אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא יעמדו בקצב: הרגולציה הכבדה ומערכת הביטחון מאיימות על רשתות הסלולר צילום: shutterstock

לא יעמדו בקצב: הרגולציה הכבדה ומערכת הביטחון מאיימות על רשתות הסלולר

חברות הסלולר עלולות בקרוב לא לעמוד בביקוש הגובר לגלישה. בעוד במערב נעזרים ב־WiFi ובאנטנות זעירות כדי להגדיל את הקיבולת, בארץ הפתרונות הללו נבלמים בגלל צורכי הביטחון וחוקי התכנון והבנייה

08.04.2015, 06:58 | אופיר דור

חברות הסלולר ברחבי העולם יצטרכו להגדיל בשנים הקרובות משמעותית את הקיבולת של הרשתות שלהן כדי להתמודד עם הזינוק החד בשימוש באינטרנט הסלולרי הצפוי עד סוף העשור.

קראו עוד בכלכליסט

לפי דו"ח שפרסמה סיסקו, נפח הנתונים שעובר דרך רשתות הסלולר בעולם זינק ב־69% רק במהלך 2014 לעומת 2013. הוא צפוי להמשיך ולצמוח בכמעט פי עשרה עד 2019. הזינוק החריג הזה נובע מהשימוש המוגבר ברשת הניידת כדי לצפות בסרטונים, להוריד מוזיקה, להעביר תמונות ולהשתמש באפליקציות תוך כדי תנועה.

במשך שנים נחשבו רשתות הסלולר בישראל לבין הטובות בעולם, אלא שהלקוח הישראלי נאלץ לשלם על השימוש בהן הרבה יותר מדי. בקדנציה של השר משה כחלון החליט משרד התקשורת לוותר על המובילות הטכנולוגית למען הורדה דרמטית בתעריפים. במשרד רצו לאפשר לשני השחקנים החדשים, גולן טלקום ו־HOT mobile, להתבסס בשוק, ולצורך כך דחו את המכרז למכירת תדרים לרשתות דור רביעי (LTE). רשתות אלו, המציעות קצב גלישה גבוה פי כמה מאשר היום, יושקו בישראל באופן מלא רק בהמשך השנה, אחרי כל מדינות המערב. אלא שבכירים בתעשיית הסלולר חוזים עתיד קודר עוד יותר לענף. לטענת אותם בכירים, כמה גורמים מאיימים לפגוע לאורך הזמן באיכות הרשתות הסלולריות ובטיב השירות שהן ייתנו למשתמשים. הגורמים הללו כוללים, לדבריהם, את ההגבלות של משרד התקשורת לצד חוקי התכנון והבנייה שבסמכות משרד הפנים ואת צורכי מערכת הביטחון, בשילוב התחרות האגרסיבית בשוק שחותכת את הרווחים של החברות. החשש של אותם בכירים הוא כי במסלול הנוכחי לא יצליחו הרשתות הישראליות לענות על הביקוש הגדל בתוך כמה שנים.

 

בלי תמריץ כלכלי

 

כדי לספק קיבולת רבה יותר ולהתמודד עם נפח הגלישה הגדל, זקוקות חברות הסלולר ליותר תדרים. אלא שגם מערכת הביטחון משתמשת באותם תדרים בדיוק לצורך הפעלת מערכות שונות, והיא לא תמיד ממהרת לוותר עליהם. בתחילת השנה נמכרה לחברות הסלולר חבילת תדרים ראשונה לצורך רשתות הדור הרביעי. ולאחר שגם משרדי האוצר והביטחון פתרו את המחלוקת על הפיצוי, יש בידי המדינה חבילת תדרים נוספת לחלוקה, אם כי היא נחשבת איכותית פחות ודורשת הקמת אנטנות רבות יותר כדי להגיע לכיסוי מלא. תדרים אלו יתמלאו גם הם בקרוב.

הפתרון המוביל למחסור בתדרים ‑ שהוצג בתערוכת הסלולר בברצלונה בחודש שעבר ‑ היה שילוב בין רשתות הסלולר לרשתות ה־Wi-Fi, שפועלות על תדרים פתוחים שאין צורך ברישיון כדי להשתמש בהם. אפשרות אחת היא שחברות הסלולר יפרסו רשתות Wi-Fi משלהן במקומות צפופים, כך שהלקוחות יועברו אוטומטית ובהתאם לעומס בין גלישה ברשת הסלולר לגלישת Wi-Fi. אלא שנכון לעכשיו הפתרון הזה אינו ישים בישראל, כאשר את תדרי ה־Wi-Fi הרלבנטיים ביותר חוסם משרד הביטחון. כמו כן, בתדרים שאפשר להשתמש בהם משרד התקשורת הוא שמציב מגבלות קשות. עד לפני שנה אסר לחלוטין משרד התקשורת על מפעילי הסלולר לפרוס רשתות Wi-Fi, וכיום הוא מאפשר להם לעשות זאת רק אם הרשתות יהיו פתוחות גם לשימוש לקוחות של חברות אחרות בחינם – וכך יירד למינימום התמריץ הכלכלי שלהם להשקיע. "מפעילים כמו דויטשה טלקום בגרמניה או סוויסקום בשוויץ מפעילים רשת Wi-Fi משלהם רק ללקוחות החברה", אומר סמנכ"ל טכנולוגיות באחת מחברות הסלולר הגדולות. "גם אנחנו חשבנו להשתמש בפתרון של Wi-Fi במקומות עמוסים כמו אצטדיונים, אבל בשל המגבלות שמשרד התקשורת מציב זה לא ריאלי".

מנכ"ל אלקטל לוסנט ישראל אריק טל. "שנים אחורה", צילום: קובי קנטור מנכ"ל אלקטל לוסנט ישראל אריק טל. "שנים אחורה" | צילום: קובי קנטור מנכ"ל אלקטל לוסנט ישראל אריק טל. "שנים אחורה", צילום: קובי קנטור

 

"אנטנות בלי אישור"

 

פתרון נוסף להתמודדות עם העומס הסלולרי הצפוי הוא השימוש באנטנות סלולריות זעירות (Small cells). מדובר במתקנים שגודלם כגודל קופסת נעלים, וניתן לפרוס אותם על תחנות אוטובוס או על עמודי תאורה. השימוש בהם מגדיל את הקיבולת של הרשתות באזורים עירוניים שבהם קשה מאוד להקים אתרים סלולריים רגילים. "כיום כדי לפרוס אנטנה זעירה צריך לעבור תהליך של שנתיים-שלוש בוועדות תכנון ובנייה. זה לא ריאלי ולכן לא משתמשים באתרים זעירים בישראל", אומר בכיר בתעשייה. ענקית ציוד התקשורת אלקטל לוסנט מקדמת במיוחד את השימוש באנטנות אלה. "אם חברות הסלולר לא ייערכו בזמן עם אנטנות זעירות, השירות שלהן יידרדר ויחזור שנים אחורה", טוען מנכ"ל אלקטל לוסנט ישראל אריק טל. "במדינות אירופה כבר מזמן הפנימו שצריך לאפשר פריסה מיידית של מתקנים ללא צורך באישורים, וישראל חייבת להיות שם".

לדבריו, "חברות הסלולר, המצויות במלחמת הישרדות, חוששות מצדן להיכנס להשקעות נוספות בשירותים שייתנו ערך מוסף ללקוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
ל22 - העדר קליטה בקו סלולר = העדר אנטנות לחברת הסלולר = סרטן !!
שמע , אם כבר עדיף להיות ללא מכשיר נייד ולהשתמש בקופסת אשל .. בכדי לא לחלות בסרטן ולבטח לא לשלם כדי לחלות בסרטן . ואם כבר יש בידינו מכשיר וקו נייד , ככל שיש יותר אנטנות באזור מסוים לחברת סלולר "אמיתית" כדוגמת 3 חברות הסלולר הוותיקות בארץ , כך כל אנטנה משדרת בעוצמה נמוכה יותר !!! ולכן הציבור חשוף לפחות קרינה מאחר וקירבת האנטנה של 3 חברות הסלולר הוותיקות בישראל לקו טלפון הנייד שלנו גורמת לטלפון הנייד שלנו לפלוט פחות קרינה בזמן שיחה, והאדם המשוחח יספוג פחות קרינה מהטלפון שבו הוא מדבר !!!! קו סלולר כדוגמת קו בחברת גולן טלקום שמתגלה ללא אתרי סלולר מספיקים ופריסה מספקת לכיסוי קליטה סלולרית בכלל שטחי /רחבי הארץ - גורם למכשיר הנייד הנמצא רחוק מאתרי הסלולר/אנטנות חיפוש "להתביית" על תשתית/רשת ועל כן הקרינה גבוהה יותר !!! אז -חד ולעניין - העדר קליטה בקו סלולר = העדר אנטנות לחברת הסלולר = סרטן !! מכשירי סלולר בעידן 2015 הם לא "הסיבה" להעדר קליטה בקו נייד !!! מכשיר נייד "קולט" את מה שיש בסביבתו...ולא יכול לייצור/לפרוס רשת עבור חברת הסלולר...בגולן טלקום מנסים "להפיל" בעיה זו על מיפרטי מכשירים ולהאשים את המנויים שלא יודעים להגדיר מכשירים ...וזה ממש בדיחה וזלזול באנטליגנציה שלנו המנויים בגולן.
ד"ר בוקובזה  |  12.04.15
21.
ל-18-19 - אני רק שאלה...מה השקיעו בישראל גולן טלקום ? עלאאק גולן תותח ...צדיק...נפוליאון
מיכאל גולן בצרפת "רוכב" על תשתיות מדינת צרפת -תשתיות בזק במימון הקמתם מכספים של המדינה ומשווק שם חבילת FREE במחיר גרביים ורוצה גם בישראל לשווק טריפל במחיר פלאפל אך תוך ניצול רגולציה מעוותת שתאפשר "להלאים" תשתיות בזק שהינה חברה /מיזם פרטי בישראל כדי שמיכאל גולן שרוצה להמשיך להתקיים בישראל ללא כל לקיחת סיכון בהשקעות והעיקר לעשות אקזיט גם בתחום הטלויזיה ? במה מיכאל גולן תותח בדיוק ??? תותח בנוכלות ושיווק חברת פח וקו יד2 עם אפסס קליטה -קו שנוד לשום מקום וכלום בעיקר , טייקון שעושק כוולם ותותח בניצול רגולציה מעוותת וקבלת מליוני שח מתנה מהמדינה לחברה מסחרית גולן כל הדרך לבור השומן !! תותח באחיזת עיני המנויים והציבור בהסתרת התנהלות חברת גולן כחברה וירטואלית כאן המפרה תנאי רשיון מפעיל סלולר , מפרקת אתרי סלולר בניגוד לתנאי רשיון מפעיל סלולר בכדי לחסוך לגולן ומשאירה מנויים ללא קליטה !! עלאאק מיכאל גולן נפוליאון ??? נפוליאון בהשרשת מודל "אפסססס שרות -אפסססס איכות בקו סלולר - אפססס טכנולגיה ולו רק בכדי לגייס פראיירים לגולן ולהתפאר כאן כמהפכן שמשווק חבילת סלולר יד2 וגוזר קופון על גב המנויים ותשתיות כולם !! נפוליאון תחמן שבהסכם ההתקשרות לגולן מצליח "להסתיר" את מלכודות הדבש ממנויים שמתניידים לגולן בתמימותם ולבסוף הם מגלים שמיכאל גולן עושק ודופק אותם יותר מכולם ! עלאאק מיכאל גולן צדיק ..? צדיק שמחזיק ומשקיעה רק בצי יחצנ"ים להזרעת שינאת חינם והקמת עליהום על כולם ברשת/במדיה עם ספינים וספוטים ממומנים , כרטיסים בפייסבוק פיקטיביים שמתחזים מטעם גולן המפזרים שקרים הזויים ולשון הרע הגובל בדיבה ובפלילים גם ובפועל גולן מתקיים ומנסה להמשיך להתקיים ולהשתולל בתחרות על תשתיות 3 חברות הסלולר ו-2 חברות התקשורת בישראל !! עלאאק תותח ..צדיק...נפוליאון ..בגולן אלופים בשיווק עם DNA של תחמנות הבלון הנפוח מלא מאגלומניה חולנית מיכאל גולן וחברת הפח של הנפוליאון המתחזה לצדיק העם ניחשף לנו המנויים והקוראים ברשת שכבר מבינים ומזהים את נוכלות גולן וסירחון גולן ממרחקים .
זהבי עצבבנני  |  10.04.15
20.
ל-18-19 - YYYYYY למה יחצנ"י גולן בלחץ ??? מעניין .....חחחחחח
תבינו יתחמנים מטעם גולן לאזרח אכפת שחברה מסחרית כאן גולן מתקיים על גב ניצול וקבת מליוני שח מתנה מהמדינה בחסות רגולציה מעוות !! מה כספי הציבור/המדינה נועדו לפטם טייקרון נוכל גולן למה ??. זה יכול להיות היה מהפכה אילו מיכאל גולן היה משקיעה כאן בתשתיות ולא "עושק " תשתיות חברות וותיקות כאן !! ואז היינו רואים באם גולן היו משווקים לנו חבילת סלולר במחיר 10 שח בלבד !!! זה הכל,תחמנות בהתנהלות גולן ניחשף כאן !! נגמר העידן שיחצנ"י גולן משווקים כאן חברת פח עם אפססס קליטה וגלישה לחברה שצפרקת את אתרי הסלולר המעטים שהיא בנתה ומשאירה מנויים ללא קליטה וממשיכה לעשות כאן אקזיט ולעבוד על כוולם לצד הקמת עליהום על כוולם !! חברות הסלולר מרוויחות מילארדים ומיכאל גולן מתקיים כאן כפילנתרופ העם ?? מיכאל גולן מרוויח כאן בשנה מה שכל חברת סלולר בעבר הרוויחה במשך 3 שנים !!! בדוק !!! גולן הם אלו שחולבים ישירות מהציבור את כספי המדינה מהדלת האחורית -מיליונים שמגיעים הישר לטייקון הנוכל גולן !!! נגמר העידן שאפשר לשווק חברת הפח גולן תוך הזרעת שינאת חינם על כל העוסקים בשוק הסלולר והתקשורת בישראל - שהרי גולן נימצאת כאן רק בזכות ניצול מליוני שח מתנה בקבלת סוכריות רגולטוריות וחליבת הצרכנים במשך 3 שנים כאן עם חברה שמסתירה שהינה וירטואלית עם אפססס השקעות בתשתיות וקו באיכות שמחזיר מנויים לימי שנות 1998 כאן באם 3 חברות הסלולר היו מקבלות - תשתיות במחיר מתנה- תדרים במחיר באזר-רשיון עם תנאים מועדפים מהמדינה כמו הנוכל שלך גולן - היו משווקת לנו חבילת סלולר במחיר 10 שח כאן מזמן !! אתם בגולן צריכים להתאים את עצמכם לשוק תחרותי באמצעות השקעות ולא באמצעות "עושק" ו"הלאמת" תשתיות בעלות התשתיות בישראל !! מעניין באם גולן היו משקיעים כאן בתשתיות מיליונים היו מעמידים השקעותיהם לרשות כולם והיו עושים מהפכה כאן ... גולן שמחזיק צי יחצנ"ים ממומנים מטעם גולן מתחזה לצדיק בכל כתבה למה ?? אז אתם יחצנ"י גולן המתחזים לצדיקי העם יחד עם מיכאל גולן את הדמגוגיה בשקל וןאגורה ןאת העליהום על כווולם רוצו למכור לסבתא בוקובזה שלכם.. - הבלוף גולן לבסוף ניחשףףףף סופית .
מאדם טוסו  |  10.04.15
לכל התגובות