אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מורידים קבצים ב-uTorrent? ודאו שלא נפלתם קורבן לכורי ביטקוין

מורידים קבצים ב-uTorrent? ודאו שלא נפלתם קורבן לכורי ביטקוין

העדכון האחרון של תוכנת ההורדות כולל תוכנה בשם Epic Scale, שמנצלת את המחשב לכריית מטבעות וירטואליים. מפעילת התוכנה משתמשת בכסף כדי לתרום לפרויקטים למלחמה במחלות, אך היא עדיין מאיטה את המחשב משמעותית

08.03.2015, 15:23 | נמרוד צוק

רבים ממשתמשי תוכנת הטורנטים הפופלרית uTorrent גילו בימים האחרונים, כי במסגרת העדכון האחרון שהפיצה יצרנית התוכנה הוגנבה לקרבי המחשב שלהם תוכנה נוספת, בשם Epic Scale - שפועלת ברקע וגוזלת משאבי עיבוד וזכרון רבים לכריית ביטקוין.

קראו עוד בכלכליסט

המהלך עורר זעם אצל משתמשי התוכנה הפופולרית, שחלקם גם נתקלו בקשיים להסיר את התוכנה, והציפו את הבעיה בהודעות בפורומים וברשתות חברתיות. בעקבות הפרשה פרסמה Epic Scale התנצלות רשמית באתר שלה.

Epic Scale היא מערכת מבוזרת לכריית מטבעות ביטקוין, שמשתמשת בכוח העיבוד הזמין במחשבים עליהם היא מותקנת, כאשר הרווחים מהפעילות מועברים כיום במלואם לפרויקטים פילנטרופיים כגון "פרויקט אימיוניטי" לפיתוח תרופה לאיידס וארגון Watsi שמסייע לאנשים חסרי אמצעים להשיג טיפול רפואי (בעתיד מתכננת החברה לצמצם את החלק הפילנטרופי ל-75% מהרווחים).

תוכנת יוטורנט תוכנת יוטורנט תוכנת יוטורנט

היא משתפת פעולה עם uTorrent שמשמשת עבורה כערוץ הפצה מזה מספר שבועות, בדומה לתוכנות אחרות שמוצעות כהתקנה אופציונלית בעת התקנת תוכנת הטורנטים, אבל עד כה ההתקנות היו גלויות, כולל הסבר על התוכנה ובקשה לאישור המשתמש לפני ההתקנה. ל-uTorrent יש כ-150 מיליון משתמשים, ובעבר הופצו באמצעותה בדרך דומה סרגלי כלים שונים, כגון בינג טולבר של מיקרוסופט ומוצרי חברת קונדואיט הישראלית.

"אנו מאמינים בהפצה מתוך בחירה של המשתמשים ומאוכזבים קשות לשמוע על קשיים להסיר את Epic Scale", כתבה החברה בהודעה שזכתה לקישור בולט בדף הבית של הפרויקט, וכללה הוראות להסרה לצד הסבר מפורט על אופן הפעולה שלה והמטרות הפילנטרופיות להן היא תורמת. שתי החברות, עם זאת, נמנעו מלהודות כי חלק מההתקנות התבצעו ללא ידיעת המשתמשים.

בסיכון: גרסה 3.4.2 של יוטורונט

Epic Scale מוגדרת על ידי מספר חברות אבטחה כ"riskware", כלומר תוכנה שאינה בטוחה לשימוש מסיבות שונות, על אף שאיננה נוזקה. התוכנה עשויה להאט את ביצועי המחשב מאחר והיא עושה שימוש בחלק משמעותי (עד עשרות אחוזים לעתים) מכוח העיבוד שלו, ובחלק מהמקרים גם כאשר המשתמש עושה בו שימוש פעיל.

ההתקנה הסמויה מתרחשת בעת העדכון מגרסאות קודמות המותקנות על המחשב לגרסה היציבה האחרונה של uTorrent, שמספרה 3.4.2 בילד 38913. אצל חלק מהמשתמשים הופיעה בקשה לאישור ההתקנה, כאשר אצל אחרים (לפי בדיקת כלכליסט ואתר torrentFreak) הופיעה רק בקשת אישור כללית לביצוע העדכון, מבלי לבדוק האם המשתמש מעוניין להתקין בנוסף גם את Epic Scale.

מ-uTorrent נטען בתגובה כי "בדקנו את הנושא ולא זיהינו מקרים של התקנות הסמויות של Epic Scale. אנו מקפידים שהתקנות של תוכנות של שותפינו העסקיים לא יתבצעו ללא אישור המשתמש". משתמשים שהתוכנה הותקנה על מחשביהם יכולים להסיר אותה בנפרד מ-uTorrent דרך לוח הבקרה, כאשר הוראות הסרה מפורטות ניתן למצוא באתר החברה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות