אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוך כמה זמן מוצא מנוע החיפוש של גוגל אתרים חדשים? צילום: רויטרס

תוך כמה זמן מוצא מנוע החיפוש של גוגל אתרים חדשים?

ענקית החיפוש לא מוכנה לספר באיזו מהירות מאונדקס תוכן חדש במנוע שלה - אך מפתח אחד הצליח למצוא את התשובה. זאת, בעזרת ניסוי מיוחד שערך והתבסס על אתר בעל מנגנון השמדה עצמית

10.03.2015, 13:07 | נמרוד צוק
כמה זמן עובר מהרגע שבו אתר חדש עולה לאוויר ועד שמנוע החיפוש של גוגל קולט אותו ומצרף אותו לאינדקס? גוגל לא מצהירה על הנתון, אבל על פי ניסוי שערך מת'יו רוטנברג, מנהל המוצר של פליקר וביטלי לשעבר, הזמן הזה עומד על 22 יום.

קראו עוד בכלכליסט

הניסוי של רוטנברג כלל אתר בשם Unindexed, פלטפורמה קהילתית פשוטה לפרסום תוכן, בצירוף מנגנון השמדה עצמית שנועד לפעול מיד לאחר שהאתר נוסף לאינדקס של גוגל. המחיקה בוצעה לאחר שמנגנון אוטומטי שפעל ללא הרף מצא את האתר בתוצאות החיפוש. המטרה, הסביר רוטנברג, היתה ליצור ישות מקוונת שהופכת את הרגע המדויק בו האלגוריתם של מנוע החיפוש מגלה אותך וחושף אותך לעולם, השאיפה העיקרית של מרבית בעלי האתרים, לרגע בו האתר מגיע לסוף דרכו. כחלק מהניסוי כל עותקי הגיבוי של האתר הושמדו לאחר פרסומו.

איך עובד חיפוש גוגל? עדיין לא ברור. אבל אינדוקס אתר חדש אורך 22 יום ללא קידום, צילום מסך: Google איך עובד חיפוש גוגל? עדיין לא ברור. אבל אינדוקס אתר חדש אורך 22 יום ללא קידום | צילום מסך: Google איך עובד חיפוש גוגל? עדיין לא ברור. אבל אינדוקס אתר חדש אורך 22 יום ללא קידום, צילום מסך: Google

משתמשי האתר הוסיפו לו 31 עדכוני תוכן שזכו ל-346 צפיות בלבד לפני השמדתו, כאשר רוטנברג עודד את המבקרים להוסיף ולהפיץ תוכן במטרה לקרב את האתר לגילוי על ידי גוגל. "הדינמיקה שנוצרה סביב האתר כללה מתח בין הרצון הטבעי לשתף והשאיפה לשמור אותו לעצמנו, והתוצאה היתה הפצה בקנה מידה מצומצם, בעיקר מפה לאוזן ודרך הודעות מייל", כתב בתיאור הפרויקט. באופן אירוני משהו, את ההסבר המלא מאחורי החלטתו של רוטנברג ליצור את האתר אפשר היה למצוא רק בדפי האתר עצמו - שכאמור, הושמדו ביחד איתו.

Unidexed השמיד את עצמו (כולל כל התכנים שהמשתמשים הוסיפו לו) ב-24 בפברואר ב-21:01. "אתר הווב הזה אינו נמצא פה יותר. הוא הושמד באופן סופי מיד לאחר הוספתו לאינדקס של גוגל", נכתב בטקסט שמופיע כעת בכתובת בה שכן האתר, לצד הנתונים על שעת ההשמדה ומספר הפוסטים והמשתמשים שביקרו בו. משתמשים שמעוניינים לשחזר את הניסוי יכולים למצוא את קוד המקור שלו באתר github, לשם העלה אותו רוטנברג.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
סיפור נחמד, אבל טכנולוגית הוא חסר משמעות לחלוטין
הזמן שלוקח לגוגל להוסיף אתר לאינדקס הוא שולי. אם זה אתר אמיתי, מה שחשוב הוא הדירוג שלו לאורך זמן. מעבר לזה, אני די בטוח שאם אתר חדש היה מקבל הפניות מאתרים נחשבים (בעיני גוגל), הוא היה מופיע מהר יחסית. מה שקצת חסר בסיפור זה תוך כמה זמן הסורק של גוגל הגיע בכלל לאתר. אין בעיה לזהות את זה (הסורק מזדהה כ-bot של גוגל בפניה לאתר). אם הסורק הגיע תוך 20 יום והאתר הופיע באינדקס תוך 21 ימים, זה אומר שכנראה גוגל בכלל לא היה מודע לקיומו של האתר. אם הסורק הגיע מיד אחרי הקמת האתר, הוא כנראה נותן לאתר זמן "להתאפס" - לא תמיד יש טעם לאנדקס גירסת בטא של אתר בשלבי הקמה.
10.03.15
לכל התגובות