אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה או הכלב? צילום: שאטרסטוק

החברה או הכלב?

פרופסור יקר, בשבוע שעבר הצעתי לחברה שלי לעבור לגור איתי. לאחר שתיקה מביכה היא סירבה בטענה שהיא מפחדת מכלבים גדולים. אני אוהב אותה ולא רוצה לאבד אותה, אבל גם לא רוצה לוותר על הכלב שלי. מה לעשות? מיכה

30.04.2015, 07:57 | דן אריאלי

מיכה היקר,

זה קרוב לוודאי היה מבחן מצדה לראות כמה אתה אוהב אותה, ונכשלת - כך שאתה לא ממש צריך לדאוג לגבי הדילמה הספציפית הזאת. עם זאת, ייתכן אולי שתיתקל בבעיה דומה בעתיד.

אם נבחן את ההתלבטות שלך מנקודת מבט כלכלית רציונלית, התשובה ברורה: תתחיל מרישום רמות האושר שהכלב מעניק לך בכל יום ומכתיבת הערכה של כמות האושר היומית שאתה מצפה לקבל מבת הזוג. בשלב הבא, הכפל את המספרים האלה במשך הזמן המצופה של כל אחת ממערכות היחסים, וכלול בחישוב את הירידה הטבעית באושר לאורך זמן במערכת יחסים. ולבסוף, בחר את מערכת היחסים שזכתה בניקוד הגבוה יותר.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

אפשר גם להשתמש בנקודת מבט פסיכולוגית יותר, הנעוצה במה שהמדענים מכנים "שנאת הפסד". לפי התיאוריה של שנאת הפסד, חשוב לנו יותר להימנע מהפסדים מאשר לזכות ברווחים. פירוש הדבר שמנקודת המבט הנוכחית שלך (גר עם הכלב אך בלי החברה), אתה מתמקד יותר באיבוד חיית המחמד ולא ממוקד מספיק ברווח ממגורים משותפים עם החברה. כדי להתגבר על שנאת ההפסד, מסגר את הבחירה שלך לא כוויתור על אחד לטובת האחר, אלא כבחירה בין שני מצבים עתידיים: חיים עם הכלב אך ללא החברה או חיים עם החברה אך בלי הכלב. נסה לדמיין בראש שלך את שני התרחישים, כולל כל הפרטים הקטנים של החיים, ונסה להחליט איזה תרחיש גורם לך לחייך יותר.

לסיום, אם תלך לפי הגישה הכלכלית וייצא שבחרת בחברה, אל תספר לה לעולם כיצד קיבלת את ההחלטה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
הפרופ' דווקא כן ענה לך
הוא ביקש ממך לחשב מי ייתן לך יותר אושר ליותר זמן. מבחינה הגיונית סטטיסטית, יש יותר סיכוי שהאהבה בין גבר לאישה תדעך / תיעלם ואהבה לכלב נשארת לעד. אז להלן התרחישים, החל בגרוע ביותר: 1. מוסר את הכלב, האהבה לחברה מתה, הכאב על עזיבת הכלב לא מרפה ממך. 2. מוסר את הכלב, האהבה לא מתה אך מתקררת, כנ"ל. 3. מוסר את הכלב, הבחורה היא אהבת חייך, אבל תמיד יכאב לך על הכלב. 4. לא מוסר את הכלב, כואב לך חודש, הכלב יאהב אותך עד יום מותו ותהיה אהבה אחרת. ובלי קשר לחישוב הקר - מי שאוהב אותך לא יפגע בך. תישאר עם אדם כזה ותאבד את עצמך, חתיכה אחרי חתיכה, עד שתיראה כמו הגברים האלה עם המבט המת בעיניים, הכרס, והנעליים שלא מתאימות למכנס.
שושה  |  03.05.15
32.
בשום פנים לא לוותר על הכלב, מהסיבה הפשוטה
שכלב הוא לא בן אדם, הוא אוהב אותך וסומך עליך בכל מאודו, הוא חלק ממך וזה כלל לא צריך להתנגש בעובדה שאתה אוהב את חברתך. הוא כמו ילד קטן שתלוי וזקוק לך. אם היא אוהבת אותך, והבעיה שלה היא רק עם כלבים גדולים- היא מפחדת רק מהם, אז היא צריכה לעשות מאמץ ולהתגבר על הפחד הזה- ואז היא תרוויח חבר נהדר (ואותך, כמובן). אתה צריך להבין שהיא לא עושה לך מבחן- אח שלי למשל היה קופא ורועד כשכלב היה מתקרב אליו (ועכשיו אין לו בעיה עם כלבים). אז אתה צריך לעזור לה להתגבר על הפחד הזה- אולי באמצעות איש מקצוע.
02.05.15
לכל התגובות