אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש בראש: בודקות השבבים בכוננות ספיגה

השורה התחתונה

ראש בראש: בודקות השבבים בכוננות ספיגה

הסמארטפונים הגבירו את התחרות בין יצרניות ציוד המדידה לענף השבבים. לנובה הישראלית יש רצף רבעונים רווחיים, אך נאנומטריקס האמריקאית, הרווחית פחות, נושפת בעורפה

28.04.2015, 08:18 | שלומי כהן

עונת התוצאות לרבעון הראשון רק החלה, ומגזר אחד בולט בתחום השבבים - יצרני הציוד לענף - נכנס לכוננות ספיגה. הסיבה לשינוי במצבם היא שהלקוחות המובילים בתחום, ענקי ייצור השבבים, מצמצמים רכישות ציוד על רקע הירידה בביקושים לשבבי PC ומעבר מואץ לטכנולוגיות ייצור מתקדמות. באמצע החודש הודיעה אינטל על קיצוץ 1.3 מיליארד דולר בתקציב ההשקעות השנתי, בשבוע שעבר הודיע היצרן הגדול בעולם של שבבים בקבלנות משנה, TSMC מטייוואן, על הפחתת מיליארד דולר בתקציבו, וצפוי שגם סמסונג תצטרף למקצצים בקרוב. 

קראו עוד בכלכליסט

היום נבחן את מצבה של הנציגה הישראלית הבולטת במגזר זה, נובה מכשירי מדידה (NVMI), מול מתחרה דומה בגודלה, העוסקת גם היא בציוד בדיקה מטרולוגי לתעשיית השבבים - החברה האמריקאית נאנומטריקס (NANO).

שפל במחיר המניה

נובה נוסדה בשנות התשעים בידי קבוצת מדענים בראשות ד"ר גיורא דישון והונפקה בנאסד"ק בשנת 2000. אחרי פרישתו של דישון מונה גבי זליגסון למנכ"ל ב־2006. המשבר העולמי של 2008 כמעט מחק את החברה, ומניית נובה רשמה נפילה עד ל־39 סנט בתחילת 2009. עוצמת המשבר היתה חסרת תקדים, אבל לא פחות מדהימה היתה התאוששות הענף בכלל ונובה בפרט, שהקפיצה בתוך שנתיים את מחיר המניה ל־11 דולר. בשיא ההצלחה, לפני כשנתיים, פרש זליגסון לניהול קורנית (KRNT), ומחליפו בנובה, איתן אופנהיים, ממשיך לנווט אותה.

נאנומטריקס נוסדה לפני 40 שנה כחברה למכשירי מדידה, הונפקה בשנות השמונים של המאה ה־20 ולפני כעשור מיקדה את עסקיה בתחום בדיקות השבבים. זה קרה כאשר הצליחה להיכנס כספקית לכל מפעלי אינטל, זאת במקום נובה, שלא עמדה בדרישות באותם ימים, ולצד מובילת התחום KLA-Tencor (KLAC).

אף שהמכירות של נאנומטריקס ברבעון שהסתיים במרץ, 49 מיליון דולר, צפויות להיות כמעט כפולות מאלה של נובה, 26 מיליון דולר, השוק מעניק לשתיהן שווי די קרוב - 350 מיליון דולר ו־320 מיליון דולר בהתאמה - בשל רמת הרווח הנמוכה של נאנומטריקס, 6 סנט למניה אצל שתיהן ורמת המזומנים הגבוהה של נובה.

על פי נתוני 2014, נאנומטריקס, שזה שמונה שנים מנוהלת בידי ד"ר טימותי סטולץ, נשענת על סמסונג כלקוחה של 27% מהמכירות ועל אינטל - 13%; ב־2013 תרמה אינטל 30%. כלקוחה משמעותית של נובה בולטת כל השנים TSMC, ובשנה עברה היא הסבה לה 36% מהמכירות לעומת יותר מ־40% בשנים קודמות.

מאז תחילת מהפכת הסמארטפונים יש מירוץ טכנולוגי מסובך להורדת עלויות באמצעות מזעור השבבים, הגדלת הביצועים והפחתת צריכת האנרגיה, והמגמה הזאת הופכת את פתרונות הבדיקה לנחוצים הרבה יותר. גם בזיכרונות מסוג NAND עוברת התעשייה בהדרגה לטכנולוגיית שבבי תלת־ממד, שגם בה פתרונות הבדיקה נדרשים הרבה יותר.

לא הכל ברווח

בהשוואה בין נובה לנאנומטריקס יש יתרון ברור לישראלית, ששומרת מ־2010 על רווח גולמי גבוה מ־50% ולא גלשה להפסד בשום רבעון, גם כאשר המכירות צנחו ב־2012 והוצאות הפיתוח עלו ל־26% מהמכירות. רמת המזומנים גדלה בהתמדה, ובסוף 2014 (לפני הרכישה של ReVera, שהושלמה החודש), הגיעה לשיא של 124 מיליון דולר, 39% משווי השוק.

אמנם נאנומטריקס יצאה מהמשבר חזקה בהרבה מנובה בזכות שיאי מכירות, רווח תפעולי ורווח למניה בשנת 2011, מה שהזניק את המניה לשיא של יותר מ־20 דולר בתחילת 2012, אבל מאז היא מדווחת על רווח גולמי נמוך של כ־45%, הפסדים ב־2013 ו־2014 ורמת מזומנים נמוכה משמעותית לעומת נובה, 84 מיליון דולר, שהם 24% משווי השוק.

על פי התוצאות האחרונות של שתי החברות ומגמות השינוי בתעשייה, ייתכן שנאנומטריקס תצליח למנף את רמת המכירות הגבוהה שלה לרווחיות משמעותית יותר במהלך השנה, והמניה תניב תשואה גבוהה יותר מאשר מניית נובה, ולכן ההמלצה היא להשקיע בשתיהן.

תלות פוחתת באינטל

כיום נאנומטריקס תלויה פחות באינטל, שבעבר תרמה למכירות גבוהות אבל כנראה גם לרווחיות נמוכה. ברבעון הרביעי של 2014 דיווחה נאנומטריקס על מקבץ לקוחות מאוזן של יותר מ־10% מהמכירות, שכולל את סמסונג, טושיבה, מיקרון ובמפתיע לראשונה גם TSMC, הלקוחה הגדולה של נובה.

בין סמסונג ל־TSMC מתנהל מאבק על קבלת הזמנות לייצור מעבדי הדורות הבאים של אפל, ואם נאנומטריקס תמשיך להיות ספקית משמעותית לשתיהן תגיב המניה בהתאם. מנגד, הרכישה של ReVera במזומן, שצפויה לתרום לנובה מכירות שנתיות של 25–30 מיליון דולר, עשויה בהדרגה, עם השיפור ברווחיות, לשכנע את וול סטריט להעניק לה מכפילים גבוהים יותר, מה שיוציא אותה צפונה מעבר לרף מחיר של 12 דולר.

הכותב הוא יועץ ומשקיע בני"ע

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות