אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך דולפינים ישנים בלי לטבוע? צילום: שאטרסטוק

איך דולפינים ישנים בלי לטבוע?

בלדד היקר, האם דולפינים ישנים מתחת למים? אם כן, איך הם לא טובעים? הם הרי יונקים. אפְיֶה, גואה

02.04.2015, 07:30 | בלדד השוחי

אפיה היקרה,

בניגוד לתפיסה התמימה, אנחנו לא ישנים כדי לתת לגוף לנוח. נכון, השרירים שלנו פחות פעילים בזמן השינה, אבל כדי לתת לשרירים לנוח לא חייבים לאבד את ההכרה. וזה בדיוק מה שקורה כשישנים. הסיבה היא שהאיבר שישן הוא בדיוק זה שאחראי על ההכרה: המח. שינה היא בראש ובראשונה פעילות מוחית, וכל מי שמח בקודקדו חייב לישון. ולדולפינים יש מח מפותח במיוחד.

גם יצורים פרימיטיביים יותר ישנים. תולעים זערוריות ישנות. זבובים ישנים (ודפוסי השינה שלהם דומים בצורה מעליבה כמעט לאלה האנושיים). אפילו סנאים ארקטיים ששקועים בתרדמת חורף נאלצים להתעורר ממנה מדי פעם כדי לישון שינה רגילה.

הבעיה של הדולפינים, הלווייתנים ושל יונקים ימיים בכלל היא שהנשימה שלהם אינה פעולה אוטומטית. הם חייבים לקבל החלטה מודעת ולעלות לפני השטח כדי לנשום, ויש להם דרכים שונות לוודא שהשינה לא תפריע לדבר הזה לקרות.

הפתרון הקלאסי, שמשותף כמעט לכל מיני הדולפינים, הוא לישון בחצי מח, עם עין אחת פקוחה באופן המילולי ביותר. המח מחולק בצורה נוחה לשני חצאים, ובזמן שאחד ישן שינה עמוקה האחר שומר על מספיק מודעות עצמית כדי לשחות. יש גם לא מעט מינים של ציפורים שמסוגלות לתעלול המופלא הזה, ובלהקת ברווזים מנמנמת, לדוגמה, חלק גדול מהברווזים שבשוליים ישנים כשהעין שפונה כלפי חוץ פקוחה.

אשף השינה הקצרה הוא הדולפין נהרן האינדוס, שחייב לשחות ללא הפסקה כדי לא להיסחף. אז הוא מסתפק בפרצי שינה שנמשכים כמה שניות עד דקה, איור: ערן מנדל אשף השינה הקצרה הוא הדולפין נהרן האינדוס, שחייב לשחות ללא הפסקה כדי לא להיסחף. אז הוא מסתפק בפרצי שינה שנמשכים כמה שניות עד דקה | איור: ערן מנדל אשף השינה הקצרה הוא הדולפין נהרן האינדוס, שחייב לשחות ללא הפסקה כדי לא להיסחף. אז הוא מסתפק בפרצי שינה שנמשכים כמה שניות עד דקה, איור: ערן מנדל

גם חלק ניכר מהטורפים הימיים (כלבי ים וקרוביהם, הקרויים לפעמים בשם הכולל "סנפירגליים") יודעים לישון בחצי מח, אלא שהם פחות מורגלים בכך מהדולפינים ומדי פעם הם מוכרחים לבקוע ליבשה ולישון כמו שצריך, בשני הצדדים. טורפים ימיים אחרים פשוט לוקחים נשימה, צוללים, וישנים לפרק זמן קצר יחסית מתחת למים.

אשף השינה הקצרה הוא נהרן האינדוס, מין של דולפין שחי, מסתבר, בנהר האינדוס. הזרמים החזקים בנהר לא נותנים לנהרן מנוח, והוא חייב לשחות ללא הרף כדי לא להיסחף ולהיתקל במשהו לא נעים, אז הוא מסתפק בפרצי שינה קצרצרים שיכולים להימשך בין כמה שניות לדקה.

אבל כשנותנים להם, אפילו דולפינים יכולים לפנק את עצמם בשינה מלאה, לפחות בשבי. אחרי שהם מתרגלים לתנאים הבטוחים לגמרי של הבריכה, חלק מהדולפינים השבויים לומדים לנמנם עם הנחיריים מעל המים בזמן שהזנב שלהם "בועט" בתנועת רפלקס ומונע מהם לצלול.

וזה מותר האדם מן הדולפין. היכולת להפקיר את עצמנו לשינה בלב שלם, בלי לדאוג לדברים בסיסיים כמו האוויר שאנו נושמים. מצד שני, הדולפין לא צריך לקום בבוקר לעבודה.

askbildad@calcalist.co.il

תגיות