מהצורך לנחש אילו מניות יובילו את המדד ב-2015. המדד בסופו של דבר משקף את חוכמת השוק. תיק השוק מורכב מהרבה אנשים ומנהלי השקעות והשכל שלהם טוב ממשקיע בודד ויכולת משקיע בודד לנצח את חוכמת השוק אפסית", הדגיש.

חדד אמר עוד, "המידע היום נגיש לכולם ואין יתרון של אחד על אחר. פעם היה צריך לרוץ לספריית הבורסה כשיצאו דו"חות והיה יתרון למי שהיתה לו נגישות. היום הכל באינטרנט. אין ערך מוסף".

לדברי חדד, "העולם הצרכני דורש היום מחיר נמוך ושקיפות. שוק תעודות הסל חסך לצרכן הישראלי מעל 10 מיליארד שקל בשנה בזכות עלויות זולות. היום כשקונים מוצר מדדי עושים זאת בעלויות משמעותית נמוכות מרכישת נכסי הבסיס. בשוק הפנסיה יש 1,200 מיליארד שקלים. כל 1% ייעול בדמי הניהול הוא חיסכון אדיר לחוסכי הפנסיה. הדרך היחידה היא לחשוב מחוץ לקופסא ולהשתמש בשוק המדדים כדי להוזיל עלויות לחוסכים. היום הגיע הזמן אחת ולתמיד לצאת מקיבעון בניהול השקעות והתעקשות על ניהול אקטיבי. אני אגב חושב שמוצרי המדדים בישראל מציעים מחירים תחרותיים וזולים גם בהשוואה לאירופה וארה"ב".

אבנר חדד, מנכ"ל קסם מדדים, צילום: עמית שעל אבנר חדד, מנכ"ל קסם מדדים | צילום: עמית שעל אבנר חדד, מנכ"ל קסם מדדים, צילום: עמית שעל

חדד אמר "איבדנו את הפשטות של המוצרים. אין שום סיבה שתיק החיסכון שלנו לא יהיה שקוף וברור. אפשר לחשב את התשואה בצורה פשוטה. מנהלי השקעות ינהלו אלוקציה אך יבחרו בכל אפיק השקעה דרך מדד. יש באחרונה נסיון לחנך את הצרכן ברמה הפיננסית. אני לא אוהב את זה. מה אנחנו, טיפשים? צריך משהו פשוט. שלא יחנכו אותי. זה ייצור אפקט של היעדר הפתעות כמו שראינו ב-2008".

חדד ציין כי משקיע שהשקיע במדד ת"א 25 החל מ1987 עד היום עשה תשואה של פי 30 על הכסף שלו בלי שום מאמץ. כל מה שעשה זה להשקיע במדד מניות. משמח אותי שמנהלי ההשדעות לא מחכים להסברים שלי ואמנם מסיטים כספים למוצרי מדדים. יש גידול של פי 3 במוצרי מדדים של גופים מוסדיים בין 2007 ל2013. אני שמח לראות שגם פוליטיקאים מציעים במצעים שלהם לכלול מדדים במוצרי הפנסיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות