אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרגיה נקייה אחראית ל-10% משוק החשמל צילום: בלומברג

אנרגיה נקייה אחראית ל-10% משוק החשמל

לפי נתונים שפרסם האו”ם, קצב הצמיחה של סקטור האנרגיה המתחדשת הוא המהיר ביותר בעולם. ב-2014 זינקו ההשקעות בתחום ב-17% והסתכמו ב-270 מיליארד דולר

22.04.2015, 08:18 | איתי להט

דו"חות 2014 עוד זורמים אלינו, אבל דבר אחד כבר משתקף בבירור בסקטור האנרגיה: אנרגיה מתחדשת ונקייה אינה רק העתיד, היא גם ההווה.

קראו עוד בכלכליסט

מהנתונים שפרסמה בשבוע שעבר התוכנית הסביבתית של האו”ם (UNEP), עולה כי בשנה שעברה יותר ממחצית מפעלי האנרגיה החדשים שהוקמו בעולם היו מפעלי אנרגיה ירוקה. נראה כי תעשיית הנפט, הגז והפחם לא מצליחה למשוך משקיעים כמו בעבר.

המשקיעים הפנימו ששום תחום גלובלי אינו צומח בקצב של סקטור האנרגיה הירוקה, וההשקעות בו צמחו בשנה שעברה ב־17% לסכום כולל של 270 מיליארד דולר. עוד מצאה התוכנית הסביבתית של האו”ם כי כלל מפעלי האנרגיה הירוקה בעולם ייצרו בסוף 2014 יותר מ־9% מתפוקת החשמל הגלובלית.

פאנלים סולאריים בפורטוגל. חוקרים בארה”ב המליצו להסב שטחי חקלאות לחוות סולאריות, צילום: בלומברג פאנלים סולאריים בפורטוגל. חוקרים בארה”ב המליצו להסב שטחי חקלאות לחוות סולאריות | צילום: בלומברג פאנלים סולאריים בפורטוגל. חוקרים בארה”ב המליצו להסב שטחי חקלאות לחוות סולאריות, צילום: בלומברג

העלייה בשימוש באנרגיה ירוקה צמצמה את פליטת הפחמן לאטמוספירה ב־1.3 ג’יגה טון, כמות המקבילה לזו שסקטור התעופה הגלובלי פולט בשנתיים. הביטוי המרשים ביותר לצמיחה המסיבית בענף הוא צמיחת התקנות סולאריות פי 60 בתשע השנים האחרונות. שום סקטור גלובלי לא מתקרב אפילו לנתוני צמיחה מרשימים כאלה, שנראים חסינים למשברים כלכליים.

והמגמה הזו רק הולכת ומתחזקת. אחת מתוכניות האנרגיה שעלו לדיון ציבורי נרחב בשבועיים האחרונים היא זו של צוות חוקרים מאוניברסיטת ברקלי, בראשות מדענית האקלים רבקה הרננדז, שחיפשו פתרון למצוקת הבצורת של חקלאי קליפורניה. החוקרים הציעו שהחקלאים ישנו את יעוד הקרקע שלהם, ובמקום להשקיע מאמצים בהצמחת גידולים על אדמה יבשה, ישמשו החקלאים באדמותיהם כדי להקים מערכי אנרגיה סולארית נרחבים. על פי תחשיב של הרננדז, 33 אלף קמ”ר של אדמות חקלאיות במצוקה יוכלו לספק אנרגיה בכמות שהיא פי חמישה מהיקף התצרוכת של המדינה, ולהפוך את קליפורניה ליצואנית אנרגיה משמעותית ביותר.

איתי להט

הצמיחה בשוק האנרגיה הירוקה
  • יותר ממחצית ממפעלי האנרגיה שהוקמו ב־2014 הם מפעלי אנרגיה ירוקה
  • פליטת הפחמן לאטמוספירה צומצמה בשנה שעברה ב־1.3 ג’יגה טון
  • ההתקנות הסולאריות צמחו פי 60 בתוך תשע שנים
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות