אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפרקליטות דורשת: 9 שנות מאסר וקנס של 5 מיליון שקל לצבי בר צילום: תומי הרפז

הפרקליטות דורשת: 9 שנות מאסר וקנס של 5 מיליון שקל לצבי בר

בא כוחה של הפרקליטות דורש להשית עונש כבד על ראש עיריית רמת גן לשעבר, שהורשע בקבלת שוחד: "מעשיו הם כשל ארגון פשיעה של ממש; התנהלותו מזכירה התנהלות שהיינו מצפים לה במדינות עולם שלישי"; מוקדם יותר העיד חברות של בר, שאול מופז ואמר: "הוא חבר לנשק, כך היה וכך יישאר בלב ובנפש"

14.04.2015, 15:39 | זוהר שחר לוי
הפרקליטות מבקשת לגזור 9 שנות מאסר וקנס כספי של 5 מיליון שקל על ראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר שהורשע בקבלת שוחד בהיקף של 2 מיליון שקל. "מעשיו של בר הם כשל ארגון פשיעה של ממש, קשה להבין כיצד קורה דבר כזה בעיר בישראל", כך לדברי עו"ד טל פרג'ון מייצג את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה 

מוקדם יותר היום העיד חברו של בר, השר והרמטכ"ל לשעבר שאול מופז, ואמר: "צבי בר הוא חבר לנשק, כך היה וכך יישאר בלב ובנפש. הוא בן הארץ הזאת, עליה לחם ושאותה בנה ושאת אזרחיה שירת. כל אלה יעמדו לזכותו כשכבוד השופט יבוא לקבל את ההחלטה".

לפי פרג'ון ניתן למצוא בפסיקה מקרים שבהם ראשי ערים שקיבלו שוחד וקבלנים שנתנו שוחד, אך מעטים עשו זאת בהיקפים של בר. לדבריו, בפרקליטות התקשו למצוא שילוב של נסיבות מחמירות כל כך בתיק אחד "כמו בענייננו של בר".

"הכרעת הדין", כך לפי פרג'ון, "עוסקת בפרשה מהחמורות, המטרידות מעוררות הסלידה שהתגלו בתחום השחיתות הציבורית שהתגלו במדינת ישראל", אמר בא כוח הפרקליטות, עו"ד טל פרג'ון בבית המשפט. לא מצאנו בפסיקה בפרשה אחת ריכוז גדול כל כך של שחיתות שהתרכזה לאדם אחד שהיה מופקד על המערכת השלטונית". בא כוחה של הפרקליטות הוסיף: "שחיתות שבאה לידי ביטוי בהיקפי השוחד מספר נותני, מספר מיזמי הנדל"ן השונים שבגינם ניתן השוחד. לאורך התקופה שבה ניתן ונלקח השוחד, והנסיבות המחמירות והעבירות הנוספות שביצעו הנאשמים מלבד השוחד".

צבי בר. פרג צבי בר. פרג'ון: "פרשה מהחמורות, המטרידות מעוררות הסלידה שהתגלו בתחום השחיתות הציבורית שהתגלו במדינת ישראל" | צילום: אוראל כהן צבי בר. פרג

לפי נציג הפרקליטות, פרשה שבה ראש עיר לוקח שוחד מ-4 יזמים שונים ל-4 פרויקטים בסכום של 2 מיליון שקל, בין השנים 2000-2006, מעידה "על שיטה שפיתח הנאשם, שיטה שבמסגרתה הפך את כהונתו כראש עיר למנגנון לקיחת שוחד מיזמים בעיר הנתונים לחסדיו. התנהלות מושחתת כזו של עובד ציבור, לא כל שכן נבחר ציבור, היא מקוממת מאין כמותה. ההתנהלות הזו היא זו שאנו מצפים לשמוע ממדינות עולם שלישי. אנחנו לא מצפים זאת מעיר מרכזית בישראל".

עו"ד פרג'ון ביקש להטיל על בר עונש מאסר חמור, בין השאר בשל הפגיעה באמון הציבור במערכת הציבורית, הפגיעה בטוהר המדינות ובתקינות המנהל. "שוחד", אמר, "היא העבירה חמורה שמחייבת ענישה מחמירה. פרג'ון התייחס למקרה הולילנד ואמר שפרשת בר חמורה יותר שכן כאן בר היה מקור השחיתות ומנגנון השוחד.

בפרקליטות ציינו כי אינם מקלים ראש בעונש מאסר ממושך בגילו של בר, 80. אולם לנוכח חומרת הדין יש לתת משקל מועט לגילו ומצבו הרפואי בגזירת העונש. "בתי המשפט הבהירו במשך השנים כי בפני עבירות שחיתות נסוגות לאחור נסיבות אישיות", אמר עו"ד פרג'ון. עוד לדבריו, הנאשם רמס ברגל גסה את ערכי טוהר המידות "ועל כן אין מקום להתחשב בו".

"בר", נאמר עוד, "לא הביע שמץ של חרטה או הכאה על חטא. לכל אורך המשפט התעקש שלא שגה באופן מהותי אלא לכל היותר עיגל פינות. לקיחת שוחד בהיקף עצום כפי שלקח אינה יכולה להיחשב בשום אופן כעיגול פינות. הניזוק לעבירת השוחד הוא הציבור".

הפרקליטות התייחסה עוד גם לתרומתו הרבה של בר לחברה, אך לפיה כי על מעשיו החיוביים המדינה והחברה ידעה להכיר לו תודה. "בר", כך צוין, "עלה במעלה הדרגות בצבא ובמשטרה, נבחר לראש עיר במשך שנים רבות, אך באותה מידה חברה בריאה וצודקת צריכה לדעת להעניש גם את טובי בניה כאשר הם מתדרדרים לשפל מוסרי וערכי. דווקא עברו המפואר של בר מעצימים את הפגיעה שפגע בחברה".

בסך הכל מבקשת התביעה לגזור על בר עונש מאסר ממושך של 9 שנות מאסר. לצד עונש המאסר מבקשת הפרקליטות גם ענישה כלכלית בדמות קנס כלכלי, בגובה של 5 מיליון שקל וחילוט בגובה סכום השוחד שלקח בר, לפי הכרעת הדין.

בר, הורשע בפברואר האחרון בקבלת שוחד של 2 מיליון שקל ב-4 פרויקטים נדל"ניים שונים בעיר. בר הורשע בעבירות נוספות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט וזוכה ממספר עבירות של מרמה והפרת אמונים. יזמי הנדל"ן חיים גייר, דוד לוי ושאול לגזיאל הורשעו גם הם במתן שוחד לטובת קידום הפרויקטים שלהם ברחבי העיר.

עו"ד טל פרג'ון מייצג את המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עורכי הדין נבות תל־צור וירון ליפשס מייצגים את בר, לגזיאל מיוצג על ידי עו"ד ז'ק חן ופרופ' דוד ליבאי, גייר על ידי עו"ד גיורא אדרת, ולוי באמצעות עורכי הדין רונן רוזנבלום ונתי שמחוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
את כישוריו המופלאים יעמיד בר למען עמיתיו לכלא
ונכון יהיה שמושחת מסוגו המסמל את השחיתות הרבה ברשויות המוניציפליות צריך לראות את העולם מבעד לסורגים במשך שנים ארוכות מאוד. לצערנו מערכת המשפט מקלה מאוד ומוותרת יותר מידי פעמים לראשי הערים המושחתים. יהיה בר, "החבר המופלא לנשק" דוגמת פסיקה חמורה וראויה למושחתים הבאים.
דרור5  |  15.04.15
11.
הסבר למגיב מס׳1:
עניינו של פינטו קל בהרבה מסיבות אלה: 1. לא עובד ציבור שקיבל שוחד (אלא נתן שוחד). 2. לא בהיקף של 2 מיליון שקל אלא 40% מזה. 3. לא שוחד לאורך שנים אלא שוחד נקודתי. 4. הודה ולקח אחריות בביהמ״ש ולא כפר וניהל משפט הוכחות ארוך שנים. 5. פינטו הוא עד תביעה וקיבל עונש מופחת תמורת עדותו בנוסף לכל הפרמטרים המקילים שפורטו לעיל. חוץ מזה, הפרקליטות יכולה לבקש גם 15 שנים. ביהמ״ש יטיל על בר בסביבות 4 שנות מאסר שזה עונש סביר, בנסיבות העניין, נוכח תרומתו המצוינת לעיר ר״ג, במשך השנים הרבות שכיהן כראש העיר.
עו״ד גיל באיער  |  15.04.15
10.
הלו קצת הגזמתם!
אני לא אומר שלא מגיע עונש, אבל קצת הגזימו בפרקליטות מדובר באדם בן 80 שאם כל הכבוד לפרקליטות ולבית המשפט נחשב לאדם רב פועלים בצבא ותרם המון לעיר ר״ג. הלך הרוח בעיר שאבד לנו ראש עיר מהטובים שידעה העיר אך יחד אם זאת הבן אדם הורשע בשוחד ואין להקל ראש בכך ולדעתי את העונש האמיתי הוא כבר קיבל( הבושה ואת הקלון) ויש לקנוס אותו ולתת לו עבודות שירות בלבד!
תושב ר״ג  |  14.04.15
לכל התגובות