אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת גניבת הקרקעות בצפון: ביהמ"ש האריך את מעצרם של 13 חשודים צילום: אוראל כהן

פרשת גניבת הקרקעות בצפון: ביהמ"ש האריך את מעצרם של 13 חשודים

במקביל הוארך ביומיים מעצרו של עו"ד מקיסריה החשוד בזיוף מסמכים; במשטרה מייחסים לחשודים עבירות של קבלת דבר במרמה, איומים, סחיטה, עבירות מס ועוד; השופט דרור קלייטמן אמר: "שוכנעתי שיש צורך בביצוע פעולות חקירה כשהחשודים מאחורי סורג ובריח"

28.04.2015, 10:28 | זוהר שחר לוי
בית המשפט השלום בראשון לציון האריך אמש (ב') ב-9 ימים את מעצרם של 13 חשודים תושבי הצפון החשודים כי השתלטו על קרקעות במרמה והונו את רשויות המדינה ומתלוננים נוספים. מעצרו של עורך הדין מקיסריה המעורב בפרשה הוארך בהעדרו ביומיים. שופט בית משפט השלום בראשון לציון, דרור קלייטמן אמר בהחלטה על הארכת מעצרם: "מדובר בפרשייה סבוכה, כאשר מארג הראיות נקשר זה בזה. ריבוי המעורבים והעסקאות המדוברות מצריך ביצוע פעולות חקירה ושוכנעתי שיש צורך בביצועם כשהחשודים מאחורי סורג ובריח". 

קראו עוד בכלכליסט

על פי המשטרה, ל-13 החשודים שמעצרם הוארך היה תפקיד במנגנון גניבת הקרקעות, מי כאנשי קש ומי במערך הזיוף. לצידם, הוארך מעצרו של עו"ד מקיסריה, בשנות ה-50 לחייו, שלפי החשוד כי זייף והשתמש במסמכים מזויפים לצורך התרמית. בשל מצבו הרפואי של עורך הדין הוא לא הובא לבית המשפט והדיון התקיים בהעדרו ולכן מעצרו הוארך ביומיים בלבד.

בבקשת המעצר בעניינם של החשודים נטען כי בשנים האחרונות ביצעו החשודים עבירות שונות "במטרה להשתלט שלא כדין על קרקעות בבעלות של אחרים תוך הטעיה ומרמה כלפי הרשויות במדינה וכל זה באזור הצפון". עוד נטען כי החשודים הדיחו אנשים מלהתלונן כלפיהם במשטרה, סחטו באיומים ואיימו על אחרים.

במשטרה מייחסים לחשודים עבירות של זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קבלת נכסים שהושגו בפשע, שימוש במסמך מזויף, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון, איומים, גניבה, שיבוש מהלכי משפט, סחיטה, עבירות מס ועוד.

במהלך הדיון בבית המשפט ציין בא כוחה של המשטרה, שרון שלג, כי "מדובר במארג מתוכם של עבריינות פלילית הפוגעת פגיעה אנושה במשאב יקר של הדינה, באינטרס הציבורי ובסופו של יום בכיסו של האזרח התמים כמו גם באמונו". עוד עלה במהלך הדיון בבית המשפט כי ראשיתה של החקירה, לפחות לגבי אחת הפרשיות, הוא למעשה בשנת 2008.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

במשטרה מייחסים לחשודים עבירות של זיוף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קבלת נכסים שהושגו בפשע, שימוש במסמך מזויף, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון, איומים, גניבה, שיבוש מהלכי משפט, סחיטה, עבירות מס ועוד.

במהלך הדיון בבית המשפט ציין בא כוחה של המשטרה, שרון שלג, כי "מדובר במארג מתוכם של עבריינות פלילית הפוגעת פגיעה אנושה במשאב יקר של המדינה, באינטרס הציבורי ובסופו של יום בכיסו של האזרח התמים כמו גם באמונו". עוד עלה במהלך הדיון בבית המשפט כי ראשיתה של החקירה, לפחות לגבי אחת הפרשיות, הוא למעשה בשנת 2008.

מוקדם יותר היום חשפו חוקרי היאל"כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) שבלהב 433 ביחד עם חוקרי רשות המסים רשת של מספר מעורבים שהפעילו מנגנון שיטתי לגניבת הקרקעות. חקירת הפרשה התנהלה באופן סמוי במשך תקופה ארוכה והוטל צו איסור פרסום ועם הפיכת החקירה לגלויה פשטו החוקרים על בתיהם ומשרדיהם של המעורבים, עיכבו לחקירה כ-30 מהם, ותפסו רכוש רב בשווי של מיליוני שקלים שבכוונת המשטרה לחלט בהמשך. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם של 14 מהמעורבים.

במשטרה טוענים שמספר רב של גורמים ובהם עורכי דין, עסקנים ואנשי קש חברו יחדיו במטרה להשתלט על אדמות בהיקף נרחב בצפון הארץ וביצעו לאורך תקופה שורת עבירות זיוף, מרמה, סחיטה באיומים והלבנת הון. מהחקירה עלה כי במשך מספר שנים פעלה הרשת, שמרבית חבריה תושבי הצפון, תוך שהם מנהלים מנגנון שיטתי של זיוף מסמכים, זאת על מנת להשתלט על אדמות שלא כדין כשלפי החשד מדובר בכ-20 אדמות, מרביתן חקלאיות שנגזלו במרמה מבעליהן. שווי המרמה, כך טוענים החוקרים, נאמד בעשרות מיליוני שקלים לפחות.

החקירה מנוהלת על ידי היאל"כ (היחידה הארצית לפשיעה כלכלית) שבלהב 433 ועל ידי פקיד שומה חקירות חיפה ומשרד מיסוי מקרקעין נצרת שברשות המסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות