אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון דרמטי בחוק ההגבלים: מונופולים - גם חברות עם נתח שוק קטן מ-50% צילום: עומר מסינגר

תיקון דרמטי בחוק ההגבלים: מונופולים - גם חברות עם נתח שוק קטן מ-50%

על פי תזכיר חוק שפרסמה אתמול הרשות להערות הציבור, היא תוכל להכפיף חברות לאיסורים והגבלות החלים על מונופול לפי מבחן של כוח שוק ולא רק של נתח שוק. על מונופול נאסר לנצל את כוחו לרעה, למשל על ידי גביית מחיר לא הוגן, סירוב בלתי סביר לספק סחורה או התניית התקשרות ברכישת מוצר אחר

01.05.2015, 14:14 | תומר גנון

רשות ההגבלים העסקיים תוכל להכריז על חברה כמונופול במוצר או בשירות גם אם נתח השוק שלה יהיה קטן מ-50%. כך עולה מתזכיר חוק שפרסמה אתמול הרשות באתרה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בתיקון דרמטי לחוק, שיאפשר לרשות להכפיף חברות להגבלות בחוק החלות על מונופולים, במידה והיא תהיה סבורה שכוח השוק שבידי החברה מצדיק זאת. על מונופול נאסר בחוק לנצל את כוחו לרעה, למשל על ידי גביית מחיר לא הוגן, סירוב בלתי סביר לספק סחורה, התניית התקשרות ברכישת מוצר אחר שלו ועוד.

הממונה על ההגבלים, דיוויד גילה, צילום: אוראל כהן הממונה על ההגבלים, דיוויד גילה | צילום: אוראל כהן הממונה על ההגבלים, דיוויד גילה, צילום: אוראל כהן

על פי תזכיר החוק, באירופה - ממנה שאב החוק הישראלי את האיסורים על ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה - הבסיס לאיסורים הוא קיומה של עמדה דומיננטית בשוק, ולא נתח שוק קבוע כזה או אחר. הרשות רוצה "לייבא" תפיסה זאת לחוק הישראלי, ומכאן תזכיר החוק. על פי התזכיר, הוא יעמוד להערות הציבור בחודשיים הקרובים.

כח שוק פוגע בתחרות

"מבחינה כלכלית, החשש לפגיעה בתחרות נובע מקיומו של כוח שוק", נכתב בדברי ההסבר לתזכיר. "הדבר מאפשר למי שמחזיק בכוח זה להשפיע על מחיר השוק ועל נתונים אחרים הנקבעים בשוק תחרותי על ידי כוחות השוק. החשש מפני מונופול נובע מהחשש מפני הפעלת כוח השוק הנתון בידי בעליו".

"נתח שוק גבוה של מעל 50%", נכתב בנוסף, "אכן מהווה אינדיקציה חזקה לקיומו של כוח שוק המצדיק הטלת חובות ואיסורים מיוחדים למניעת פגיעה בתחרות ובציבור. אלא שבהחלט ייתכן מצב שבו אדם נהנה מכוח שוק, ובהתאם, עלול לפגוע בתחרות ובציבור, גם בנתחי שוק קטנים יותר. בין היתר, ניתן להסיק על קיומו של כוח שוק מקום בו קיימים חסמי כניסה או התרחבות משמעותיים של מתחרים, מאלמנטים מבניים אחרים ומהתנהגות האדם הנבדק, שעשויה להעיד על כוחו (למשל, הצלחתן של פרקטיקות דוחקות תחרות בצמצום התחרות בשוק, או תמחור גבוה ממחיר תחרותי).

"קביעת תנאי שעניינו נתח שוק גבוה לתחולת דיני המונופול", נכתב בנוסף, "יוצרת פיקציה לפיה גופים בעלי נתח השוק בשיעור הנמוך מ-50% בהכרח אינם מחזיקים בכוח שוק, בעוד שלעתים הם מחזיקים בכוח שוק משמעותי שיש לרסנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
אם במונופול ..... אפשרי הכל אז ..... בואי נגיד שאני שלך ....
מזט טוב , ... https://www.youtube.com/watch?v=cIekidnQPKk בואי נגיד שאני שלך...שאני אוהב אותך ..... נשחק מעט ....לי זה לא איכפת אם נגיד שאני שלך לרגע ....ונגיד שאת שלי ....שגם את אוהבת אותי ....לא אחליף אותך ....רק אטריף אותך ....אם נגיד שאת שלי ימים יגידו ....אם זה רציני...אולי אפילו .....יתכן משחק שני אז כל עוד אנחנו כאן .... ובינינו השולחן ..... אם במונופול ..... אפשרי הכל אז ..... בואי נגיד שאני שלך .... ימים יגידו ..... מה יש פה לדבר ..... אולי אפילו ...... נשחק משחק חוזר......
AAA  |  02.05.15
לכל התגובות